SİZİN SORDUKLARINIZ

Kötü Niyet Tazminatı

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 5 dk. 

kotu-niyet-tazminatiÇalışma hayatının işçi ve işveren açısından değerlendirilmesi gerektiğinde, karşılıklı haklar ve yükümlülükler oldukça önemli bir yere sahiptir. Bir çok çalışan kıdem ve ihbar tazminatından sıklıkla bahsederken bir diğer tazminat türü olan kötüniyet tazminatından bihaberdir. Yazımızda çalışma hayatı taraflarının pek karşılaşmadığı ama Yasalar ile şekli ve sınırı çizilmiş olan kötüniyet tazminatını örnek vererek ele alacağız.

Denkleştirme Çalışması Esasları

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 3 dk. 

denklestirme-calismasi-esaslariİş hayatının doğasında bulunan iş yoğunluğu, farklı zaman dilimlerinde hem işverenlerin hem de çalışanların karşısına çıkmaktadır. İş yoğunluğundan maksadımız, normal çalışma sürelerinden daha fazla vakit alan, daha çok emek ve çaba sarf edilmesi gereken ve devamlılığı makul sayılabilecek kadar az bir sürece tekabül eden durumdur. Bu yazımızda iş yoğunluğundan kaynaklanan “denkleştirme” süreç ve şartlarını anlatacağız.

Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışmada Çalışanın Onayı Aranmaktadır

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 3 dk. 

fazla-calisma-ve-fazla-surelerle-calismada-calisanin-onay-aranmaktadir4857 sayılı iş Kanunu'nun 41'nci maddesinde 45 saati aşan çalışmalar fazla mesai olarak tanımlanmıştır. işveren bir işçiye yılda 270 saat fazla mesai yaptırabilir. Yine işçiye fazla mesai yaptırabilmek için her yıl Ocak ayında muvafakat alınması gerekmektedir. Ülkemizde sık sık ortaya çıkan işçi ve işverenin uyuşmazlıklarının nedenlerinden birisi de ücret ce yan alacakları konusu karşımıza çıkmaktadır.

Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle fazla çalışma yapılabilir. Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırk beş saati aşan çalışmalardır. 63 üncü madde hükmüne göre denkleştirme esasının uygulandığı hallerde, işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık iş süresini aşmamak koşulu ile, bazı haftalarda toplam kırk beş saati aşsa dahi bu çalışmalar fazla çalışma sayılmaz.

Yılbaşı tatili kaç gün? 2 Ocak tatil mi?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 3 dk. 

yilbasi-tatili-kac-gun-2-ocak-tatil-mi2015 Yılı için geri sayım başladı. Yeni yıla sayılı günler kala yılbaşı tatili kaç gün olacağı merak edilmeye başlandı. Her sene olduğu gibi bu sene de memurların, öğrencilerin, çalışanların aklında 31 Aralık 2014 tatil mi sorusu dolaşıyor. Resmi olarak tatil günü 1 gün olarak görünmektedir. 2014 yılının son gecesinin 31 Aralık Çarşamba gününe denk gelmesi ve 1 Ocak Perşembe gününün tatil olması, Cuma gününün de tatil edilip edilmeyeceğini merak ettirdi.

Ancak resmi tatil olmadığı halde, bu yıl da pek çok iş yerinde 31 Aralık öğleden sonrasının yarım gün izin uygulamasına gitmesi bekleniyor. Bu, şirketlerin kendi kararına kalmış olacak.

Huzur Hakkı Sigorta Primine Dahil Olmalı Mıdır?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 2 dk. 

huzur-hakki-sigorta-primine-dahil-olmal-midirŞirket ortakları, şirket müdürleri ve yönetim kurulu üyelerinin kanunlar açısından belirli sorumluluk ve yükümlülük bulunmaktadır. Bu kişilerin aldıkları bu sorumluluk ve yükümlülükler nedeni ile karşı karşıya kaldıkları riskleri azaltmak amacı ile belirlenen maddi karşılığa huzur hakkı denmektedir.

Yeni Türk Ticaret Kanunun 394. Maddesinde ; “Yönetim kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kârdan pay ödenebilir.” ifadesi yer almaktadır.

Milli Piyango Biletleri Nasıl Bordrolaştırılır?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 2 dk. 

milli-piyango-biletleri-nasil-bordrolastirilirYeni yıla sayılı günler kala hepimizi saran heyecan ve telaşın benzeri, şirketlerin personellerine hediye ve motive edici yardımlar sağlama düşüncesi ile İnsan Kaynakları departmanlarında yaşanmaktadır.  Bu yardımlar hediye paketleri, hediye çekleri,  harçlık vb. şekilde çoğaltılabilir.

Klasikten öteye uzanan, kendi şansını kendin yarat mantığıyla bazı firmalar milli piyango bileti hediye etmeyi planlıyor. Peki milli piyango biletleri bordrolaştırılır mı? Öncelikle bordro değeri açısından bakacak olursak ayni yardımlar kategorisinde değerlendirilmesi muallakta görünüyor. Konser biletleri, maç biletleri gibi organizasyonlar için sağlanan yararlar ayni kabul edildiği için milli piyango biletlerin de ayni değer kabul edilmesi söz konusudur.  Peki ayni değerde sağlanan yardımlar nasıl bordrolaştırılır?

BÜLTENE ABONE OL!

Yasal değişiklikler ve mevzuata ilişkin güncellemelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun

Sosyal Medya

İş Kanunu Facebookİş Kanunu Twitterİş Kanunu Google+Datassist Linkedin