İşbaşı Eğitimi Sigorta Prim Teşviki Uzatıldı
İşbaşı Eğitimi Sigorta Prim Teşviki Uzatıldı

İşbaşı Eğitimi Sigorta Prim Teşviki Uzatıldı

6645 sayılı kanunun 28. Maddesine ilişkin karara göre İŞKUR işbaşı Eğitim Programlarının tamamlayan kişileri işe başlatan işverene sigorta primi teşviki uygulanmasına yönelik tarihler bir yıl uzatıldı. İşbaşı Eğitimi Sigorta Prim Teşviki işverenlere önemli avantajlar sağlamaktaydı.

Son uygulamaya göre 31/12/2016 tarihine kadar İŞKUR tarafından başlatılmış işbaşı eğitim programlarını tamamlayan çalışanları işe alan işverenlere verilen sigorta primi teşviki 31/12/2017 tarihine kadar uzatıldı.

Bu kanuna göre 18-29 yaş arasında olan ve İŞKUR’ un verdiği İşbaşı Eğitim Programlarından birinin tamamlayan çalışanların imalat sektöründe çalışmaları durumunda 42 ay ve diğer özel sektörlerde çalışmaları durumunda ise 30 ay süreyle işveren sigorta paylarının tamamı Hazinece karşılanıyordu.

İşverenlerin İşbaşı Eğitimi Sigorta Prim Teşviki nden faydalanabilmesi için;

  • İşyerlerinde çalışan tüm çalışanlarının sigortalı olarak çalıştırması,
  • Bu kapsamda işe alınan çalışanların işe başladıkları ayı bir önceki takvim yılına denk gelen aydan itibaren bir yıl süresince çalışan sayısı ortalamasına ilave olması,
  • İşverenin ödeme süresi geçmiş herhangi bir prim borcunun bulunmaması, sigortalı çalışanların hesabına yatırdığı işçi sigorta paylarını ödemiş olması ve/ya herhangi bir gecikme zammının olmaması ya da bulunan borçlarının yapılandırılmış olması,
  • İşbaşı eğitim programını tamamlayan çalışanların, eğitimlerinin tamamlanmasını takip eden 3 ay içinde eğitim aldıkları alanlarda kadroya alınmış olması gerekmektedir.

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Yersiz KÇÖ Ödemelerinin İŞKUR Genelgesi

Yersiz KÇÖ Ödemelerinin İŞKUR Genelgesi

KÇÖ'den yersiz yararlanma ile ilgili yasal düzenleme geldi. Peki yasal düzenlemede kimlere, hangi yaptırımlar uygulanacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir