Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Emekliler Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?
Emekliler Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?
Emekliler Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Emekliler Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Emekli olduktan sonra bir işveren yanında hizmet akdine tabi (işçi) olarak çalışmaya devam eden emekliler hangi statüden emekli olurlarsa olsunlar (4/a’lı yani SGK’lı, Bağ-Kur, Emekli Sandığı), ücretlerinin yanı sıra emekli maaşlarını da almaya devam ederler. Emeklilik ile kıdem tazminatı birbiriyle bağdaştırıldığı için, emekli çalışanın işten ayrılması söz konusu olduğunda Emekliler Kıdem Tazminatı Alabilir Mi? sorusu akla gelmektedir.

Emekli Çalışanları Hakları

İş kanunu’nda emekli çalışanların hakları kısıtlanmamıştır. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler ile diğer çalışanlar arasında bir fark bulunmuyor. Kıdem, İhbar, yıllık izin hakları emekli olduktan sonrası için de aynıdır.

Emeklilik sonrası çalışmaya devan edenlerin işveren tarafından işten çıkarılmaları veya haklı bir nedenle istifa etmeleri durumunda tüm çalışanlar gibi kıdem tazminatı haklarına sahiptirler.

Yani işçinin iş sözleşmesi kıdem tazminatına hak kazanacak bir şekilde sona ermesi durumunda emekli olamamış diğer çalışanlarla aynı haklara sahiptirler.

Farklılığın yaşandığı durumlar;

Emekli olduktan sonra çalışanın yeniden emeklilik gerekçesiyle istifa etmek istemesi durumunda yaşanıyor.

Kıdem tazminatı almadan aynı işyerinde çalışmaya devam edenler, fiilen emekliye ayrılmak istediklerinde emeklik öncesi döneme ait kıdem tazminatını toplu olarak alabiliyor.

Kıdem tazminatını alarak (SGDP ödeyerek yani aylığını kestirmeden çalışanlar) emeklilik nedeniyle işten ayrılan tekrar aynı işyerinde çalışmaya devam etmesi durumunda emeklilik nedeni ile işten ayrılmak istediklerinde emekli olduğu tarihte kıdem tazminatı ödendiği için kıdem hakkı sıfırlanır. Dolayısıyla emekli olup kıdem tazminatı aldıktan sonra yeni bir çalışma dönemi başlar. Çalışan bu işyerinden tekrar ayrılırken bir yıllık asgari sürenin dolması koşulu ve ile kıdem tazminatı emekli olduktan sonraki dönem üzerinden hesaplanır.

Tek istisna 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda düzenlenen yaşlılık aylığı almak için belirlenmiş prim günü ve yıl şartını taşıyıp, yaş şartını taşımayan çalışanlara, yaş dışında diğer şartları taşıdıklarına dair yazıyı (15 yıl sigortalılık – 3600 gün prim koşulunu ileri sürme hakkı) SGK’dan alarak işverene getirmeleri halinde kendi istekleri ile işten ayrılıyor olmalarına rağmen kıdem tazminatı almayı hak ederler. Fakat işten kendisi ayrıldığı için ihbar tazminatına hak kazanamazlar.

Bu haktan emekli olmayan çalışanlar yararlanabilir. Yani sadece diğer çalışanlardan farklı olarak emekli olup çalışmaya devam edenler, kendi istekleri işten ayrılmak istemeleri durumunda yaş harici diğer şartları yerine getirdiklerini ileri sürerek bu haktan yararlanamazlar.

Emeklilik sonrası 4/1-a’lı (SSK) kapsamında yani bir işverene bağlı olarak çalışmak isteyenler için iki seçenek bulunuyor.

-Emekli aylıklarını kestirerek,

-Emekli aylıklarını almaya devam ederek sosyal güvenlik destek primine tabi olarak(SGDP) ödeyerek.

Bu seçenekleri kullanırken belirleyici olan kişilerin ilk kez ne zaman sigortalı olduklarıdır.

1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olanlar veya emekli olmuş kişiler;

1-Emekli aylıklarını kestirip, normal bir sigortalı gibi tüm sigorta kolları tabi olarak çalışmak.

Bu seçeneğe göre emekli aylığını kestirip tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışan kişi emekli işçi sayılmaz.

Emekli aylığını kestirip çalışmaya devam eden çalışanlar bu dönemde aylık almadıkları normal bir sigortalı gibi bütün sigorta kollarına prim ödedikleri için emekli olmak istediklerinde yeniden hesaplama yapılarak maaşları bağlanır ve daha yüksek aylık alabilirler.

Emekli maaşını kestirip çalışmaya devam eden çalışan istediği zaman çalışmasını sonlandırıp işverenden kıdem tazminatını talep edebilir.

Dolayısıyla bu durumdakiler kıdem ve ihbar tazminatı hakları yönünden normal işçi statüsündedirler.

2-Emekli aylığını almaya devam ederek sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi olarak çalışanlar.

Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışanların ücretlerinden yüksek prim kesintisi yapılır, ancak emekli aylıklarında azalma olmaz.

Emekli olduktan sonra SGDP ödeyerek çalışmaya devam eden kişiler, işten ayrıldıklarında aynı maaşı almaya devam ederler. Yaşlılık sigortasına prim ödemedikleri için maaşlarında artış olmaz.

Emekli olarak SGDP ödeyerek, yani emekli maaşını kestirmeden çalışmaya devam eden çalışan emekli olmak için kıdem tazminatı talep edemez.

Emekli işçilerin kıdem tazminatı alabilmeleri için işveren tarafından işten çıkarılmaları veya haklı bir nedene dayandırarak işten ayrılmaları gerekir.

 1 Ekim 2008 sonrası sigortalı olmuş kişiler;

İlk işe girişleri 1 Ekim 2008 sonrasında olanlar emeklilik sonrası 4/a’lı (SGK’lı) olarak çalışmaya devam etmek isterlerse sosyal güvenlik destek primi (SGDP) ödeyemeyecekler. Emekli maaşlarını kestirip bütün sigorta kollarına tabi çalışmak zorunda olacaklar.

Yani 1 Ekim 2008 sonrasında sigorta olmuş kişiler emekli olduklarında SGDP ödeyerek çalışamayacaklar, emekli maşlarını kestirip çalışmak zorunda kalacaklar.

Emekli aylığı alarak yani Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışan 4/a (eski SSK) emeklileri, hastalanmaları halinde geçici iş göremezlik ödeneğinden faydalanamazlar.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

17 yorum

 1. 25 sene 9000 iş günüyle emekli oldum.halen aynı yerde 1 sene 6 aydır çalışıyorum .işten ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim

 2. Özel öğretim kurumunda öğretmen olarak çalışmaktayım, emeklilik için dönem sonunda dilekçe verdim. ancak ben özel öğretim kurumunda çalışmaya devam etmeyi düşündüğüm için emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı talep etmedim. şuan emekli olmama rağmen 5 yıl sonra emeklilik sebebine dayalı haklı fesih hakkımı kullanabilir miyim? teşekkürler…

 3. Ocak 2017 den beri sgk emeklisiyim ama 2016 haziran ayından beri özel sektörde(aynı yerde) çalışıyorum.özel sektörden emekli oldugum için herhangi bir tazminat almadım.2016 haziran ayından beri çalıştıgım yerden ayrılırsam kıdem tazminatı alabilirmiyim

 4. Merhaba,

  1997 yılında 3713 sayılı kanun doğrultusunda Gazi olarak emekli oldum, o tarihten 2008 yılına kadar çeşitli firmalarda emekli olarak ve sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalıştım, 2008 yılından itibaren de bir firmada SGK ya prim ödemeden çalışıyorum acaba işten ayrılmak istersem Kıdem Tazminatı alabilir miyim ?

  Teşekkürler.

 5. Ben normalde otelde çalışıyordum 1 yildır pide sektorundeyim günlük çalışma saatimiz sabah 9 akşam use müşterinin durumuna göre belki 10da belkide 11de kapatıyoruz gaftalık is in yok 2haftada bir izin kullanıyoruz sisal hayatmın bitty resmen günlük ücret 70 tl

 6. Merhaba ben 2007 yılında SSK ‘dan emekli oldum yaklaşık 9 senedir özel şirkette sigortasız olarak çalışmaktayım işten çıkarılırsam Kıdem tazminatı alabilirmiyim teşekkürler

 7. 2010 yılında ssk dan emekli oldum 9 yıldır çalışıyorum işten ayrılınca emekli maaşımda artış olurmu teşekkür ederim

 8. mustafa kenan

  99 öncesi sigortalı biriyim. 15 yıl 3600 gün şartı ile yaşı beklemek üzere kendi isteğim ile işten ayrılacağım. İhbar sürelerine uymak zorundamıyım?
  Bütün okuduğum makaleler, ihbar tazminatı almakla ilgili bir durum olmadığından böyle bir süreye de uyma zorunluluğunun olmadığını söylemekte.
  Ancak 2018 yılında altta linki verilen sitede bir açıklama yapılmış ve bilinenin aksine ihbar süresine uymak gerektiği söylenilmekte.
  ((http://www.isvesosyalguvenlik.com/15-yil-3600-gun-nedeniyle-isten-ayrilan-isci-ihbar-suresine-uymak-zorunda-mi/))
  Konuyla ilgili güncel bir yazı kaleme alırsanız,bir çok çalışan için aydınlatıcı olacaktır.
  Şimdiden teşekkürler.

 9. Sözleşmem askida iken pirim gün ve yılım 23.5 askerlik borclanması yapıp emekli dilekçesi verirsem kıdem tazminatı alablirmiyim. Teşekkürler

 10. Devlet Memuru iken emekli oldum. Şimdi bir kargo firmasında 3 yıldır çalışmaktayım ayrılmak istediğimde tazminat alabilirmiyim alırsam nasıl alırım vermezlerse neye istinaden vermezler

 11. kasım 2003 girişli aynı işyerinden ağustos 2008 emekli olup sgdp ödeyerek aynı işyerinde devam ediyorum. çalışma sürem ilk girişten 16 yıldır, izin kullanma sürem 26 günmü, 20 günmü?

 12. İsmail Çürük

  emekli olduktan sonra 11/12\2013 ‘den bu güne kadar engelli statüsünde çalışıyorum.sgdp ödeniyor
  Bugün itibar 31.05.2019 i ile işveren tarafından işten çıkarıldım
  Ne kadar kıdem ve ihbar tazminatı alırım
  Brüt 2643.68 tl

 13. 7 yıllık emekli çalışan bir bekâr bir bayanım evlenip memleket e yerleşmek istiyorum kıdem tazminatı nasıl alabilirimiyim

 14. Ssk dan Emekli olduktan sonra başka bir özel şirkette 9 senedir sdkp lı olarak çalışmaktayım nasıl tazminat alabilirim .Emekli olurkende hıc tazminat alamadım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir