Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Kısa Çalışma Döneminde Ücretsiz İzin Olur mu?
Kısa Çalışma Döneminde Ücretsiz İzin Olur mu?
Kısa Çalışma Döneminde Ücretsiz İzin Olur mu?

Kısa Çalışma Döneminde Ücretsiz İzin Olur mu?

Son ayların Covid-19’dan sonra en çok konuşulan konusu kısa çalışma ödeneği oldu. Ekonomiyi ve istihdamı korumak adına atılan en önemli adımlardan birisi kısa çalışma ödeneği olurken, bir diğeri de ücretsiz izin oldu. Peki kısa çalışma döneminde ücretsiz izin olur mu?

Pandemi sürecinde yapılan önemli değişikliklerden birisi de hiç kuşkusuz ücretsiz izin düzenlemesiydi. Buna göre; işveren işçiden rıza almaksızın ücretsiz izin vizesi verebilecek ancak karşılığında da ahlak ve iyi niyet istisnası dışında, işçisini işten çıkaramayacaktı. Aslında bu durum için işçi ve işveren arasında bulunan bir orta yol da demek mümkün.

İşçi Hangi Koşullarda Ücretsiz İzne Çıkarılabilir?

İşçinin kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmesi için, birtakım kriterleri sağlaması gerekiyor.

  • Son üç yılda en az 450 gün sigorta prim gün sayısı
  • Son 60 günde kesintisiz sigortalılık

Bu kriterlerin de yine pandemi sürecinde yumuşatıldığı belirtmekte fayda var. Yukarıda belirtilen son üç yılda 450 prim günü sayısına ulaşamayanlar ve son 60 gün kesintisiz sigortalılığı bulunmayanlar için ise, gidilecek yol: ücretsiz izin.

Kısa çalışmada; kabaca ödenek tutarı asgari ücretin yüzde 150’sini geçmeyecek şekilde, brüt maaşın yüzde 60’ı olarak belirleniyor. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere ise, devlet tarafından günlük 39,24 TL tutarında bir ödenek bulunuyor.

Aynı İş Yerinde İki Farklı Uygulama Olur mu?

Aynı iş yerinde hem ücretsiz izin hem de kısa çalışma süreçlerine gidilebilir. Hatta aynı departmanın içinde bile bu uygulamaya gidilebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gerek birtakım hususlar bulunuyor. Mesela işçi; kısa çalışma ödeneği kriterlerini taşıdığı halde, işvereni ya da işveren vekili onu ücretsiz izne çıkarırsa ne gibi sonuçlar olur? Öncelikle eğer kasıtlı olarak böyle bir uygulamaya gidilmişse, bunu bir mobbing olarak değerlendirmek çok da yanlış olmayacaktır. Hatta işçinin, haklı şekilde iş akdi feshi yolunu bile açabilir.

Kısa çalışma ödeneği kriterlerine sahip bir işçinin ücretsiz izne çıkarılması, haliyle işçide büyük bir gelir kaybına neden olacak ve zor duruma düşürecek. Ancak böyle bir durumda, işveren ya da işveren vekili işçinin, hem kısa çalışma ödeneğinden hem de ücretsiz izin ödeneğinden faydalanmasını sağlamaya çalışabilir. Ancak bu hatalı bir işlem olacak ve işçi her iki işlem için ödenekten faydalanamayacak.

Ücretsiz izin de devlet destekli olduğu ve işçi ücret alacağı için, kısa çalışma sürecinde bulunan bir işçi ücretsiz izne gönderilemiyor.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Sokağa Çıkma Yasağı Yıllık İzinden Düşülebilir mi?

Sokağa Çıkma Yasağı Yıllık İzinden Düşülebilir mi?

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı şu günlerde işverenler, çalışılmayan bu süreleri yıllık izinden düşebilir mi?

3 yorum

  1. Kısa çalışma ödenek çıkmasına rağmen bazı işçiler gönüllü olarak çalışmak istemediklerini belirterek ücretsiz izin talep etmektedirler. Bu durumda işçinin talebi ile elde edilen ücretsiz izin nedeni ile ne işveren ne de işkur kısa çalışma ödeneği verecektir. bu şekilde 2 işçinin dilekçesini alarak kuruma mail attım. ama kurum yine de kısa çalışma ödeneği çıkardı. ben ise ücretsiz günlerine ödenek yapmadım. Bu konudaki yorumunuz nedir? teşekkürler…

  2. Kolay gelsin.Ücretsiz izine yollandık.Nakdi ücret desteği alıyorum acaba bu para bizden ileride ( kısa çalışma ödeniği alanlar gibi ) hak ettiğimiz işsizlik ödeniğinden mahsup edilecek mi? Saygılarımla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir