Kısa Çalışmada Fazla Ödeme Yapılması
Kısa Çalışmada Fazla Ödeme Yapılması

Kısa Çalışmada Fazla Ödeme Yapılması

Kısa çalışma ödeneği birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. Kısa çalışma döneminde ücretsiz izin olup olmayacağı, hafta tatili ücretinin nasıl ödeneceği, kısa çalışma ödeneğinin işveren tarafından tam maaşa tamamlanıp tamamlanamayacağı, maaş haczi bulunanlarda sürecin nasıl işleyeceği gibi birçok örnek bulunuyor. İşte o sorulardan birisi de; kısa çalışmada fazla ödeme yapılması sonucunda ne olacak?

Önümüzdeki dönemde kısa çalışma ödeneği ile ilgili, geriye dönük incelemelerin olması bekleniyor. Söz konusu incelemelerde fazla yapılan ödemenin tespiti halinde, bu hatanın nedeni araştırılacak. Yapılan araştırmalar neticesinde, işverenin hatalı bilgi ya da belge vermesinden kaynaklı bir işlem yapılmışsa, işçiye ödenen meblağ işverenden faizi ile geri alınacak.

Araştırma neticesinde hatalı işlemin kaynağı işveren değil, işçi de olabilir. Böyle bir durumda ise bu kez işçiye ödenen meblağ, işçinin kendisinden, yine faizi ile geri alınacak. Bu durumun yasal dayanağı ise “Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmeliği” madde 7’de belirtiliyor.

Kimler Dikkat Etmeli?

Bu süreçte ödenek alan işçinin askere alınması ya da yine ödenek alan işçiye emekli aylığı bağlanması durumlarda; işçinin kesinlikle bağlı olduğu İŞKUR’a durumu bildirmesi gerekiyor. Askerlik süresince, tıpkı emeklilikte olduğu gibi kısa çalışma ödeneğinden faydalanılamıyor.

İşçinin İŞKUR’a askerlik ya da emeklilik durumundaki değişikliği bildirmemesi ve kısa çalışma ödeneği almaya devam etmesi halinde, o tarihten sonraki ödemeler faizi ile geri alınacak.

İşçileri kısa çalışma ödeneğinden faydalanan bir işverenin, iş faaliyetlerinin normale dönmesi halinde 6 iş günü içerisinde İŞKUR’a bildirmesi gerekiyor. Varsa toplu iş sözleşmesi tarafı işçi sendikasına ve İŞKUR’a bildirmemesi, İŞKUR’a bildirilen çalıştırılmayacak saatlerin dışında çalışma yaptırılması veya çalıştırılmayacak saatlerde yapmış olduğu değişiklikleri İŞKUR’a bildirmemesi halinde fazla ödemenin yapıldığı tarihten itibaren yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilecek.

 

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kısa Çalışma Döneminde Ücretsiz İzin Olur mu?

Kısa Çalışmada Hafta Tatili Ücreti Nasıl Ödenir?

 

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Pandemide Nakil İşten Çıkışlara Dikkat

Pandemide Nakil İşten Çıkışlara Dikkat

Pandemi Mart ayından itibaren hızlıca tüm hayatımızı değiştirdi. Özellikle de buna hazırlıklı olmayan işverenler ve …

1 yorum

  1. Hesabına fazla para yatırılmış ve iade istiyor ama nekadar iade edecegimi bilmiyorum yani nekadar fazla yatırılmış söylemediler sadece iade kardeşim arıyorum doğru düzgün yardımcı olan yok bana ulaşın lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir