Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu 3 Ay Uzatıldı
Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu 3 Ay Uzatıldı

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu 3 Ay Uzatıldı

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili yapılan düzenleme ile başvuru süresi uzatıldı.

Kısa çalışma ödeneğinden kısaca bahsetmek gerekirse; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz ve zorlayıcı sebeplerin ortaya çıkması ile  iş yerlerinde çalışma sürelerinin üçte bir azalması, kısmen veya tamamen en az dört hafta süre ile durdurulması durumunda işverenin talebi ile en fazla 3 ay (6 aya çıkarmak Cumhurbaşkanlığı yetkisindedir) işverene devlet desteği yapılarak ücretlerin ödenmesini sağlayan bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Kısa çalışma şartlarından “Zorlayıcı Sebepler” başlığına “Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar” ifadesi eklenerek 09/11/2018 tarihli Resmi Gazete’de ile yürürlüğe girmişti. Son değişiklik ise başvuru sürecindeki uzatma kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Kısa Çalışma Ödeneğine Başvuru Süresinin Uzatımına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararı

“Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması Hakkında 1198 sayılı  Cumhurbaşkanı Kararı”, 26.06.2019 tarih 30813 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun Ek 2’nci maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan iş yerleri için; 31 Aralık 2019’a kadar uzatma başvurusunda bulunulması, kısa çalışma uygulaması devam eden ve aynı kişileri kapsayan uzatma talepleri hariç diğer talepler için yeni bir uygunluk tespiti yapılması şartıyla kısa çalışma ödeneğinin süresi 3 ay uzatıldı.

Resmi Gazete Kararı için tıklayınız..

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Kadın işçinin doğum yapması halinde çalışma hayatında kullanabileceği izinler yasal olarak belirlenmiştir. Buna göre kadın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir