Ar-Ge'de Yeniden Uzaktan Çalışma
Ar-Ge'de Yeniden Uzaktan Çalışma

Ar-Ge’de Yeniden Uzaktan Çalışma

Geçtiğimiz aylarda da birkaç kez uzatılan Ar-Ge’de uzaktan çalışma düzenlemesinde yeniden süre uzatımı kararı alındı.

Buna göre Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin faaliyetleri 28 Şubat 2021‘e kadar uzaktan devam edecek. Ancak bu durum her Ar-Ge çalışanına uygulanamıyor. Düzenlemeler, uzaktan çalışan sayısı ile uzaktan çalışmanın süresine kısıtlama öngörmüş. Bu kısıtlama kapsamında, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi personellerinin yüzde 60’ına kadar olan kısmı uzaktan çalışabilecek. Uzaktan çalışma, toplam çalışma süresi üzerinden de yürütülebilecek. Ar-Ge ve Tasarım merkezleri toplam çalışma süresinin, yine yüzde 60’ını aşmayacak şekilde uzaktan çalışma yapabilecek.

Ar-Ge faaliyetlerinin bu düzenlemeye uygun şekilde uzaktan yürütülmesi, bölge içi teşviklerinden yararlanmaya engel teşkil etmeyecek. Daha önce de olduğu gibi; muafiyet, destek ve teşviklerden yararlanabilmek için Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri dışında faaliyet gösteren personellerin süre bildirimlerinin yapılması gerekiyor.

Ar-Ge’de Uzaktan Çalışma Süresi Tekrar Uzayacak mı?

Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde faaliyet gösteren kurumlar birçok teşvik, destek ve muafiyetten faydalanıyor. Ancak bu yararlardan faydalanabilmek için, faaliyetlerini Ar-Ge ve Tasarım Merkezi içerisinde gerçekleştirmesi gerekiyor. Pandeminin, ülkemizde de görülmeye başlandığı 2020 yılı Marrt ayı itibarıyla Teknoloji Bakanlığı’ndan gelen genelge ile belirli şartları taşıyan Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri uzaktan çalışmaya geçse de; teşvik, destek ve muafiyetlerden faydalanabilecekti. 4 ayı kapsayan bu uygulamada sona yaklaşılırken, ilk uzatma kararı da açıklanmıştı. Buna göre Ar-GE ve Tasarım Merkezleri Eylül’e kadar uzaktan çalışabilecekti. Eylül uzatmasının sonuna yaklaşırken bir bildiri daha geldi. Ancak bu bildiri Resmî Gazete’de yayımlandığında, bu kez Teknoloji Bakanlığınca değil, Cumhurbaşkanı imzasını taşıyordu. Resmî Gazete’de yer alan kararda, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde faaliyet gösteren iş yerlerinin, uzaktan çalışma süreleri, 11 Ekim 2020 itibarıyla 1 yıl boyunca, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının lüzum görmesi halinde belirli sürelerde uzatılabilecekti.

Geçtiğimiz dönemde, pandemi seyrine göre bu karar birkaç defa uzatılmıştı. Ocak ayında yapılan bildiri ile, 28 Şubat’a kadar uzatıldığı duyuruldu. Şubat sonlarına doğru, yine pandeminin seyrine göre Bakanlık’tan bir bildirim bekleniyor.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Mali Tatil Süresinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Mali Tatil Süresinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Mali Tatil Süresinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir