Basında Fiili Hizmet Süresi Zammı Kaldırıldı
Basında Fiili Hizmet Süresi Zammı Kaldırıldı

Basında Fiili Hizmet Süresi Zammı Kaldırıldı

Kimi meslek gruplarında prim gün sayısı ve emeklilik için yaş haddinden indirilen süreye, fiili hizmet süresi zammı deniyor. Fiili hizmet süresi zammı 5510 sayılı Kanunun 40. maddesinde de belirtiliyor. Son dönemde bu konu ile ilgili değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden basın çalışanları da nasibini aldı. Geçtiğimiz günlerde Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre basında fiili hizmet süresi zammı kaldırıldı.

5510 Sayılı Kanunun 40. maddesindeki tabloda yer alan mesleklerde çalışan sigortalıların prim ödeme gün sayılarına, bu iş yerlerinde ve işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için karşılarında gösterilen gün sayıları, fiili hizmet süresi zammı olarak ekleniyor. Çalışmanın fiili hizmet süresi zammı kapsamında değerlendirilebilmesi için, kapsamdaki iş yerleri ile birlikte belirtilen işlerde fiilen çalışması ve söz konusu işlerin risklerine maruz kalması şartı aranıyor.

İptal Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Basın Kartı Yönetmeliğine göre basın kartına sahip olan sigortalıların fiili hizmet süresi kapsamında çalışma sürelerine 90 gün ekleniyordu. 14 Şubat 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 25 Şubat 2019 tarihli ve 2019/98 sayılı kararla basında fiili hizmet zammı, basın kartına sahip olan ve olmayan gazeteciler şeklinde bir ayrımın ortaya çıkması sonucunda çalışma hakkı ve eşitlik hakkını ihlal ettiği belirtilerek fiili hizmet süresi zammı iptal edildi.

Türkiye’nin ilk online İK platformu olan Dakika‘nın, fiili hizmet süresi zammını otomatik olarak hesapladığını biliyor musunuz?

İptal hükmü kararın Resmi Gazete’de, Şubat ayında yayımlandı. Ancak Kasım 2020’de tam anlamıyla yürürlüğe girecek.

Bu içerik de ilginizi çekebilir.

Fiili Hizmet Süresinde NACE Kodu Eşleşmesine Dikkat

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Ücret Hesap Pusulası ve Bordroda Dijital Kayıtların Geçerliliği

Ücret Hesap Pusulası ve Bordroda Dijital Kayıtların Geçerliliği

Ücret hesap pusulası ile ücret bordrosu arasındaki fark nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir