SİZİN SORDUKLARINIZ

İşveren İşçisine Refakatçi İzni Vermek Zorunda Mıdır?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 2 dk. 

isveren-iscisine-refakatci-izni-vermek-zorunda-midirBilindiği üzere çalışanların izinleri konusunda Yasamız oldukça açık ve geniş bir yorum içermektedir. Siz değerli site ziyaretçilerimizden oldukça sık soru gelen bir konu olması sebebi ile “Refakatçi İzni” konusuna değineceğiz.

22.5.2003 tarih ve 4857 sayılı İş Kanununun “Hafta tatili ücreti” başlıklı 46. maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde, evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin sürelerinin, (c) bendinde de, bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinlerinin, çalışılmış günler gibi hesaba katılacağı öngörülmüştür.

Personele Verilen Alışveriş Çeklerinin Vergi ve SGK Açısından Değerlendirilmesi

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 5 dk. 

personele-verilen-alisveris-ceklerinin-vergi-ve-sgk-acisindan-degerlendirilmesiÇalışma hayatında sık sık karşılaşılan bir durum olan, işverenler tarafından çalışanlarına alışveriş çekleri mahiyetindeki yardımını Vergi Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku açısından değerlendirmesini bu makalemizde sizlerle paylaşacağız. Özellikle belirtmek isteriz ki yazımızın ana konusu işverenler tarafından çalışanlarına verilen alışveriş çekleridir. Konuyu ilk olarak Vergi mevzuatı açısından değerlendirdikten sonra, bu çeklerin personel ücret bordrosunda prime esas kazanç altında gösterilip gösterilmeyeceği konusunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini ele alacağız.

Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı Hakkı Doğar Mı?

Aktif .

bedelli-askerlik-kidem-tazminati-alir-miSon zamanlarda gündemi meşgul eden konulardan biri olan bedelli askerliğin, iş hayatı açısından uygulamaları ne şekilde olacak? Söz konusu sorunu kıdem tazminatı açısından ele almak akıllardaki soru işaretini giderici nitelikte olacaktır.

Bedelli askerlik uygulamasının yürürlüğe girmesinden sonra 1 Ocak 2015'te 28 yaşından gün almış olanlar, 18 Bin TL karşılığından bedelli askerlikten yararlanacak ve 21 günlük eğitimden de muaf tutulacaklardır. Ayrıca bu durumdan yalnızca fiilen askerlik görevine başlamamış olan TC vatandaşları yararlanabilecektir.

Sosyal Güvenlik Hukukunda Yaş Düzeltmeleri

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 5 dk. 

sosyal-guvenlik-hukukunda-yas-duzeltmeleriYaş düzeltme davaları gerçek doğum tarihinin Nüfus kaydına doğru olarak işlenmesi amacıyla açılmaktadır. Yazımızda Yaş Düzeltmelerinin Yasalar ile genel bir değerlendirmesini yaptıktan sonra yazıyı kaleme alış amacımız olan, yaş düzeltmelerinin Sosyal Güvenlik Hukuku açısından değerlendirmesini yapacağız.

Kimler İşsizlik Sigortası Kapsamı Dışındadır

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 2 dk. 

kimler-issizlik-sigortasi-kapsami-disindadirİşsizlik sigortası; bir işyerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenlere, uğradıkları gelir kayıplarını kısmen de olsa karşılayarak kendilerinin ve aile fertlerinin zor duruma düşmelerini önleyen, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren, Devlet tarafından kurulan zorunlu bir sigorta koludur. Yazımızda kısaca işsizlik sigortasından yararlanma şartlarından bahsettikten sonra kimlerin işsizlik sigortası kapsamı dışında olduğuna değineceğiz.

Toplu İzin Kullandırmak Yasal Mıdır?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 2 dk. 

toplu-izin-kullandirmak-yasalmidir4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilerden işyerine girdiği günden başlayarak, deneme süresi de içinde olmak üzere en az bir yıl çalışmış olanlara işyerindeki kıdemlerine ve yaşlarına göre yıllık ücretli izin verilmektedir.

Toplu İzin, Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinin 10.maddesinde belirtilmiştir. İşveren veya işveren vekili Nisan ayı başı ile Ekim ayı sonu arasındaki süre içinde, işçilerin tümünü veya bir kısmını kapsayan toplu izin uygulayabilir.

BÜLTENE ABONE OL!

Yasal değişiklikler ve mevzuata ilişkin güncellemelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun

Sosyal Medya

İş Kanunu Facebookİş Kanunu Twitterİş Kanunu Google+Datassist Linkedin