Ana Sayfa / Haberler / Kimler Sağlıkta Katılım Payından Muaf?
Kimler Sağlıkta Katılım Payından Muaf?Kimler Sağlıkta Katılım Payından Muaf?
Kimler Sağlıkta Katılım Payından Muaf?

Kimler Sağlıkta Katılım Payından Muaf?

Sosyal Güvenlik Hukuku kapsamında tüm sigortalılar ve sigortalıların bakmakla yükümlü olduğu yakınları genel sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Bu hizmetlerden yararlanabilmek için de bazı istisnalar haricindeki her sigortalı belirlenen oranda katılım payı ödüyor. Peki kimler sağlıkta katılım payından muaf?

5510 sayılı Kanun – Madde 68’e göre katılım payı alınacak olanlar:

  1. Ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi.
  2. Vücut dışı protez ve ortezler .
  3. Ayakta tedavide sağlanan ilaçlar.
  4. Kurumca belirlenecek hastalık gruplarına göre yatarak tedavide finansmanı sağlanan sağlık hizmetleri.

Emeklilerden Alınan Katılım Payları

  • Birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında hekim ve diş hekimi muayenesinden katılım payı alınmıyor.
  • İkinci basamak sağlık hizmetlerinde (devlet hastaneleri) 6 TL
  • Üçüncü basamak sağlık hizmetlerinde (üniversite eğitim araştırma hastaneleri) 8 TL
  • Özel hastanelerde 15 TL
  • Aynı uzmanlık alanında 10 gün içerisinde başka bir sağlık hizmeti sunucusuna başvuru yapılırsa katılım payı tutarlarına 5 TL eklenir. (Acil durumlar, kronik hastalıklar ve sağlık ocağında yapılan tedaviler hariç)
  • Ayakta tedavide uygulanan ilaçlar için yüzde 10
  • Vücut dışı protez ve ortezlerden, SGK’dan gelir elde edenler ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için yüzde 10 oranında katılım payı alınıyor.

Emeklilere Katılım Payı Muafiyeti

Geçtiğimiz dönemde TBMM’ye sunulan kanun teklifinde emeklilerin katılım paylarından muaf tutulması ile ilgili bir yasa tasarısı gündeme geldi. Sunulan kanun teklifinin değişiklik öneren maddesine “Ekonomik koşullar göz önüne alındığında oldukça zor şartlarda oldukları bilinen, emekli ve yaşlı aylığıyla geçinmeye çalışan vatandaşlarımızın Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında alınan katılım payından muaf tutulmaları amaçlanmıştır.”  şeklinde yer verildi.

Plan ve Bütçe komisyonunda görüşmeleri devam eden yasa tasarısı henüz karara bağlanmış değil. Değerlendirmeler sonucunda düzenleme içeren kanun teklifinin yasalaşması halinde Madde 69’a eklenecek olan “(ı) Sosyal Güvenlik Kanunlarına göre emeklilik ya da yaşlılık aylığı alanlar ile bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler”  bendi ile milyonlarca emekli sağlık hizmetleri için ödenen katılım payından muaf tutulur hale gelecek.

Ayrıca bu içerik de ilginizi çekebilir

Prim Borçlularının Sağlık Hizmetlerinden Yararlanması

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Sokağa Çıkma Yasağı Yıllık İzinden Düşülebilir mi?

Sokağa Çıkma Yasağı Yıllık İzinden Düşülebilir mi?

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı şu günlerde işverenler, çalışılmayan bu süreleri yıllık izinden düşebilir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir