Turizmde Yabancı Çalıştırma Şartları Değişti
Turizmde Yabancı Çalıştırma Şartları Değişti

Turizmde Yabancı Çalıştırma Şartları Değişti

Turizm bölgelerimizde son birkaç yılda yaşanan olumsuzlukları azaltmak ve gidermek amacıyla, turizm sektörünü kalkındırmak ve destek olabilmek için 2016 yılından beri sağlanan kolaylıklara, yabancı çalışanlarla ilgili bir kolaylık daha eklendi.

Yabancı işçi çalıştırmak isteyen işyerleri, onlar için belirleyecekleri ücretler konusunda Çalışma Bakanlığının koyduğu kriterlere uymak zorundadırlar. Yabancı çalışanlar için belirlenecek asgari ücretler, Türk vatandaşlarına uygulanan ücretten daha yüksek oranda belirlenmektedir. Turizm sektöründe çalışacak bazı iş alanları için yabancı çalışanlardaki ücret kriteri değiştirildi.

Yabancı Çalışanlara Ödenecek Ücrette Düzenleme

Turizm sektöründe çalışacak yabancılara ödenecek ücretin asgari ücret tutarında uygulanması ile turizm sektöründe uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde en az on (10) Türk vatandaşı çalıştıran işyerlerinden bakanlığa gelen talepler doğrultusunda bazı kolaylıklar sağlanmasına karar verilmiştir.

Bu nedenle 01.01.2019 ile 01.07.2019 tarihleri arasında geçerli olacak uygulamalar bakanlık tarafından şu şekilde düzenlenmiştir;

  • Turizm işletmelerinde ve bu işletmelerin altında olan küçük işyerlerinde çalışacak yabancılara en az ödenebilecek ücret 01.01.2019 ila 01.07.2019 tarihleri arasında asgari ücretten daha düşük olmayacaktır. Bu gibi işyerlerine örnek olarak Spor salonları, SPA, Kuyumculuk, Deri ve Halı gibi üretim ve hizmet yerleri gösterilebilir.
  • Turizm- Eğlence, animasyon ve organizasyonluk yapan iş yerlerinde ise uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde istihdam edilecek yabancı çalışanlar için iş yerinde en az 10 Türk vatandaşı çalıştırılması halinde her bir yabancı için ayır ayrı 5 Türk vatandaşı istihdamına ilişkin kota ayrıca uygulanmayacaktır.
  • Turizm belgeli veya belgesiz işletmelerin bünyelerinde faaliyet gösteren küçük iş yerlerinde (kuaför, kuyumcu, deri, halı, tekstil satışı vb. küçük işletmeler) en fazla iki yabancı çalışma izin şartı kaldırılmış olup çalışma izni verilebilecektir.

Bu düzenleme 01.07.2019 tarihinden sonra gelecek olan yabancı çalıştırma izin taleplerinde başvurular genel usul ve kriterlere bağlı olarak karara bağlanacaktır.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Kadın işçinin doğum yapması halinde çalışma hayatında kullanabileceği izinler yasal olarak belirlenmiştir. Buna göre kadın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir