SİZİN SORDUKLARINIZ

Erkek İşçiye Doğum İzni Geliyor!!

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 2 dk. 

erkek-isciye-dogum-izni-geliyorÇalışma hayatında en çok sorulan fakat sık sık yanlış yorumlanan konulardan birisi de erkek işçinin eşinin doğum yapması halinde herhangi bir Yasal izninin olup olmadığı idi. Erkek işçinin eşinin doğum yapması halinde izninin bulunup bulunmadığını daha önceki yazımızda siz değerli okuyucularımıza duyurmuştuk.

4857 sayılı İş Kanununda, eşi doğum yapan erkek işçiye doğum izni adı altında izin verileceğine dair bir hüküm bulunmadığından, bu ad altında izin verilememekte idi. Çocuğun “ölümü” halinde izni düzenleyen yasa hükmü “doğumu” halinde erkek işçi için açık bir düzenleme getirmemişti.  Uygulamada ise işverenin atıfet kabilinden eşi doğum yapan erkek işçiye çeşitli sürelerde izin verdiği görülmekte idi.

Elektrik Kesintilerinden Telafi Çalışması Doğar Mı?

Aktif .

elektrik-kesintilerinden-telafi-calismasi-hakki-dogar-miMaalesef, ülkemizin büyük bir bölümünde gerçekleşen elektrik kesintisi kamuoyunda bomba etkisi yarattı. İş hayatı da elektrik kesilmelerinden nasibini alarak küçük ve orta büyük işletmelerde elektrik kesintisinden dolayı kepenk kapatma noktasına geldi. Bu acil yazımızda daha Önce; şuradan duyurduğumuz telafi çalışmasının bir de elektriklerin kesilmesi açısından mümkün olup olmayacağını değerlendireceğiz. Elektrik kesintisi nedeni ile işverenler işçilerine telafi çalışması yaptırabilir mi?

Serviste Geçen Süreler Çalışma Sürelerinden Sayılır Mı?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 4 dk. 

serviste-gecen-sureler-calisma-surelerinden-sayilir-miÜlkemizde özellikle son yıllarda işverenler tarafından sağlanan servisler ile işçiler işyerlerine getirilip götürülmektedirler. Özellikle büyük şehirlerde trafik nedeni ile ve bazı illerde işyeri ile personelin ikamet ettiği yer arasındaki mesafenin çok olması nedeni ile; 2-3 saatlik (bazı durumlarda fazlası) zaman dilimi işveren tarafından sağlanan servis aracında geçirilmektedir.

Çalışanlar da haklı olarak bu durumun çalışma süresi içine dahil edilip edilmediği hususunu merak etmekte kimi zaman da bu durum işçi ve işveren arasında mahkemeye intikal etmektedir.

Sosyal Güvenlik Sözleşmesi İmzalanmamış Ülkelere Götürülen Türk İşçilerin Primleri

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 5 dk. 

sosyal-guvenlik-sozlesmesi-imzalanmamis-ulkelere-goturulen-turk-iscilerin-primleriÜlkemizde uluslar arası sermayenin müteşebbis konumunda faaliyetinin arttığı son yıllarda özellikle inşaat sektöründe Türk iş adamlarının yurt dışında üstlendiği işlerin sayısı da paralel şekilde artmaktadır. Yurt dışında iş üstlenen Türk şirketleri birçoğunda çalıştıracakları işçileri Türkiye'den götürmektedirler.

Sosyal Güvenlik Açısından;

Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik hükümleri bakımından konuya açıklık getirmek gerekirse; yurt dışında iş üstlenen işverenlerce götürülen Türk işçileri sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkeye gitmiş ise sosyal güvenlik hakları ikili akitler ile belirlenmektedir.  Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere gidenler hakkında ise 5510 sayılı Kanunun 5.maddesinin “g” bendi kapsamında sigortalılık durumlarına açıklık getirmiştir. Anılan Kanun hükmüne göre;

İş Sözleşmelerinde İşverenlerin En Sık Yaptığı Hatalar

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 5 dk. 

is-sozlesmelerinde-isverenlerin-en-cok-yaptigi-hatalarÇalışma hayatımızda iş sözleşmelerinin artık hemen hemen her iş kolunda uygulanmaya başlandığını görmekteyiz. Şirketlerin ve insan kaynakları departmanlarının daha profesyonel bir şekilde normatif uygulamalara yönelmesi son derece olumlu gelişmeler olmasına rağmen, iş sözleşmelerinin de Kanunun emrettiği özellikleri taşımaları da oldukça kritik bir hâle bürünmektedir.

Bu yazımızda, iş sözleşmelerinde yapılan hatalar ve bu hataların Devlet tarafından yapılan kontroller (İş ve Sosyal Güvenlik Denetimleri) ile işveren tarafında yaşanabilecek olumsuzluklara genel hatları ile değineceğiz.

Gece Çalışması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 5 dk. 

gece-calismasiGece çalışması, faaliyetin günün yirmi dört saatinde kesintisiz sürdürülmek zorunda kalındığı; faaliyetin en azından günün gündüz bölümünü aşıp gece de devam ettiği ve bu bakımdan da günlük çalışmanın vardiya adı altında ayrı işçi grupları oluşturulması ve bir kısmı gündüz bir kısmı gece döneminde çalıştırılmak suretiyle yapıldığı işyerlerinde söz konusudur. Bu bağlamda günün yirmi dört saati kesintisiz faaliyetin gerekmediği diğer işyerleri ve işlerde zorunluluk yoksa gece çalışması yapılamaz. 4857 Sayılı İş Kanunun 69. Maddesinde “gece işletilmelerinde ekonomik zorunluluk bulunmayan işyerlerinde işçilerin gece çalışmasını yasak etmek üzere yönetmelikler çıkarılabilir” hükmüne yer verilmektedir.

BÜLTENE ABONE OL!

Yasal değişiklikler ve mevzuata ilişkin güncellemelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun

Sosyal Medya

İş Kanunu Facebookİş Kanunu Twitterİş Kanunu Google+Datassist Linkedin