İşsizlik Ödeneği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
İşsizlik Ödeneği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İşsizlik Ödeneği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İşsizlik Maaşı olarak da telaffuz edilen İşsizlik Ödeneği, zorunlu olarak işsizlik sigortası kapsamında olan çalışanlara işsiz kalmaları durumunda yapılan ödeneğe verilen bir isimdir. “İşsizlik Sigortası” adından da anlaşılacağı üzere bir sigortadır. Yani işçi bu ödenekten işsiz kaldığında şartları sağlaması koşuluyla faydalanır. Çalışan, primleri ödenmesine rağmen çalışma hayatı boyunca işsizlik ödeneği şartları oluşmadığı için hiç ödenek almadan da iş yaşamını tamamlayabilir.

İşsizlik Sigortasının kapsamını ve şartlarını düzenleyen Kanun 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’dur.

İşsizlik Sigortası Kimleri Kapsar?

İşsizliğin söz konusu olabilmesi için bir hizmet akdine bağlı çalışmış olmak gerekir.

 • 5510 sayılı Kanunun 4 . maddesinin 1. fıkrasının (a) bendi ile 2. fıkrası kapsamında olanlardan bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar,
 • 506 sayılı Kanunun geçici 20. maddesinde açıklanan sandıklara tabi sigortalılar,
 • İstekleri halinde;
  – 4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılar,
  – Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma aracı işyerleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içerisinde çalışma gün sayısı 10 günden az olan kişiler,

işsizlik sigortasının kapsamında bulunmaktadır.

İşsizlik sigortası kapsamında olmayan çalışanların ücretlerinden işsizlik sigortası primi kesilmez. Bu kişilere işsizlik ödeneği de hesaplanmaz. Mesela emekli personeller işsizlik sigortası kapsamına dâhil olmadıkları için işsizlik durumunda ödenekten de yararlanamazlar.

Yabancı Sigortalılar İşsizlik Ödeneği Alabilir mi?

İşsizlik ödeneğine hak kazanmak için vatandaş olma şartı aranmamaktadır. Çalışma izni ile ülkemiz sınırları içerisinde bir hizmet akdine bağlı olarak çalışmaya başlamış, 5510 sayılı kanuna tabi olarak sigorta primleri ve beraberinde işsizlik sigortası primleri ödenen yabancı çalışanlar da işsizlik ödeneğinden faydalanabilirler.

İşsizlik Sigortası Primi Nasıl Ödenir?

İşsizlik sigortası primleri; hem işçi, hem işveren hem de devlet tarafından ödenir. Her katılımcının payı İşsizlik Fonuna aktarılır. Yani işçiye ödenecek işsizlik ödeneği üçlü katılım ile oluşturulan İşsizlik Fonu üzerinden karşılanır.

İşçinin ücretini hesaplayıp yasal kesintilerini kurumlara bildiren kişi bağlı çalıştığı işverendir. İşveren, işçinin prime esas kazanç matrahı üzerinden işçinin ödemekle yükümlü olduğu işsizlik sigortası prim payını hesaplar ve ilgili kuruma bildirir. Aynı matrah üzerinden işveren kendi sorumlu olduğu işsizlik prim payı tutarını da hesaplar. Primler, SGK prim paylarının da hesaplandığı SGK Matrahı / Prime Esas Kazanç Matrahı üzerinden hesaplanır. Bu matrahın hesabı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 80 ve 82 nci maddelerinde belirtilmiştir.

İşsizlik Sigortası Primleri;

 • % 1 sigortalı,
 • % 2 işveren
 • %1 Devlet payı

olmak üzere toplam %4 oranındadır.

İşsizlik Ödeneğine Hak Kazanma Şartları Nelerdir?

İşsizlik ödeneği alabilmek için öncelikle işten çıkışın işsizlik ödeneğini hak eder şekilde gerçekleşmiş olması gerekir. Bu şartı sağlayarak işten ayrılan işsizlik sigortası kapsamındaki çalışan;

 • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün kesintisiz olarak primleri ödenmişse,
 • Son 3 yıl içinde en az toplam 600 prim günü çalışması varsa

işsizlik ödeneği alabilecektir.

Son 120 gün kesintisiz çalışmış olma şartını aşağıdaki durumlardan dolayı primleri eksik bildirilmiş çalışanlar ihlal etmiş sayılmayacaktır.

 • Hastalık,
 • Ücretsiz izin,
 • Disiplin cezası
 • Gözaltına alınma,
 • Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
 • Kısmi istihdam,
 • Grev,
 • Lokavt,
 • Genel hayatı etkileyen olaylar,
 • Ekonomik kriz,
 • Doğal afetler.

Hangi Nedenlerle İş Aktinin Son Bulması Sonucu İşsizlik Ödeneği Alınabilir?

İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler diğer tüm şartları sağlamak koşulu ile işsizlik ödeneğine hak kazanırlar.

İşten çıkış koduna göre işsizlik ödeneğine hak kazanma durumu ile ilgili yazımızı ve listeyi incelemek için tıklayınız.

SGK İşten Çıkış Kodları ve Kıdem Tazminatı – İhbar Süreleri / Tazminatı – İşsizlik Ödeneği / Maaşı

İşsizlik Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

İş akdi feshini takip eden gün itibariyle 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvuru yapılması gerekmektedir.

Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik Ödeneği Tutarı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik Ödeneği, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanır.

İşsizlik ödeneği hesaplaması örneklerini içeren yazımızı incelemek için tıklayınız.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır

Ödeneği Ne Zaman ve Nereden Alabilirim?

İşçi Kuruma İşsizlik ödeneği başvurusu yaptıktan sonra, İŞKUR tarafından değerlendirmeye alınır. İŞKUR, işçinin ödeneğe hak kazandığı tarihi takip eden ayın sonuna kadar işsizlik ödeneğini yatırır. Ödenek PTT Şubelerinden nüfus cüzdanı ile başvurarak alınabilir.

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Hangi İşten Çıkışlarda İşsizlik Ödeneği Alınabilir?

Hangi İşten Çıkışlarda İşsizlik Ödeneği Alınabilir?

İşten çıkmış ve henüz iş bulamamış kişiler, bu süreçte hayatını idame ettirebilmek için işsizlik ödeneği almak …

175 yorum

 1. Merhaba daha önce çalıştığım yerdeki yeterliszlikten dolayi başka bir işyerine geçiş yaptım ancak 3 hafta sonunda yasal olmayan bahanelerle işten çıkarıldım bu durumda işsizlik maaşı alabilir myim?

  • hayır alamazsınız

   • Milleti yanlış yönlendirme kardesim is veren ne sebepten çıkardığını öğrenmek lazım 170 den öğrenebilirsiniz

    • Merhaba ben şehir değişikliği yapacağım isyeriden çıkış yapacağım da işsizlik idenegi alaabilir miyim ?

   • Uzman çavuşlukta sözleşme sürem sona erdi ocak itibari ileişsizim işsizlik parası alabilirmiyim

  • Merhabalar birinci aldigim issizlik bitti ve ikinciyi almak icin birinicin bittigi gunden sonraki sgk gunu gecerli oluyor

  • 930 gündür kesintisiz ayni is yerinde çalıyorum. Fakat yil basinda asgari ücrete gelen zami bana vermedi. Bu yüzden isten çıkmak istiyorum. İşsizlik maaşı ve tazminat alabilirmiyim?

  • Ben işsizlik maaşı alıyorum bu dönemde 2 kere işe girdim fakat 1 ayımı tamamlamadan. Bu yüzden 15 günlük ve 5 günlük paramı alamadım bunları alabilir miyim ya da ne zaman alırım?

  • Mrh lar 10.08.2021 de işten cikarildim işsizliğe başvurdum.issizlii maaşı bağlandı.bu arada bagkurum vardı yapılandırmada borcu silinmişti ve pasif durumdaydı 3 Ocak 2022 de vergi dairesinde bagkurunuz pasif dedi.muhasebesimde o şekilde dedi 160 TL alacagin gözüküyor kapalı olduğunu belirt iadeni verirler dedi bagkura gittim GSS borcu yoktur yazısı al gel dediler götürdüm borcu yoktur yazısını bagkura bağkur bana fazla iaden ibanini yaz iade edilecek denildi bagkurum pasif durumda kapalı zaten denildi.ertesi gün arayıp 11.08.2021den itibaren sistemde sorun olmuş bagkurunuz devreye girmemiş şu an girmiş ve dün itibariyla kapanış verilmiş olup 6154tl borçlusunuz borcunuzu ödeyin denildi.ben işsizlik ücreti alıyordum ve bagkur pasif durumdaydı aktif edilmiş borclandirimisim.su durumda işsizlik maasiminda iskurdan iadesi iştenilecektir.bu bagkurum hatası bunu ne şekilde bi yol cizmeliyim.issizlik maasimin iade edilmemesi için artı bagkurlu olmak istemiyorum

  • Bülent doğrusöz

   Merhaba ben bir aylik işsizlik maaşı aldim yeni ise girecem diye issizlik maaşını dondurdum dört ay oldu çalışıyorum bu sirkette burdada iş biteceği için çıkış verecekler burda sigortam yüksek tabandan yatıyor işsizlik maaşımda değişiklik olurmu teşekürler.

 2. 20 nisan 2017 tarihi itibarı ile 11 yıldır çalışmış olduğum iş yerinden çıkarılıyorum,fakat 21 nisan tarihinde ise başka bir iş yerinde işe başladığımı farz edelim.Bu durumda iken yeni girmiş olduğum iş yerin dende 20 gün sonra çıkarıldığım düşünülürse İş kurdan işsizlik aylığı alırmıyım?Herhangi bir kaybım olurmu

  • ben de aynı soruyu soracaktım ama siz daha önce sormuşsunuz. yanıt alabildiniz mi?

  • 11 yıl caliştığın işten işsizlik maaşı hak ederek ayrılırsan
   İşsizlik maaşı başvurunu yapıyorsun daha sonra diyelim 20 gün sonra iş buldun iş bulduğunu iş kura bildiriyorsun. Sonra ister sen kendi isteğinle işten ayrıl isterse iş veren seni işten çıkarsın fark etmez gidip tekrar iş kura başvurduğun zaman
   İlk bağlanan işsizlik maaşını kaldığı yerden almaya devam ederdi

 3. İşsizlik maaşı almaya başladıktan sonra başka bir yere iş başı yapıldığı taktirde haliyle işsizlik maaşıda son buluyor. Peki oldu ki bu işyerinden 6 ay sonra çıkarıldık o zaman yeniden işsizlik maaşı na başvuru hakkımız oluyormu oluyora şartları nedir yani şartlar değişiyormu.

  • Mustafa cetinkaya

   Meraba ödenek sorgulama kisminda Gerçekleşme tarihi nedir bi bilgini varmi acaba

   • İşten askerlik sebebiyle ayrıldım askerden geldikten sonra işsizlik ödeneğine başvurdum çıktı ödeme planı ben askerdeyken yapılmış parayı toplumu alırım yoksa her ay mı

 4. merhaba ben son 3 yılda 900 gün üstünde ssk günüm var asgari 5 ay boyunca işsiz kaldım sonrasında 4 aylığına okulda yemekhane işinde çalıştım asgari ücretle işten çıkmama son 1 ay kala aşçıbaşıda olduğum için brüt maaşım 1777den 2600e çıktı ben işsizlik maaşı alırsam son ayın brüt maaşıda ortalamaya girermi yoksa son dört ayın tamamı 1777 olarakmı hesaplanır 5 ayın öncesindede asgari ücretin %30 ile çaışıyordum

 5. Merhaba
  2012 yilinda isten cikarildigim icin issizlik hakettim.
  2 ay aldim ve tekrar ise basladim. 5 yil calistim 3600 yasasindan yararlanarak tekrar tazminatli cikis yapildi. Ancak 2012 yilinda 650 tl aldigim issizlik maadi 2017 yilinda yine 650 tl. Alo 170 sgk yi aradim. Olamaz dediler yanlışlık olmus iskura git dediler. Bu konuda bilgisi olan varmi

 6. İşsizlik maaşına başvurdum fakat son 4ay doğum izninde olduğum için sigortam 0 tl yatırım görünüyor. Bundan dolayı günlerim dolmaya bilirmiş. Doğum iznindeki süre sigortalı sayılıyor mu

  • 4 sene bir işyerinde çalıştim sonra ben kendim ihtarname çekerek işyerine iş yeri beni isimi sonlandırdı sonra yeni ise basladim 4 ay çalıştım sonra çıkarttılar işsizlik maaşı alabilir miyim

 7. Ben ayni şirkette 2 buçuk yıldır çalışıyorum. 600 günün üstündeyim ama patronumuzun şubeleri var ve ben yer değiştiririyorum her yer değiştirdiğimde çıkışım oluyor aynı gün içerisinde de girişim oluyor hiç eksik günüm yok ama şubelerin is yeri nosu farkli ama hepsi aynı kişiye ait bu benim işsizlik maaşı almamı engeller mi

 8. mrb ben 11 temmuz 2017 de isten cikarildim issizlik maasina basvurmada gec mi kaldim simdi basvursam alabilirmiyim 2005 ten beri sigortam var

 9. Merhabalar.
  Ben 4 aydir esimin isi sebebi ile yurtdisinda yasamaktayim. 4 ay oncesine kadar isten cikarilmis ve issizlik maasi almaya hak kazanmis olup 3 ay issizlik maasi aldim. yurtdisina cikarken iskur a giderek dondurma talebinde bulundum. onumuzdeki ay Turkiye ye donecegim kalan issizlik maasim icin tekrar iskura gidip dilekce mi vermem gerekiyor ne kadar sure icinde yeniden baglanir acaba? bilgilerinizi rica ederim. Sayg.

 10. merhabalar ben bu ay sonu calıstıgım ıs yerının kapanmasından dolayı ısten çıkarılacagım işssizlık maası alabılmem ıcın 600 gun ve son 120 gunumde sıkıntı yok işssizlık maası ıcın basvuruda bulunacagım fakat 4 ay sonra evlenıyorum evlendıgım takdırde ısszılık maasım kesılır mı tesekkurler

 11. Canan Köseoğlu

  Merhaba 2016 yılında 7 ay süreyle işsizlik maaşı aldım. Ocak 2017 de yeni işe girdim. Şu anda da doğum iznindeyim. Mart ayında iznim bitecek ve ben 120 gün yarı zamanlı çalışma şeklinden faydalanmak istiyorum ancak İşkur ödemeleri işsizlik sigorta fonundan karşılanıyorsa benim almış olduğum işsizlik maaşı bu durumu etkileyecek mi?

 12. Slm ben bu iste 2 ıl çalıştım iş yeri kapandı ve işsizlik aldım 2 ay sonra başka bir yere basladım 4 ay sonra orada kapandı işsizlik alabilirmiyim

 13. merhaba 07.25.2012 tarihinde berner endüstriyel ürünler de çalışmaya başladım bu işyerinden de 14.12.2016 tarihinde işten ayrıldım daha sonra 01.02.2017 de başka bir işyerine girdim 03.03.2017 de ayrıldım daha sonra 08.05.2017 de başka bir fabrikada çalışmaya başladım burdan da 21.06.2017 de ayrıldım ardından 02.10.2017 de bir başka fabrikaya girdim ve 20.12.2017 de bu iş yerinden ayrıldım bu çalışma sürelerinden sonra hiç bir şekilde işsizlik maaşı almadım bu günden sonra işsizlik maaşı alabilirmiyim. Teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

 14. 2017 yılında 10 aylik isszlik.maasi.hakeddim.1411 tl odenek.aliyorum 2018 de yeni gelen zam.ile.isszlk.maasmda arts olacakmı yoksa 1411 tl almaya devammi.edecegim

  • Kaç yıldır çalıştınız kaç gün piriminiz var

  • Artış oldu mu maaş ta.

   • Merhabalar 5 ay 29 günlük sözleşmeli bir işe girdim ve sözleşmem bitti işten çıkarıldım
    Son 3 sene sigortalı değildim ama parça parça toplam pirim günüm 2006 Berri 1100 gün işsizlik maaşı hak ediyormuyum acaba Son işe girişim 08.06.2020
    Çıkışım 04.12.2020
    Toplam 5 ay 29 gün çalıştım son iş yerimde

 15. Merhaba 06.07.2017 tarihinde sözleşmeli olarak işe başladım 28.12.2017 tarihinde sözleşmem bitti işsizlik maaşı alabilirmiyim?

 16. Merhabalar
  Ben kurusal bir sirkette calisiyorum bu isyerinde 1,5 sene
  Oldu is yerimiz kapanacak ben part time olarak calisiyorum
  Bizim isyeriniz kendi cikaracak tazminat ve ihbara paramizi
  Alacaz ben iszislik maasi ala bilirmiyim bura ki calisma surem onumuzdeki ayin sonunda 250 buluyor kendin sigorta gunude 2180 var issizlik maasi hak edisim olabilirmi

  İyi calismalar

 17. MERHABALAR
  Benim sorum, son 10 yılım sıkıntısız bir şekilde yatan sigorta pirimim var ve ayrıca son 4 ayımın primide 120 gün şartlar tamam. Yalnız kafamı karıştıran ayın ortasında anlaşmalı olarak işten ayrıldım, sigorta primimde haliyle eksik yatacak. İşten çıktığım ay 4 ay içinden sayılırmı? İşsizlik maaşı alırmıyım?

 18. Askerden once 5 sene bi sirkette calistim askerw gittim geldim direk ise baslayamadim bir sure icinde issizlik masi aldim bu issizlik maasinin eski isime girmeme bi zarari olabilirmi maas suresi bitmeden ben tekrar isbasi yapacağim

 19. Eşim 09.05.2015 tarihinde işe başladı ve 31.03.2017 tarihinde evlilik işten ayrıldı 683 günü oldu.
  Daha sonra biraz ara verdikten sonra 31.10.2017 tarhinde tekrar işe başladı ve şuan halen devam etmekte hamile olduğundan muhtemelen 01.02.2017 tarihinde analık raporu alıp çalışmayacak.Doğum parası için 1 yıl önce 90 gün şartı haklarını doldurdu.Ancak doğumdan sonra ilk çocuk olduğu için 2 ay yarım gün çalışıp 1 ay 15 gün 2 ay 15 gün ssk hizmet süresi yansıcak.2 ay yarı zamanlı çalışma dolduktan sonra işten çıkartırılırsa işsizlik maaşı için son 120 gün olayı çıkıştan önce hem 2 ay 15 gün ayrı ayrı olduğundan hem de doğum raporu araya girdiğinden dolayı alınabilir mi ?Yoksa doğumdan önce 120 gün kesitisiz olmadığından dolayı doğumdan sonra 120 gün kesintisiz mi gerekir ?

 20. Merhaba işsizlik ödeneği alıyorum ayın 1 inde tekrar işe başlayacağım sigortam başlayacak 5 inde ödeneği alıyorum bu ay ki ödeneği almaya hak kazanıyormuyum

  • bende ariyorum bunun cevabini

   • Evet hak kazanıyorsunuz aynı işte çalışıyomuş gibi oluyo ber ayın birinde hesap kesilir beşindede yatırılır bende işsizişik maaşı alıyodum ocak 14 te işe başladım ödenek kesildi ama 1 den 14 düne kdar 13 günlük tutarı alıcam e devletten bakınca gözüküyo yani o ayım maaşında kaç gün işsiz kaldıysanız o gün kadar paranızı alırsınız iyi günlerde harcamanı dileğiyle hayırlı geceler

 21. Nisan ayı sonunda askere gideceğim için isyerimden istifa edicem şubat ayında 1 gün ücretsiz izin kullandım.sigortaya 27 gün üzerinden çalışma süresi yansıyacakmış. Askerden sonra issizlik maaşı alabilmem için sorun olustururmu. 120 gün kuralından dolayı.
  Tesekkurler

 22. merhabalar sorum şöle olucak issizlik maaşı alırken işkur tarafından cep telefonunuza mesaj atılıyor surada vb. diye iş imkanı saglayan 3 kere atıldıgı taktirde gitmediginiz için maas ödenegi iptal oluyormu

 23. İşsizlik ödeneği alma tarihi olarak bir sonraki ayın 5 i olarak belirlenmiş. İşsilik ödeneği alırken ödeme günü gelmeden işe girersem mesela ayın 25 inde işe girmiş olsam bu 25 günlük ödeneği alabilir miyim.
  Şimdiden teşekkürler…

 24. 720 gün sigortalı calismisligim var bunun 6 ay işsizlik maaşı aldım şu anda iki aydır çalismisligim işsizlik maaşı alabilir miyim

 25. Merhaba ben 3 yıldır makromarkette çalışmaktaydım 31.05.2018 tarihinde işden çıkartıldım işsizlik maaş başvurusunu 24.06.2018 de yaptım o zamana kadar iş aradım ama nafile şimdi ben o 24 günlük işsizlik maaşımı alabilirmiyim yoksa başvuru tabinden itibaren olanı mı alırım

 26. MERHABA

  İŞSİZLİK PRİMİM YILLARDIR BENDEN KESİLDİ EMEKLİ OLACAĞIM İÇİN İŞSİZLİK MAAŞI ALAMAYACAĞIM BUGÜNE KADAR DA HİÇ İŞSİZLİK MAAŞI ALMADIM YILLARDIR ÖDEDİĞİM İŞSİZLİK MAAŞIMI DEVLETİN BANA VERMESİ GEREKİYOR O BENİM CEBİMDEN ÇIKTI FON HESABI OLSA İŞÇİ NİN HAKLARI YANMASA KEŞKE

 27. İyi Günler
  Șu an ișsizim ve ișsizlik maașı aliyorum. İstege bağlı bağkur yatırabilir miyim? Cevaplarsanız sevinirim

  • işsizlik maaşı sadece gelir edinilen işlerde çalışılması durumunda kesilir. İsteğe bağlı sigorta herhangi bir gelir elde etmeden yatırılan prim olduğundan işsizlik maaşı kesilmez. Bu yüzden isteğe bağlı sigorta işsizlik maaşını bağlayan işkur’un sisteminde görünmez.

 28. Merhaba brut maasim 3000.65 yatiyor .5 senedir ayni yerde yalisiyorum Saglik sebebiyle son 4 aydir raporluydum isten cikicam.issizlikten maas alirlen son 4 aya bakildigindan burutum cok dusuk nasil hesaplanir asgari ucret uzerinden mi hesaplanicak raporlu oldugum icin yojsa calistgm yerin burutu uzeri den mi yatar tesekkurler acil cewap verrseniz sevinirim

 29. Merhabalar 8 yıl çalışmış oldugum şirket 17. Maddeden iş yeri devri nedeniyle çıkışımızı verdi. Yeni devralan şirket bir gu bile sigorta kaybı olmadan bütün hanlarımızla sigortamızı başlattı. Yeni çalışmış oldugum firmada ve günü doldurmadım. Firma şubeyi kapattığı icin çıkışımızı veriyor. Işsizlik maasi icin başvuruda bulunsam alabilirmiyim

 30. merhaba, issizlik maasi aliyorum 1 ay oldu asgari ucrette artis olursa issizlik maasimda da artma soz konusu mu yoksa sabit midir.

  • İşsizlik maaşı daha önce işverenden SSK primi içinden kesilen bir ödenek o nedenle artış olmaz sabittir…o artış daha sonraki şartlarda geçerli olur..

 31. Merhaba issizlik ucreti aldim.6 ay boyunca.eski is yerim tekrar benle calismak istiyor.bu herhangi bi sorunla karsilasmama sebep olurmu

 32. İbrahim Kıraslan

  Merhaba. 25 ekimde işten çıkarıldım. 30 ekimde işsizlik maaşına başvurdum. 6 kasımda başvurum onaylandı. İşsizlik ödeneği listesine baktığımda 2018/ekim dönemimden 6 günlük 200 lira alacağım görünüyor. Ödeme tarihi olarak da 5 kasım görünüyor. Postaneye gittiğimde 5 aralık itibariyle ödeme alacağımı söylüyor. 5 aralıkta ekstradan 30 gün kasım ödeneğimin de tarihi ayrıca. İki ödemeyi birden mi alacağım? (200+1001 tl)

  • İyi günler 2 aylık mı aldınız maaşı bende bınun cevabını arıyorum ve gerçekleşme tarihi yazıyor o nedemek

 33. Merhaba işsizlik maaşı il deyişimi olduğu zaman ptt den alabilirmiyim yine

 34. Mrhblar benim 3 yıl içinde 600 günüm dolmuş durumda 7-8 aydır bi fabrikada çalışoyorum ama sigortayı eksik yatırıyorlar işsizlik maaşı alabilmek için nasıl bir yol izlemem gerek.

 35. Mehmet Sami Çıklaatlı

  8ay işsizlik maaşı bağlanan birisi 2 ay 2018 maşşını aldıktan sonra gelen %26 lık zamfan faydalanabilrcekmi yani kalan 6 aylık maaşını zamlı olarakmı alacak yoksa gelen zam 2019 da işsiz kalınması durumundamı zamlı olarak alacak ???????

 36. 31.12.2018’de sigortadan cikis verildi,03.01.2019’da işkura başvuru yaptim.16.01.2019 mesaj geldi iş sizlik odenegi hakettigimi onaylandigini acikliyor.asil sorum neden 805 lira veriyor. Neden 1000 lira degil son zamdan neden yararlanmiyorum.

 37. Merhaba ben işyerinden çıkış aldıktan sonra aynı yere 3 gun sonra tekrar işe alındım . şimdi tekrar beni işten çıkarırlar ise işsizlik maaşı hak edermiyim

 38. Merhaba bir onceki is yerinden hakettigim 10 aylik issizlik maasini yeni ise girdigim icin iptal edildi 4 aylik kismini aldim geriye 5 aylik kisim kaldi yeni bir ise gireli 1 ay oldu kendim istifa etsem geriye kalan kismini alabilirmiyim

 39. Merhaba bedelli askerlik için işyerimden askerlik çıkış kodu ile ayrıldım issizliğe başvurdum askerlik yerim 1 sene sonraya çıktı issizlik maaşını alabilmek için terhis belgesi olması gerekliymiş bu yüzden issizlik alamadım 90 gün içinde terhis belgesini veremediğim için issizlik hakkım iptal olur mu

 40. merhabalar ;

  03.09.2018 tarihinde askerlik ile ilgili işyerin den çıktım fakat sonrasında bedelliye başvuru yaptım ve aralık ayında askere gittim.işten çıktıktan sonra işsizlik maaşına başvuru yapmıştım ama askerlik sebebinden dolayı çıkış yaptığım için onaylanmadı.askerden 19.01.2019 da geldim teskere ile tekrar başvuru yaptım fakat bu seferde 90 gün içinde askere gitmediğim için yine olumsuz dönüş yaptılar.bu konu hakkında farklı bi yol izleyen yada yardım edebilecek arkadaşlar var mı ?

 41. Merhabalar. Belirli süreli olarak kendi mesleğimde çalışmaktaydım aralık 2018 de sözleşme süresi bitince istem ayrıldım. Benim gibi aynı isim altında çalışan diğer arkadaşlarımla işsizlik ödeneklerimiz arasında fark var.SGK primlerimiz aynı olmasına rağmen.bunun sebebi ne olabilir?

 42. Merhabalar ben kibrista oldugum icin 2. Ve 3. Ayimi alamadim turkiyeye gelince ikisini birden alabilir miyim ?

 43. Merhaba 18 yıldır çalıştıgım iş yerinden 28.01.2019 da işten çıkarıldım. Fakat iş kura baş vurmadan 30.01.2019 da başka bir işe girdim.
  Buradan dayakın bir tarihte işten çıkarılmam durumunda ilk hakkettiğim prim sayısı mı dikkate alınır. Yoksa artık yeniden işsizlik maaşını hak etmem mi gerekir?
  Teşekkür ederim

 44. Merhabalar işten çıkışım 15.02.2019 geriye dönük 3 yılımda edevletten ben tek tek sayıyorum 625 gün çıkıyor son 120 günde kesintisiz tamam ama başvuru yaptım son 3 yılda 598 gününüz var diyorlar ben eminim 625 günüm olduğundan ankaranın bir ilçesinde yaşıyorum işkur burada yok ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz dilekçe felan posta yoluyla mümkünmü işkur hatalı sayım yapabilirmi

 45. Merhabalar işten çıkışım 21.10.2018 geriye dönük 5 yılımda edevletten ben tek tek sayıyorum 963 gün çıkıyor son 120 günden az ama başvuru yaptım ama hak kazanamıyorum 5 aydan beri işsizim yardımcı olurmusunuz

 46. Merhaba işyerinden çiktim 1 buçuk sene çalıştım 2013 yılında çıkmak zorunda kaldım ve issizlik için başvuru yaptım işveren onaylamadığı için issizlik maaşı alamadım ondan sonra kıdem tazminatı fazla calisma haklarımı vermediler dava açtım şimdi davayı kazandım avukat parayı verdi verdikten sonra yargıtayın onanmış kararının kağıtlarını verdi adliyeye gidip aslıdir yapıp iskura gidip geriye dönük issizlik maaşını alabilirsin dedi evraklarımı verdim işkura ne zaman sonuçlanır acaba bilgi verir misiniz teşekkürler.

 47. 29.03.2019 tarinde isten ciktim ve 8 ay 1840 tl issizlik odenegi bağlandı. Fakat son 4 ayimin brut maaslari 4895/4895/4895/5710 buna gore daha fazla almam gerekmiyormu. 5710 2018den.

 48. Murat ÖZTÜRK

  Merhaba. İşsizlik maaşımı çekmeme 5 gün kala yeni bir işe girdim. İçerideki 25 günük işsizlik ödeneğimi alabilecekmiyim ?

  • Merhaba 6 ay issizlil odenegi baglandi son olarak temmuz ayini alicam ve bitecek. Fakat temmuz 13 te işbaşı yaptım fakat iskura bildirimde bulunmadım bu ay issizlik odenegi tammi yatar yoksa 13 gunlukmu

 49. Merhaba

  4 yıldır çalıştığım işyerimden evlilik sebebi ile 31.03.2029 da ayrıldım 24.04.2019 da yeni işe başladım 1 ay sonra doğum iznime ayrılacağım doğum izni dönüşünde işten çıkarılma durumumda işsizlik maaşı alabilirmiyim.. Doğum çncesi 20 günlük sigortam yatmadı çnkü yardımcı olabilirseniz sevinirim

 50. İşsizlik maaşıni benim dışımda ailemden annem veya babam çekebilir mi.

 51. Merhabalar; son 3 yıl içinde sigorta primim 600 gün üzerinde çalıştığım yerden memnun olmadığım için kendim çıktım başka bir işe başladım 2 ay kadar çalıştım işte çıkarıldım acaba işsizlik alma hakkım var mı? Saygılar..

 52. İyi günler ben 19 aydır çalışıyordum işten çıkardılar sigorta gün dayım 597 ve son sigortam hala yatmadı 15i son başvuru günüm eğer o güne kadar yatırmazlarsa sigortamı ne yapmam gerekiyor?

 53. Merhaba, işten çıkarıldığımda 2ay işsizlik maaşı alıp yeni bir işe girdim, şuan 5aydır çalışıyorum, eğer işten ayrılırsam (kendi isteğimle) işsizlik maaşı alabilir miyim

 54. E devlet işsizlik sorgulamada acılan ekranda gerçekleşme tarihi var orası ne ise yarıyor?

 55. İşsizlik maaşı alıyorum nikahım olacak halen devam ediyor mu işsizlik maaşı

 56. Merhaba. ben 2016 yılında işten çıkarıldım 3 ay boyunca iszizlik parası aldım. şimdi 3 yıldır özel sektörde çalışıyorum şimdi ben 3600 tazminat yasasından ayrılsam geriye kalan 5 ay iszizlik parası alabilirmiyim. Ve günün şartlarında mi ödeme yapıdır.

 57. Merhaba ben işsizlik maaşı alırken 6 gün sigorta girişim olduğu için maaşım kesildi ve geri ödemem istendi sonra yeniden başvuru yaptım kalan 3 aylık maaşım yeniden bağlandı bu maaşı almasam borcumu karşılık sayılır mı bilen varsa cevaplayabilirmi?

 58. 2017 yılında 6 aylık bağkur borcum var.işyerimi kapattım. 2018 mayıs 2019 hazirana kadar ssk olarak çalışmaktayım. Şirket ay sonunda eni işten çıkaracağını iletti. İşsizlik maaşı alabilir miyim?
  1-Bağkur borcu sorun olur mu?
  2-işten çıkmadan yada çıktıktan sonra bağkur borcunu kapatıp işsizlik maaşına başvursam olur mu?

 59. Son 3 yil icinde 370 gun calismam 230 gun raporum var issizlik maasi alabilirmiyim

 60. 2015 te 10 ay issizlik maasina hak kazandim.2 maas aldim miktar 450tl idi ve ise girdim tekrar.simdi2019 haziranda issizlik maasi basvurum sonucundagene 450 tl maas cikti bunasil bir haksizlitir hicmi enflasyon yok bu ulkede.ne yapmaliyim lutfen fikir verin

 61. slm ben işsizlik maaşına başvuru yapmıştım fakat kabul edilmedi ve işkura gidip nedenini sordum bana 597 gününüz var dediler işsizlik ödenegini hak edemedim 3 gün doldurup 600 güne tamamlasam işsizlik ödenegini hak kazana bilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz

 62. Merhaba. Ben babam için birşey danışmak istiyorum. Şimdi 1 temmuz gibi işten çıkarıldı işsizlik için başvuru yaptı. Fakat dün 25 temmuzda ise başladı ve sigorta girişi oldu. Bir yere gidip isssizlik iptali gibi bir bildirim yapması gerekiyor mu yoksa zaten onların sisteminde görünüp hemen kesilir mi bu hak ? Aciklamaniza ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim 🙏

 63. Bir iş günü kaybım var iş yeri işten çıkardı 800 gün var 3 senede işsizlik maaşı alabilirmiyim

 64. 2016-2018 arası çalışıp ayrıldığım iş yerinden 1000 tl işsizlik maaşım çıktı.Bu maaşı 1 ay aldıktan sonra yüksek maaş ile başka bir projede 10 ay çalıştım..Son çalıştığım projede bitti fakat ben son çalıştığım projeden deil eski işsizlik maaşımdan ödeme çıktığını öğrendim.Son çalıştığım projedeki arkadaşlar 1600 tl işsizlik alıyorlarken ben bir önceki ödeneğime devam ediyorum..Bu nasıl iştir doğru mudur ?

 65. Merhaba şuan işsizlik ödeneği alıyorum ama bir iş yeriyle görüştüm eylülün 2sinden itibaren işe sigortalı başlıyorum işsizlik ödeneklerimi her ay 5inde alıyordum ağustos ayındaki ödeneğimi alabilecek miyim bu durumda yoksa bu ay ki hakkım yanacak mı

 66. Ben toplam 760 günüm var ama ben bir işe giriş çıkış yaptım 7 gunluk bu benim issizlik maasi almama neden olurum

 67. 4,5 yıldır çalışıyorum evlenerek işten çıkıcam bir gün bile kayıp olmadan başka işe girsem 1-1,5 ay sonra çıkarılsam işsizlik alabilir miyim

 68. İbrahim yıldız

  Benim işsizlik maasimi benim yerime nufusumla eşim cekebilirmi

 69. 18 Ağustosta işsizlik maaşı hakettim 5 eylülde 775 lira yattı hesabıma toplamda ne kadar işsizlik maaşı alıyorum ben

 70. Merhaba
  Bir şirkette devlet destekli SSK primlerim yatırılmakata iken ,isveren işyerini tasviye etmesi sebebi ile işten çıkarıldım.!
  Sorum şu,;
  Primlerin yüzde 80 i devlet tarafından 12 ay olarak ödenen bir ssk lı
  İşsizlik parası alabilirmi?
  Saygılarımla..!

 71. Merhaba ben işten cıkdım diyelim ve 6 7 aydır işsizlik maaşı alıyorum diyelim bu sürede evlendim ve sonra eşim çalışmamı istemedi evlilik tazminatı alabiliyormuyum?

 72. Merhaba 1.9.2013 den beri bir iş yerinde çalışıyorum. Temmuzda düğünüm var fakat ben sağlık sebebim dolayısı ile kış bitiminde işten ayrılmayı düşünüyorum işsizlik maaşı alabilirmiyim? Ve bu süreçde evlenirsem evlilik tazminatı hakkım oluyormu?

 73. 10ay hakettigim işsizlik maaşının beş ayını aldıktan sonra iş buldum 5ay alacağım maaşı dondurdum tekrar başka bir işyerinden 5ay işsizlik maaşı hakettim onun tamamı aldım fakat daha önce 5ay dondurdugum. İşsizlik maaşı ni alamiyormusum bu saçmalık degilmi yeni. Hakettigim işsizlik maaşı ile ön aya tamamlamislar 15ay olan alacağım 10ay olarak aldım iş bulup çalışmak suç vay be

 74. Merhabalar işsizlik maaşımın yatmasına 5 gün kala , sigortalı işe başlıyorum, maaş günü geldiğinde yine paramı alabilirmiyim?

 75. 3 sene öncesinden yarım kalan maaşı var.fakat seneye tekrar hak kazanıyor um .yarım kalan parayi alırsam seneye hakkımı kaybedermiyim.

 76. Merhaba benim bagkurum var ama hic odemedim sgortali bi iste calistim ve issizlik maasina hak kazandim alabilirmiyim

 77. Issizlik maasini alicam fakat sehir disina cikmam gerekiyo gidecegim yerdeki ptt den alabilir miyim bilgisi olan

 78. Ben 2018 yılından kalan işsizlik maasinin 5 aydan kalan kısmını alıyorum is bulamazSam 2015 yılından işveren beni üsten çıkarmıştı.ödenek için İşkur başvurdum hakkazanmistim.750 tl aylık ama iş bulunca 2.ayda kesildi 2018 yılındaki işsizlik maaşı dolar da iş bulamazSam 2015 yılındaki kalan işsizlik maaşına o yıl 1 ay içerisinde başvurduğum için kalan yerden devam edip 2015 yılının işsizlik maaşını alabilir miyim almak için İşkura gitmem mi lazim

 79. Bir işyerinden ayrıldım diğer işyerine başladım ama toplamda çalışma süresi ikinci işyerine girerken sgk başlangıcı bir aksilik nedeni ile 1 gün geç başladı 1080 gün yerine 1079 gündür işsizlik maaşını kaç ay alabilirim

 80. Merhaba ben 2015 yilinda isten cikarildim issizlik maasina hak kazandim ama üzerimde servis aracim oldugundan alamadim aracimi 2018 de saatim simdi isimden memnun deilim cikmayi dusunuyorum issizligimi tekrardan alabilirimiyim

 81. Önceki çalıştığım işyerimden ayrıldım bir gün arayla diger işyerine başladım toplamda 1080 gün istenirken 1 gün eksiğim var kaç ay işsizlik maaşı alabilirim

 82. Merhaba ben işsizlik maaşı almaya başladım ve iki ay aldım daha sonra iş buldum ve otomatik olarak da kesildi işsizlik maaşım ama bir ay sonra işten çıkartıldım işsizlik maaşı yeniden alabilirmiyim?

 83. Iyi günler benimde bir sorum olucak benim 600 gün primim vardı son 3 yılda ama talihsiz bir olay yaşadım 1 buçuk yıl cezaevinde hukumlu olarak kaldım 6 ay önce çıktım ise başladım 6 aydır çalışıyorum ama şimdi işten çıkarmıyorum iş olmadığı için bu durumda işsizlik maaşı alabiliyomuyum

 84. Merhaba. 18.01.2019 işe başladım 31.12.2019 da 18 kodla çıkış verildi. 17.01.2020 işe girdim. 02.02.2020 işten geri çıktım. 29.01.2020 işsizliğe başvuru yaptım onaylandı. Fesih tarihi 31.12.2019 olarak geçti fazla ödenen işsizlik parası da kesildi. Bu şekilde bi sorun olur mu???

 85. Merhabalar ben işkurun iş davet mektubunu işe başlayacağım gerekçesiyle reddettim . O gün işsizliğim kesildi. Ertesi gün içe başladım ve işe başladığım gün çalışma müdürlüğüne dilekçe yazdım dilekçemde işe başlayacağım için reddettiğimi işsizliğimin dondurulmasını işten çıkma durumunda tekrar alabilmeyi arz ettim sizce kabul olur mu? Haklı bir sebep midir ?

 86. Merhaba eşim 15 aydır ilk işi olan şirketinde çalışıyor sigortası 15 aylık çocuğumuza bakılacak birini bulamadığımız için işten ayrılmak zorunda şirket ile gorusurup çıkış alacak maddi imkansızlığımizda olması sebebiyle işsizlik maaşı alabilirmi.

 87. Merhaba lar daha önce başka bir firmada çalışıyordum şuanda çalıştığım firmada 15 aydır çalışıyorum işten çıkartılsam işsizlik maaşı alabilirmiyim

 88. Merhabalar
  16.03.2020 tarihi itibariyle sözleşmem madde 4 ile fesh edildi. 26.03.2020 de İşsizlik ödeneğine başvurdum ödenek alabileceğim mesajı geldi. aynı saatler içinde 17.03.2020 tarihinde yeni işe giriş olduğu( yeni iş olmamasına rağmen) mesajı ile ödeneğin kesildiği mesajı geldi. Acaba işyerinin sistemden iş çıkışının 26.03.2020 de yapması ve bu tarihe kadar sigortalı gözükmesi nedeniyle mi kesildiği mesajı geldi? bu durumda ne gibi bir işlem yapmam gerekiyor? teşekkürler

 89. Merhaba covid 19 salgını sebebiyle geçici olarak işsiz kaldım.
  İşsizlik ödeneğine başvuru yaptım ama 120 gün şartına takıldım. Başka ne yapabilirim

 90. iyi günler 5aydır işsizlik maaşı alıyorum kira geliri beyanında bulunursam işsizlik maaşım kesilirmi

 91. selamun aleyküm 31 mart 2019 tarihinde işten cıktım 2 nisan 2019 tarihinde ıssizlik e basvuru yaptım onaylandı ve 3 gün sonra baska bir işyerine basladım bana mesaj geldi issizlik ödeneginiz kesilmiştir diye mesaj geldi simde 1 nisan 2020 itibariyle fabrikamız corona nedeniyle 1 aylıgına durdurdu kısa calısma ödeneginden yararlanabiliyorum yararlanıyosamda 2019 daki issizlik maasındanmı vercekler 2019 issizlik maası 1100 tl di kısa calısma ödenegi 1752 tl yazıyor en düşük bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim saygılar

 92. İyi günler 10 yıldır aynı yerde calisiyorduk çıkışımız verildi issizlik maaşı nasıl başvurmak için kagidimiz verildi iki arkadaş gittik ben hatta ondan bir kaç saat önce başvuru yaptım ayın 20 sinde başvuru yaptık bugün onun maaşı falan e devletten gözüküyor fakat benimki henüz gözükmüyor neden olabilir bilgisi olan varmı teşekkür ederim

 93. İs yerinden 25. Maddeden cikartildim.is verene hakaret ettim zam alamadığım için . 2.5 yıl çalıştım.eski is yerinden ayrılırken 10 ay işsizlik kazanmıştım bunun 3 ayı ni çekmiştim 7 ay içeride kaldı. Kaldığı yerden devam edebilirmiyim.25. madde tazminat alamazsın diyor ama eski iş yerinden ayrıldığımda hakkım vardi iceride

 94. Sgk yatiyor ücretsiz izine ayrıldım 2ay oldu sgk halen yatiyor kısa calisma ödeneği alabilirmiyim şartlar uyuyor primlerin tskler

 95. Merhaba işsizlik ödeneği almak için 450 günün tam olması gerekiyormuş ama benim 437 günüm var acaba alabilir miyim bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

 96. mehmet özdemir

  işsislik maşim.biddi neyapmalıyım calişamıyorum şu an 3 ay daha alam hakkımız varma bilgi direlirseniz sevinirim

 97. Merhaba ben işyerinde çalışırken hüküm giydim işsizlik ödeneğine başvuru yaptım maaş bağlandı ama sonra kesildi tahliyeden sonra işsizlik parasını tümünü birikmiş şekilde alabiliyor muyum tahliyeden sonra bağlanırsa mecburen sigortalı çalışmam gerek alamam bu konudaki kanun hükmü nedir acaba

 98. 600 gün sigortam var.Özel bir okulda öğretmenim haziran ayında sözleşmem bitiyor ama yenilemeyi kpss den dolayı düşünmüyorum.Sözleşme yenilemeyince patronum istifa dilekçesi yazmamı isticek.Bu durumda ben işsizlik sigortası alabilirmiyim.İstifa dilekçesi bu sigortaya engel olurmu şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Uzm Ahmet çetin

   Merhaba issizlik sigortası alabilmek için işçinin kendi kusurları dışında issiz kalmasi gerekiyor hakli bir gerekçe dayanamayan istifa sonucunda işsizlik maaşı alamazsiniz

 99. Merhaba,
  Ben hamile olduğum için nısan mayıs ve hazıran ayında kısa süreli çalışmadan dolayı sigortam yatmıyor.Ekimin ilk haftasında dogumum olacak kısa çalışma sartlarından dolayı doğum paramda bir eksilme söz konusu olabilir mi?

 100. Merhaba,
  Ben 1 yaklaşık 2 yıldır özel bir sirkette çalışıyorum ancak hamile olduğum için nısan mayıs ve hazıran ayında kısa süreli çalışmadan dolayı sigortam yatmıyor.Eylülün ilk haftasında doğun iznine ayrılacağım ancak kısa çalışma sartlarından dolayı doğum paramda bir eksilme söz konusu olabilir mi

 101. Isyerimden başvuru yapılmış başvuru görünüyor fakat detayı ve ücreti göremiyorum sebebi nedir

 102. 1. İşyerinden 2007 Kasım ayında ayrıldım işsizlik hakkım 10 aydan 7 ayını kullanıp 18.6.2008 yeni işe giriş nedeniyle kesildi 2. İşyerinden çıkış tarihim 1.3.2013 ama mahkemelik oldum işkur bana 1. İşyerinden kalan 3 aylık işsizlik maaşını verdi 3. İşyerine giriş 21.6.2013 çıkış işe 30.8.2018 3. işyerinden hak kazandigim 10 aylık işsizlik maaşını da aldım son taksitini 2019 Haziran ayi idi. Bu tarihten beri halen işsizim 2. İşyeri ile mahkemem benim lehime sonuclandi 6.3.2020 tarihinde 16.03.2020 tarihinde iskura işsizlik ödeneği için başvurdum şu andaki işsizlik ödeneği alabilir miyim diye gazetede mahkeme sonucuna göre işsizlik ödeneği mahkeme sonuclanma tarihin ile işten çıkış tarihi ne doğru geriye doğru işsiz kalınan zamanda işsizlik ödeneği bağlanır diyordu nasıl bir odeme baglanirmi baglanmazmi

  • sn. adem Bey aynı durumdan bende müzdaribim ancak bu durumla yeni karşılaştım ve nasıl hareket etmem gerektiğini henüz bilmiyorum.

   örneğin : 600 prim ve geriye dönük 120 gün prim yatmış olması ile işten ayrılıştan sonra hakedilen 6 aylık işsizlik maaşının 5 ayı alındıktan sonra işe başlanır ise, sonrasındada tekrardan 600 prim gün ve son 120 gün prim yatması halinde bağlanacak aylık nasıl olmalıdır? ilkinden kalan 1 ay mı ödenir yoksa, yeniden doldurulan hakedişler mi ödenir?

 103. Ben 2017nin 12.ayinda işten çıkarıldım ve 12.01.2018te iskura işsizlik maaşı için başvuru yaptım ve onaylandı 9 ay boyunca da ödenek aldim. Ödenek bittikten 1 yıl sonra bana sizin hakedisiniz yokmuş diyip benden ödeneği geri istediler.bende kendilerine madem hakediş yoktu neden 9 ay maaş verdiniz dedim.bana bunun benim hatam olmadığını hatanın kendilerinden kaynaklı olduğunu ama bunu ödemem gerektiğini söylediler ve taksitlendirilir.ben şuan bunu ödemeye çalışıyorum ama zorlanıyorum.benim tek istediğim madem haketmiyordum neden ödeme yapıldı hakediş olmasa ben bu parayı alirmiyim şimdi ödeme güçlüğü çekiyorum.bana sizin hatanız yok diyorlar benim hatam yok ise neden bunun günahını ben çekiyorum bunun ilgili ne yapabilirim

  • merhaba, İşkur un mevzuatı ne yazık ki böyle, sgk’da da benzer durumlar var, kazanma oranı düşük olmakla birlikte iş mahkemesine “kastım, kusurum, hatam yok” diyerek “işkurun bu geri alma işleminin iptali için dava açabilirsiniz.

 104. Ben simdi issizlik maasi alicaktim odemenin yapilmasina 4 gun kaldi ama ben is buldum calismadim gunleri verirlermis

  • çalışmadığınız günlerin işsizlik ödeneğini “kısmi” olarak alırsınız, kalanının şimdi gireceğiniz işten (istifa etseniz bile) ayrıldıktan sonra (maaş ödenme süresini aşmamak kaydıyla) alabilirsiniz.

 105. 2020 26 Şubat’ta askerden geldim. 5 mart ta işsizlik maaşına başvurdum. Bazi yanlış evraklardan dolayı reddedildi. Evrakları düzeltip tekrar 4 haziranda başvuru yaptım ve 5 haziranda “DAHA ÖNCE KESİLMİŞ DURUMDA OLAN ODENEGINIZ 5.03.2020 TARİHİNDE BASLATILMISTIR.” Diye bir mesaj geldi. İşsizlik maaşını Haziran’dan sonra mı almaya başlayacağım yoksa başvuru tarihinden itibaren geriye dönük ödeme yapılacak mı? Birde işsizlik maaşını PTT kart ile ATM den çekme şansımız varmı?

 106. Merhabalar; 1.3.2003 ilk işe giriş tarihim, %40 engelli raporum mevcut 4310 gün sigortam yatmış, acaba ne zaman emekli olabiliyorum, teşekkür ediyorum.

  • işe girişinize göre emeklilik şartlarınız: 19 yıl sigortalılık süresi ve 4240 gün prim. prim gününüz tamam ancak 19 yıl sigortalılık süresini 1 buçuk yıl sonra 2020 yılı 2.ayında dolduruyorsunuz.

 107. Merhaba yetim aylığı alıyorum fakat işe girdiğim için aylığım kesildi işten ayrıldım.sigortalı çalıştığım sürecin işten ayrıldıktan sonra toplu ödemesi oluyor mu

  • çalışılan dönemde yetim aylığı alınamaz, sonradan toplu ödeme alınamaz, hatta yanlışlıklı ödenmişse faiziyle geri istenir. istisnası şu: yetim aylığı alıyorken eğitimi devam eden çocukların (normalde 18, lise öğrencisiyse 20, yükseköğretim öğrencisiyse 25 yaşını geçmemek üzere) aylıkları kesilmez.

  • toplu alamazsınız.bayanlar için yaş şartı yok. evli olmayan ve çalışmayan bayan her zmaan alabilir

 108. merhaba.
  geriye dönük ödeme yapılmayacak, 5 haziranda ödenmeye başlanacak, askerden önce ödenmeye başlanan ve kesilen işsizlik maaşınızın ödenmeyen kısmı 5 hazirandan itibaren bitene/sigortalı işe girene vb. kadar ödenecek. ptt kart ile atm den çekebilirsiniz, hatta kartsız bile çekebilirsiniz.

  • İşsizlik maaşı alırken işe başvurusu yaptım ve işe alındım, evrakları teslim ettim. Sigorta girişim 11.01.2024 fakat sonra vazgeçtim işe gitmedim yanı gün gidip işe başlamıcam diğe istifa ettin oda aynı gün 11.01.2024. İşsizlik maaşım kesilir mi yoksa devam eder mi

 109. 8 aydir işsizlik maasi aliyorum ve 4 gun sonra son maasimi alcam 3 gun sonra iş görüşmem var hemen giris yaparlarsa sorun olurmu

 110. mrb işsizlik kodum işveren tarafından değiştirildi ve işsizliği 3 ay aldim. şuan başka bi iste çalışıyorum . tekrar işsizlik maaşı almam söz konusu olduğunda ne kadar süre çalışmış olmam lazım. ve bu iş kodu değişikliği sebebiyle verdikleri parayi tekrar isterler mi benden

 111. Merhaba işsizlik maaşi başvurusu 30.09.2020 de yaptım 23.10.2020 de tekrar ise başladım. Hiç işsizlik maaşi almadım.
  Bu ara boşluktaki işsizlik maaşını alabiliyormuyum.

 112. Beni daha önce işten çıkarttılar 10 ay işsizlik maaşı alcan dediler ben 3 ay aldım 7 ay duruyor 1500 TL alıyordum şimdi işten çıkartsalar 7 ay daha alacam ama 1500 TL olarak mı alcam yoksa şimdiki zamlı olarak mı anlamadım yardımcı olursanız sevinirim saygılar sevgiler selamlar

 113. Sigortasız çalıştığım iş yerimde geriye dönük üç aylık sigortam yapıldı ama o dönem işsizlik maaşı alıyordum iskura bildirim yapmalımıyım

 114. 2017 yılında işten mobig ile çıkış yaptım 2021 yılında davayı kazandım şimdi 2017 yılının işsizlik maaşı olarak 705 tl atmislar her ay için bu paraya yasal faiz islenmiyormu suanki parayla yarı yarıya fark var birde ben 17 Nisan 2017 çıkış olarak davam onaylandı işyeri 17 Mayıs 2017 göstermişti bu aydan yatırmış işkur binada bir düzeltme olurmu teşekkürler

 115. Bir bana cok acil su soruyu cevaplyabılırmı ıs yerınden kendım ıstegımle ayrılmak ıstıyorum dıye imza ayıp cıkısımı aldım.ama oysakı koy servısım yok diye gıdemedım.lutfen bır hata yaptım su ıssızlık masası degıl ıssıZlık odeneginden yararlanmak ıstıyorum hakedıyor muyum bırı acil cvep versın

 116. Ben 2016 dan beri çalıştığım yerden ayrilmişim ama hala sigortam aktif niye

 117. İYİ günler işsizlik maaşı ödenecek miktar ve de Ssk primi dahil olarak yatıyor değilmi ikisinin toplamı yani

 118. Site benim için muhteşem oldu hazırlayandan Allah razı olsun.

 119. Merhaba.15 aralık 2021 de işten çıkarıldım ve işsizlik sigortasına başvuracagım.Başvurumu 3 ocak ta yaparsam işsizlik maaşım 2021 den mi yatar yoksa 2022 işsizlik maaşından mı yatar.Aralık 2021 demi başvurmalıyım yoksa ocak 2022 de mi başvurursam maaş olarak farkı olur mu.

 120. Önceki calistigim yerde 10 sen calistim ve istifa ettim kendi istegimle ayrildigim icin işsizlik maasi alamadim yeni calistigim yerde yaklasik 1 senedir calisiyorum isten cikarildigimda işsizlik maasi alabilirmiyim alirsam kac ay alabilirim ?

 121. İşsizlik maaşının kuruma veya işverene bir zararı var mıdır maddi manevi ?

 122. İşten ayrılmak durumunda kaldım tazminat ödememek içinde kendileri çıkarmış değilde ben çıkmak istediğime dair kağıt imzalalattılar annem rahatsızdı zaten bende ailevi sebeplerden dolayı ayrılmak istediğime dair kağıt imzaladım ve yeni bir iş bulana kadar işsizlik ödeneği almak istiyorum başvuru yaptım ama onaylanır mı bilmiyorum alabilirmiyim

 123. Merhaba işyerim var 2016 san ver bağkurluyum son 4 yıldır başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyorum işveren işden çıkaracak işsizlik maaşı alabilirmiyim bağkuru durdurmadan

 124. Babam emekli olmadan önce işsizlik maaşı alıyordu. Emekli olunca işsizlik maaşının otomatik iptal edileceğini okumuştuk. Emekli olmuş ve ilk emekli parası yatmıştı. Ama işsizlik iptal olmamış ve emekli olduktan sonra bu ay ki iptal olmayan işsizliğinin bir kısmını yanlışlıkla çektik. İşsizliği nasıl iptal edebilirim, bunun bir cezası var mıdır?

 125. Bunu deneyeceğim lakin kafamdaki şu tüm asgari ücretli çalışanlardan bu kesinti yapılıyor mu? Yani ben harici olarak işsizlik sigortası ödemesi yapmadım. Bu aylık kesintilerin içerisinden yapılıyordu değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir