Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / İş Kanununda Covid-19
İş Kanununda Covid-19
İş Kanununda Covid-19

İş Kanununda Covid-19

Koronavirüs ya da Covid-19; 2019’un son günlerinde dünya gündemine ilk sıradan girdi. Hızla büyüyen bu salgın hastalık tüm dünyayı teyakkuz haline geçirdi. Dünya Sağlık Örgütü, 450 bine yakın Covid-19 vakasını kayıtlarına geçirdi. Hastalıktan hayatın kaybedenlerin sayısı 20 bine yaklaşırken, tamamen iyileşenlerin sayısı ise 100 binden fazla. Sağlık Bakanlığınca yapılan açıklamalarda Türkiye’de 59 kişinin hayatını kaybettiği ve  vaka sayısının da 2.433 olduğu belirtiliyor. Öte yandan yurt genelinde kamu personeline yurt dışına çıkış yasağı, kalabalık etkinliklerin iptali, okulların tatili gibi birçok radikal önlemin alındığını da kamuoyundan takip ettik. Bu durum hiç kuşkusuz, hayatın her alanını etkiliyor. Peki, İş Kanununda Covid-19 nerede, işverenin ve işçinin hakları neler?

Covid-19 Mücbir Sebep mi?

Kitlelere nüfuz eden deprem, yangın, sel, heyelan gibi öngörülmeyen, önlenemeyen, ya da önlenmesi zor olan afetler mücbir sebep olarak gösteriliyor. Bu doğa olaylarının yanı sıra, salgın hastalıklar da mücbir sebep olarak karşımıza çıkıyor. Covid-19’un da salgın bir hastalık olduğu biliniyor. Ancak çok yeni bir tür olduğundan dolayı henüz hiçbir mevzuatta adı geçmiyor. Sağlık Bakanlığınca hazırlanan ve 2007’de Resmî Gazete’de yayımlanan “Bulaşıcı Hastalıklar Sürveyans ve Kontrol Esasları Yönetmeliği’ne” ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İş Kazası Sayılır mı?

Virüs henüz çok yeni olduğu için herhangi bir kanunda adını bulmak imkansız. Ancak Covid-19, tabii ki dünya üzerindeki ilk salgın hastalık değil. Geçmişte olduğu gibi yakın tarihte de birçok salgın hastalıkla yüz yüze gelmiştik. Bunlardan H1N1 ya da domuz gribi olarak da bildiğimiz hastalık da birçok can kaybına neden olan bir salgın hastalıktı.

Geçtiğimiz senelerde yine global anlamda çok önem teşkil eden domuz gribi, Yargıtay kararıyla -belirli kriterler çerçevesinde- iş kazası sayılmıştı. Uzmanlar bu kararın emsal teşkil edeceğini ve yine belirli kriterler çerçevesinde olduğu takdirde, Covid-19 için de İş Kazası sonucuna gidilebileceğini belirtiyor.

İş yerinden aldığı görevle Covid-19’un nüfuz ettiği bir bölgede görevlendirilmesi sonucu ya da iş yeri içindeki çalışma arkadaşlarının taşıyıcılığı ile Covid-19 bulaşan bir işçinin durumu, kayıtlara iş kazası olarak geçecek.

Covid-19’da İşverenin Hakları Neler?

Covid-19 bulunan bölgelerde geniş çaplı karantina uygulandığı biliniyor. Söz konusu bölgelerde birçok fabrika ve iş yeri de, ya tam kapasiteyle çalışamıyor ya da hiç çalışamıyor. Yurt dışından, özellikle de hastalığın en çok hissedildiği uzak doğu ülkelerinden birçok ham madde ya da ara mal alan Türkiye de, bu olumsuzluktan nasibini alıyor.

Ham madde, ara mal ya da ticari malın temininden kaynaklı üretimin daralması ya da durmasında da işverenin birtakım hakları bulunuyor. İş Kanunu madde 42 ve 64’de, zorunlu nedenlerle işin durması daha sonrası için bir telafi çalışmasına yol açıyor. Söz konusu durum bittikten sonra, 2 ay içinde yasal çalışma sürelerini aşmamak koşulu ile işveren, telafi çalışması yaptırabiliyor.

Covid-19’da İşçinin Hakları Neler?

İş Kanununun 24/1. maddesi sağlık sebepleri ile işçinin haklı nedenle feshine değiniyor. Buna göre iş ortamında, işçiye bulaşabilmesi muhtemel bir salgın hastalık olursa, iş akdi işçi tarafından haklı nedenle feshedilebiliyor. Yani iş yerinde bir kişinin bile Covid-19’a yakalanması, yakın temasta bulunan diğer işçilere, haklı nedenle feshin yolunu açıyor. Ancak burada hasta olan kişiyle yakın temas çok önemli. Hastalanan kişinin rapor alarak işe gelmemesi durumunda, diğer işçiler haklı nedenle iş akdini feshedemiyor. 

Yasa Uzaktan Çalışma İçin Ne Diyor?

Özellikle yakın zamanda yurt dışından gelmiş ve iş hayatının içinde bulunan kişilerin, 14 gün boyunca evde bulunması, hastalık semptomları varsa da kesinlikle karantina altında tutulması öneriliyor.

Mevcut konjonktürde birçok işlem dijital ortamda gerçekleşiyor. Tıpkı Dakika ile İK Departmanlarının dijitale taşınması gibi. Yasalara da, değişen hayat standartlarına göre kimi yenilemeler yapılıyor. Bunlara örnek olarak uzaktan çalışmanın, İş Kanunu içerisinde kendine yer bulduğunu söylemek yanlış olmaz. 2016 yılında, İş Kanununun 14. maddesinde, uzaktan çalışma ile ilgili fıkralar eklenmişti. Uzaktan çalışma ile ilgili detaylı bilgiye, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uzmanlar Covid-19’dan kaçınmak için, kalabalık ortamlardan uzak durmanın altın kural olduğunu belirtiyor. İş yerleri steril ve güvenilir olsa bile, toplu taşıma araçları virüslerin yayılması için son derece elverişli bir ortam teşkil ediyor. İşte böyle bir ortamda, uzaktan çalışma hem sağlık, hem de verim açısından daha büyük önem taşıyabilir. Virüsten korunmak için birçok şirketin uzaktan çalışmaya ya da vardiyalı sisteme geçtiği de gelen bilgiler arasında yerini alıyor.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Salgın Hastalıklarda İşçi Hakları

Salgın Hastalıklarda İşçi Hakları

Yeni Coronavirüs’ün (Covid-19) hızla yayılan ve -en azından şimdilik- önlenemeyen bir virüs olduğunu biliyoruz. Dünya …

11 yorum

 1. Ben avmde çalışıyorum. Bu olaylardan sebep işe gitmeme hakkım var mı ya da bu hakları nereden öğrenebilirim.

  • İş Kanununun 24/1. maddesi sağlık sebepleri ile işçinin haklı nedenle feshine değiniyor. Buna göre iş ortamında, işçiye bulaşabilmesi muhtemel bir salgın hastalık olursa, iş akdi işçi tarafından haklı nedenle feshedilebiliyor. Yani iş yerinde bir kişinin bile Covid-19’a yakalanması, yakın temasta bulunan diğer işçilere, haklı nedenle feshin yolunu açıyor. Ancak burada hasta olan kişiyle yakın temas çok önemli. Hastalanan kişinin rapor alarak işe gelmemesi durumunda, diğer işçiler haklı nedenle iş akdini feshedemiyor.

   • Sayın işveren
    Ülkemiz genelinde meydana gelen virüs salgını riski nedeniyle devletimizin evde kal uyarılarını dikkate alma zarureti hasıl olmuştur.Salgın nedeniyle virüs kaparak kendi hayatımı ve başkalarının hayatını tehlikeye atmam kuvvetle muhtemel olduğundan iş bu ihtarnamenin size tebliğinden itibaren 1 ay süre ile işe gelemeyeceğim.Bu süre dolduktan sonra yeniden işe alınmadığım takdirde işe iade davası açma hakkımı saklı tutuyorum.Sizce böyle bir ihtarname uygunmudur.

 2. Merhabalar,
  Fuarcılık sektöründeyiz. Bakanlık kararlarıyla fuarlar ertelenince bizim de fuarımız ertelendi ve işimiz durma noktasına geldi. Bazı arkadaşlarımız işten çıkarıldı kendileri ve işverenimiz bizi ücretsiz izne çıkarmak istiyor ne kadar olacağı belli değil. 2 buçuk senedir firmada çalışıyorum. kimi zaman milli bayramlarda ekstra mesai ücreti almaksızın bile çalıştık. Bizim haklarımız neler ücretsiz izne çıkmayı kabul etmezsek şu durumda haklı fesih hakkımız olurmu?

 3. Muhasebe ofisinde çalışıyorum. İşverenim virüsü dalga konusu yapıyor. Bende varsa sana bulaşsın diye üzerime öksürdü. Faturada 5 gün kalabilen bir virüs ve ben 4 yıldır bu ofiste çalışıyorum. Ben ücretsiz izin istiyorum 2 hafta ya da yıllık izin ya da evden çalışabilirim dedim. Beni dinlemedi bile.. Babam yaşlı. Çok korkarak çalışıyorum. Sizce ne yapmam gerekiyor. Noterden işverene ihtar çekebilir miyim..

  • Av. Nahit Gürhan AYDIN

   Merhaba,
   İşverenin üzerinize öksürmesi sizin için haklı fesih nedenidir. Bu hakkınızı 6 işgünü içinde kullanmanız gerekir. Bu konuda tanığınız varsa ispat sorunu yaşamazsınız.
   Av. Nahit Gürhan AYDIN

 4. Ben havaalanında şantiyesinde çalışıyorum virüs nedeniyle mazeret iznimi kullanmak istiyorum is yerim izin vermiyor

 5. Calisiyorum, 21 aylık çocuğum var, emziriyorum. Ama yasal süresi içinde emzirenler idari izinli sayıldı ama bizi kapsamiyor, iki yasina kadar emzirin deniyor. Ne yapilabilir

 6. Hasbi Servet Dede

  Zorla ücretsiz izine zorlanıyorum çalıştığım yerde. Toplam 4 yıldır burada çalışıyorum tazminatımı nasıl alıp çıkabilirim buradan?

 7. Bende hizmet sektöründe 6 yıldır çalışmaktayım
  Covid-19 nedeniyle yıllık izin kullandırılmaya mecbur bırakıldım. Yıllık iznimi kullanırken çalıştığım iş yeri salgın nedeniyle kapandı yaklaşık 1 haftadır. Maaşımızın 8 inde yatması gerekirken salgın bahanesiyle yatmadı. Salgın nedeniyle işe gitmeye de korkuyorum.İş akdimi sonlandırırsam bu nedenle, kıdemimi alma hakkım varmı lütfen beni bilgilendirin🙏🏻

 8. Merhaba ,

  Hastenede calısıyorum , danışma bolumunden acile COVID hastalarının oldugu birime alınacagım.

  Haklı fesih sebebi olur mu ? Tazminat alabilirmiyim.

  Tesekkurler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir