Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün?

Ramazan Bayramının yaklaşması sebebi ile kamu sektörü ve özel sektörün merakla beklediği tatil kararı başbakanlıkça açıklandı. Milyonlarca çalışan 4 Temmuz ve 8 Temmuz tarihlerinin Resmî Tatil olarak açıklanmasını dört gözle bekliyordu.

İDARI İZIN MI? RESMÎ TATIL MI? BAŞBAKANLIK AÇIKLADI

Başbakanlık konu ile ilgili yayınladığı duyuruda;

“Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanların 4 Temmuz Pazartesi günü yarım gün ve 8 Temmuz Cuma günü tam gün izinli sayılmasına ilişkin yazıyı imzalamıştır.
Buna göre, kurum yöneticilerince gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanlar, Ramazan Bayramı’nın arifesi 4 Temmuz Pazartesi günü yarım gün ve 8 Temmuz Cuma günü tam gün idari izinli sayılacaklardır. Yazı ilgili kurumlara gönderilmiştir.”

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARININ BEKLENTILERI KARŞILANMADI

Başbakanlıktan yapılan açıklama ile Resmî Tatil yerine sadece kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların Ramazan Bayramı’nın arifesi 4 Temmuz Pazartesi günü yarım gün ve 8 Temmuz Cuma günü tam gün idari izinli sayılmalarının uygun görülmesi nedeni ile özel sektör çalışanlarının Resmî Tatil beklentisi boşa çıktı.

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların Ramazan Bayramı’nın arifesi 4 Temmuz Pazartesi günü yarım gün ve 8 Temmuz Cuma günü tam gün idari izinli sayılmaları ile birlikte 9 günlük tatil maalesef aynı şekilde özel sektör çalışanlarına uygulanmayacak.

Özel sektöre ait işyerlerinde çalışanlar için söz konusu kapsamda idari izinli sayılmaya ilişkin bir zorunluluk yoktur.

Atıfet Kabilinden bazı özel sektör işverenleri çalışanlarına yıllık ücretli izin haklarını bayram tatili ile birleştirerek kullanılmasına izin vermektedir. İdari izin zorunluluğu bulunmadığı için özel sektör çalışanlarının tatilinin, kamu çalışanları gibi 9 gün olması, işverenlerin inisiyatifindedir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Yarım Gün Yıllık İzin Kullanılabilir Mi?

Yarım Gün Yıllık İzin Kullanılabilir Mi?

Dini bayramlarda en çok merak edilen konulardan birisi de çalışanların “arife” günleri yarım günlük çalışma süresini, yıllık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir