Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Kapıcıların Kıdem Tazminatı
Kapıcıların Kıdem Tazminatı
Kapıcıların Kıdem Tazminatı

Kapıcıların Kıdem Tazminatı

Apartman görevlisi olan kapıcılar, diğer işçiler gibi 4857 sayılı İş Kanuna tabi çalışırlar. Bu nedenle diğer tüm konularda olduğu gibi fesih söz konusu olduğunda da Kapıcıların Kıdem Tazminatı hakkı doğabilecektir. Kapıcıların yöneticisi onu işe alan apartman ya da site yönetimi olacaktır. Kapıcının iş sözleşmesinin kıdem tazminatını hak eder bir şekilde sona ermesi durumunda kendisine kıdem ödenmesi gerekir.

Apartman yönetimiyle iş sözleşmesi yapmış olan kapıcının en az 1 yıllık kıdem şartını sağlamak kaydıyla;

 • Haklı bir sebeple işine son verilirse,
 • Kanunlara göre emekli olursa,
 • Askere giderse,
 • Ölüm gerçekleşirse,
 • Kıdem tazminatını hak edecek şekilde işine son verilirse,
 • Kapıcının bayan olması halinde evlenince 1 yıl içinde,
 • 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün şartını tamamlayarak, emeklilik süresini çalışmadan beklemek isteyenlere Sosyal Güvenlik Kurumundan kıdem tazminatı alır yazısını alarak apartman yönetimine müracaat ettiğinde, 1475 sayılı kanunun 14. maddesi gereğince

kapıcı kıdem tazminatı hak eder.

Konut kapıcılarının kıdem tazminatı hakkı için birtakım hesaplamalar yapılmaktadır. Kapıcıların tazminat hakkı hesaplanırken, Gelir Vergisi ve Damga Vergisi hesaplamaları, kapıcının oturduğu yani ikamet ettiği konutun tazminat matrahındaki yeri, kapıcıların ödemiş oldukları faturaların tazminat matrahındaki önemi oldukça büyüktür.

Ücretin Ek Olarak Ayni Haklar Da Devreye Girer

Kıdem tazminatına hak etmek için işçinin en az 1 yıllık kıdeminin olması gerekir. Her bir yıllık kıdem hakkına karşılık, kıdeme esas hesaplanacak aylık ücreti ile parayla ölçülebilir her türlü hak ve menfaatlerin birer aylık toplamı Kıdem Tazminatı Üst Sınırını aşmayacak şekilde hesaplama yapılmalıdır. Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Mali ve Sosyal Haklar konulu 03.01.2017 tarih 27998389-010.06.02- 66 sayılı Genelgesi ile 01/01/2017 tarihinden itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 4.426,16 TL olarak belirlenmiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, ücretin yanında kapıcının oturduğu evin kapıcı dairesi olup olmadığı, kapıcının elektrik, su ve yakıt giderlerinin ödenip ödenmediği de hesaplanacak ücrette değişken parametreleri göstermektedir. Eğer kapıcı dairesi de kıdeme esas hesaplanacak para ve para ile ölçülebilir hak ve menfaatlerden sayılması kaydı ile hesaplama yapılacak ise emsal kira bedeli belirlenerek kıdeme esas matrah bulunmalıdır.

Kıdem tazminatında bir yıldan az süreler de hesaplamada kısıt olarak dikkate alınır. Kapıcının kıdem tazminatından 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23. maddesi gereğince Gelir Vergisi, 488 sayılı Damga Vergisi Kanununu gereği Damga Vergisi kesilmez.

Kapıcıların Kıdem Tazminatında Muhatap Kim?

Kapıcıların kıdem tazminatının ödenmesi hususunda özellikle ev sahipleri yani kat malikleri muhatap olmalıdır. Evini satan ev sahibi ise satım tarihinden itibaren 2 yıl boyunca anılan tazminattan diğer kat malikleri ile birlikte sorumludur. Apartman ve site yönetimleri çalıştırdıkları kapıcılar için tazminat ödenmesi konusunda sıkıntı yaşanmaması adına “Kıdem tazminatı fonu” oluşturarak risk önlemini alabilir.

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Hangi Çıkışlarda İhbar Tazminatı Ödenmez?

Hangi Çıkışlarda İhbar Tazminatı Ödenmez?

İşçi istifa ediyorsa ya da işveren geçerli bir nedene dayanarak iş sözleşmesini sona erdiriyorsa sözleşmeyi …

9 yorum

 1. kapıcının kıdem tazminatı fonunu bekletmeden her ay ödesem olur mu?

 2. Kapicimiz en son maddeye istinaden istifa dilekçesi yazarak tazminatını alıp çalışmadan yaş beklemek istediğini belirtti. Ancak her hangi bi konuşma yapmadan calismaya ve dairesinde oturmaya devam etmek istiyor. Bizde tazminatını vererek işine son vermek istiyoruz. Bu şekilde tazminatını alarak aynı işyerinde calisilabiliniyormu?.. ve nasıl bir işlem yapmamız gerekiyo. Teşekkür ederim.

 3. Ben TOKİ de temizlik personeli olarak çalışıyorum beni işten cikarsalar ne kadar tazminat alabilirim

 4. Eşim bir sitede 1999 belli kapici olarak calisiyor. Ilk 5 yil sigortasız çalıştı 2004 haziran ayinda sigorta yapmaya başladılar halen sigortalı çalışıyo.Çalisdigi sürece hic bir senelik izin resmi izin haftasonu izni kullanmadı.gecen yil izinleri hakkında işverenle konuştu ve izinlerinin parasını istedi .ıs veren böyle bir hakkin olmadığını söyledi şimdide eşime mobing yaparak işte cikmasi icin baskı yapiyolar acab eşim çalıştığı 19 yil da izin haklarını ve tazminatını alabilir mi sigortasız çalıştırdıkları ilk 5 yil için hak talep edebilirmi bilgi veriseniz ve nereye başvurmamız gerek

  • Filiz hanım sorunuza cevap olmayacak ama benim de aynı sizin ki gibi bir sorunum var siz herhangi bir bilgiye ulaşabildiniz mi yada biryere başvuru yaptınız mı..

 5. Ben yaklaşık 8 yıldır sözleşmesiz 6 bina 120 dairelik bir yerde iki kişi çalışıyorum bana konut verilmedi diger arkadaş konudda oturuyor ben ise kirada oturuyorum ne gibi haklarım vardır teşekkürler

 6. 9 yıldır babam kapıcı kıdem tazminatı hakları nelerdir babamın.bi bilgi verirmisiniz abiler şimdiden teşekkürler

 7. 9 yıldır babam kapıcı kıdem tazminatı hakları nelerdir babamın bi bilgi verirmisiniz abiler şimdiden teşekkürler

 8. Ibrahim ozcan

  Mrb 9 aydir kapici olarak calismaktayim ve isten cikartiyolar ayrica maas olarak 2017 de 1400 tl 2018 de 1600 tl verdiler oysa kapici maaslari 2017 de 1510 2018 de 1725 tl idi asgari olarak su anda bu durumda bir tazminat hakkim varmidir yardimci olurmusunuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir