Kısa Çalışma Ödeneği ve Fesih Yasağı Uzatıldı
Kısa Çalışma Ödeneği ve Fesih Yasağı Uzatıldı

Kısa Çalışma Ödeneği ve Fesih Yasağı Uzatıldı

İçinde bulunduğumuz Pandemi döneminde oluşan zorlayıcı nedenin çalışma düzenini değiştirmesiyle, işçi ve işverenin durumdan olumsuz etkilenmesini ortadan kaldırmak için fesih yasağı ve kısa çalışma uygulamasına geçilmişti. İlk olarak 3 aylık süre için öngörülen bu uygulamalar, değişmeyen şartlar nedeniyle uzatılarak günümüze kadar devam etti. Son olarak 27 Ekim Cumhurbaşkanı kararları ile süreç yıl sonuna uzatıldı.

Kısa Çalışma Uygulaması

Kısa çalışma uygulaması, Pandemi nedeniyle yararlanma şartları kolaylaştırılarak ilk olarak Mart-Nisan-Mayıs ayları için uygulanmıştı. İş yerlerinde çalışma sürelerini azaltan ya da faaliyetini tamamen durduran iş yerleri, bu uygulama ile işçilerinin çalışamadıkları günlerde kısa çalışma ödeneği almalarını sağlamıştı. 1 aylık ve 2 aylık uzatmaların ardından son karar ile yılsonuna kadar KÇÖ uygulanmasına karar verildi.

27 Ekim 2020 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan 26.10.2020 Tarihli ve 3134 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile kısa çalışma ödeneğinin süresi 2 ay daha uzatılmış oldu.

Covid-19 nedeniyle oluşan zorlayıcı sebep gerekçesi ile 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, daha önceki uzatma sürelerine ek olarak 2 ay daha uzatıldı.

Bu karar ile birlikte kısa çalışma uygulaması 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek.

Fesih Yasağı, Pandemi Ücretsiz İzni ve Nakdi Ücret Desteği

İşverenin iş akdi feshi yetkisini kısıtlayan fesih yasağı uygulaması, 4857 sayılı İş Kanunu’na Geçici 10. Madde olarak 16.04.2020 tarihinde eklenmişti. Bu madde ile ayrıca, işverene işçiyi tek taraflı ücretsiz izne çıkarma yetkisi vermişti. Pandemi nedeniyle ücretsiz izne gönderilen işçiye de, günlük 39,24 ₺ nakdi ücret desteği sağlanıyordu. Yeni cumhurbaşkanı kararı ile uygulamanın süresi uzatıldı.

27 Ekim 2020 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan 3135 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 4857 sayılı İş Kanunu’nun geçici 10. maddesinde yer alan fesih yasağı ve pandemi ücretsiz izin uygulaması 2 ay daha uzatılmış oldu.

Bu karar ile fesih yasağı ve pandemi ücretsiz izin uygulamasının son tarihi 17 Ocak 2021 olarak belirlendi.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Kısa Çalışma ve Ücretsiz İzin Emekliliği Etkileyecek mi?

Kısa Çalışma ve Ücretsiz İzin Emekliliği Etkileyecek mi?

Askerlik, doğum ya da yurt dışı borçlanmaları ile emekliliğe direkt olarak etki eden uygulamalar var. Peki, kısa çalışma ya da ücretsiz izni kapsayan böyle bir uygulama var mı?

2 yorum

  1. Merhaba! Ben Melih ürkünç Mayıs ayından beri ücretsiz izinde olarak görünüyorum iş verenle anlaşlaştık her konuda fakat işten çıkartma yasağı olduğu için haklarımı alamıyorum yasaklar bittiğinde benim çıkışımı hangi aya göre yapacaklar ve haklarımı hangi tarih baz alınarak alacağım.

  2. 2015 yılından itibaren sigortalı olarak çalışıyorum.2020 nisan ayından beri kısa çalışma ödeneği alıyor olarak gösterildim. nisan ayı gibi evleneceğim için işten ayrılacağım.kısa çalışma devam ederse iş çıkışında kıdem,ihbar alabilecek miyim yoksa kısa çalışma günleri sayılmayacak mı ?
    bunun için iş çıkışını istediğimde öncelikle ne yapmam gerekıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir