İzinsiz Yabancı Çalıştırma - Yeni Cezalar
İzinsiz Yabancı Çalıştırma - Yeni Cezalar

İzinsiz Yabancı Çalıştırma – Yeni Cezalar

Çalışma izni olmadan bağımsız veya bir işyerine bağımlı olarak çalışan ve bunları çalıştıranlarla yasada belirtilen bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere uygulanan idari para cezaları değişti. İzinsiz yabancı çalıştırma yeni cezalar hem yabancı işçileri hem de onları çalıştıran işyerlerine kesilecek.

Yabancılara verilecek çalışma izni ve çalışma izni muafiyetleriyle ilgili işlemlerde izlenecek usul ve esasları düzenleyen” 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu” 13.08.2016 tarihli, 29800 sayılı Resmi Gazetede yayımlanıp yürürlüğe girmiş olup, anılan yasanın 23. maddesinde düzenlenen yeni cezalar aşağıda belirtilmiştir.

Çalışma izni olmaksızın bir işverene bağlı olarak çalışan yabancıya.

2.400,00 TL

Çalışma izni olmaksızın bağımsız çalışan yabancıya.

4.800,00 TL

Çalışma izni olmayan yabancı çalıştıran işverene veya işveren vekiline (her bir yabancı için).

6.000,00 TL

Bildirim yükümlülüğünü, yasanın 22. maddesinde belirtilen sürelerde yerine getirmeyen;

– Bağımsız veya süresiz çalışma izni ile çalışan yabancıya,

– Yabancı çalıştıran işverene (her bir yabancı için).

400,00 TL

 • Verilen idarî para cezaları, tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir.
 • Yukarıda sayılan fiillerin tekrarı halinde idarî para cezaları bir kat artırılarak uygulanır.
 • Çalışma izni bulunmadan çalıştığı tespit edilen yabancılar sınır dışı edilmek üzere İçişleri Bakanlığına bildirilir.
 • Kaçak yabancı çalıştıran işverenler, yabancının ve varsa eş ve çocuklarının konaklama giderleri ile ülkelerine dönmeleri için gerekli masrafları ve gerektiğinde sağlık harcamalarını karşılamak zorundadır.

BİLDİRİM ZORUNLULUĞU NEDİR?

Uluslararası İşgücü Kanunu 22. maddesi uyarınca; yabancı çalıştıran işverenler ile süresiz veya bağımsız çalışma izni bulunan yabancılar, çalışma izninin veya çalışma izni muafiyeti kapsamında çalışmanın başlaması ve sona ermesi durumu ile çalışma izni veya çalışma izni muafiyetinin iptalini gerektirecek hâlleri on beş gün içinde Bakanlığa bildirmekle yükümlüdür.

SGK TARAFINDAN UYGULANABİLECEK İDARİ PARA CEZALARI

Ayrıca unutulmaması gereken diğer bir husus da bu kişiler aynı zamanda sigortasız ve SGK’ya bildirilmeden çalıştırılıyor olacakları için 5510 Sayılı yasada yer alan cezalara da muhatap olacaklardır.

 • Sigortalı işe giriş bildirgesinin süresinde verilmemesinden dolayı brüt asgari ücretin iki katı;
 • İşçinin sigortasız çalıştırıldığı her ay için asıl veya ek aylık prim ve hizmet belgesinin süresinde verilmemiş olması nedeniyle brüt asgari ücretin 2 katı tutarında para cezası uygulanır.
 • Tekerrür durumuna göre bu cezalar arttırılır.

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

2021 Basın İş Kanunu İdari Para Cezaları

2021 Basın İş Kanunu İdari Para Cezaları

Birçok meslek grubunda olduğu gibi basın kuruluşlarını da bağlayan birtakım cazalar bulunuyor. İşte 2021 Basın İş Kanunu para cezaları!

3 yorum

 1. Alo 170 aranarak kacak oturma izni ile calisan yabanci ihbar edildiginde kurum görevlileri bunu nasil tespit ediyor.Ev sahibi oturma izni almıssa yada arkadasım benim diye aavunmalar icin ne gibi bir islem yapıliyor.

 2. Ne cezası her yer kaçak işçi dolu .özbek,türkmen.gürcü,Suriyeli dolu.kimse denetlemiyor.şikayet edilsede,işveren bir yolunu bulup hallediyor.ülke ateş hattında

 3. Dominiko Rojers

  170 arıyorum kaçak çalışanın ismini soy ismini istiyor,
  bir kadın var A. S. diye, mersinde yaşıyor 78 yaşında, yabancıları hor görüyor, hakaret ediyor, korkutuyor, biraz çalıştırıp sokağa atıyor maaşını vermeden. o kadına polis bile yaklaşamıyor zengin olduğu için , nasıl çare görülebilir bunun için arkadaşlar? Hep birilerinin hakkını yiyerek, zengin olmaya devam mı edecek? yok mu kanun hukuk? 🙁 nereye ihbar edebilirim?
  bir önceki mağdur çalışanı benim arkadaşımdı ama onu sokağa attı, şimdikini bilmiyorum. ama onu da öyle yapacaktır eminim… zoruma gidiyor, ne yapabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir