Ana Sayfa / Yasal Değişiklikler / Cazibe Merkezleri Programı Değiştirildi
Cazibe Merkezleri Programı Değiştirildi
Cazibe Merkezleri Programı Değiştirildi

Cazibe Merkezleri Programı Değiştirildi

25 Ocak 2018 tarihli ve 2018/11201 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda iki yıldır yürürlükte olan Cazibe Merkezleri Programı değiştirildi.

İmalat sanayii, çağrı merkezi ve veri merkezi yatırım projelerini kapsayan Cazibe Merkezleri Programı; Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van şehirlerinde 31 Aralık 2020 tarihine dek yürürlükteydi.

Nasıldı, Nasıl Oldu?

Yürürlükten kaldırılan, 2016/9596 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulmuş olan Cazibe Merkezleri Programı 23 ilde özel sektörce gerçekleştirilecek yatırımlara danışmanlık hizmeti, anahtar teslim fabrika binası yapımı, faizsiz yatırım kredisi, faiz indirimli işletme kredisi desteği sağlıyordu.

Yenilenen (2018/11201 sayılı Resmi Gazete’de yürürlüğe konulan) programda ise destek unsurlarından yararlanmak isteyen, asgari 200 kişilik istihdam sağlayabilen çağrı merkezi yatırımları veya  5.000 m2 beyaz alan ihtiva eden ANSI/TIA-942 veya Uptime Institute TİER-3 veya üstü seviyede olan veri merkezi yatırımları başvuru yapabiliyor.

Komitenin desteğe uygun gördüğü yatırımlardan enerji desteği talebi olanlar, sabit yatırım tutarının %25’ini aşmamak kaydıyla elektrik enerjisi giderlerinin en az %30’u üç yıl süreyle işletme bazında 10 milyon TL’ye varan bir bütçeyle Bakanlıkça karşılanıyor.

Aynı zamanda Tunceli, Bayburt, Ardahan, Gümüşhane, Iğdır ve Erzincan’da 2 milyon TL; Hakkari, Bingöl, Kars, Siirt, Bitlis, Muş ve Şırnak’da 4 milyon TL; Ağrı, Batman, Elazığ, Adıyaman, Erzurum, Malatya, Mardin, Van, Diyarbakır ve Şanlıurfa şehirlerinde ise 5 milyon TL asgari sabit yatırım şartı aranacaktır.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir