SİZİN SORDUKLARINIZ

Yemek Parası

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 5 dk. 

yemek-parasi

1-PERSONELE SAĞLANAN YEMEK PARASININ MECBURİYETİ

İş sözleşmesi gereği yemek parası verilmesi gerekiyorsa, işveren yemek parası vermek zorundadır. Tamamen sözleşme ile ilgilidir. Kanuni bir zorunluluk yoktur. İş Kanunu açısından bir çalışana yol ve yemek parası ödenmesi, servis sağlanması veya işyerinde yemek verilmesi; iş sözleşmesi hükümleri ile belirlenmektedir.

2-YEMEK PARASININ PERSONELE NAKDEN ÖDENMESİ

Yemek paraları personele nakden ödenebilir.Net ücret kabul edilir, bordrolaştırılır ve vergilendirilir. Yemek bedellerinin nakit olarak işçinin kendisine ödenmesi halinde, bu tutarların gelir vergisinden istisna edilmesi mümkün bulunmamakta olup, söz konusu ödemelerin ücret olarak kabul edilmesi ve Gelir Vergisi Kanunu’nun 61, 94, 103 ve 104′üncü Maddelerine göre vergilendirilmesi gerekmektedir.”

5510 Sayılı Kanunun 4. Maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi sigortalının yemek parası yani Sigorta primlerinin hesabına esas kazançlardan istisna tutulacak yemek parası

İptal-İpka İşlemleri Nelerdir?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 7 dk. 

iptal-ipka-islemleri-nelerdir

Sosyal Güvenlik mevzuatına yabancı olan işçi ve işverenlerin ve hatta ilgililerin bile, adını duyduğunda merak ettiği “iptal-ipka” terimlerini bu yazımızda sizlere kısaca anlatacağız.

Öncelikle belirtmemiz gereken hususlardan birisi “ipka” teriminin kelime anlamı “yerinde, önceki durumunda bırakma" anlamına gelmektedir. Hukukun türevlerinde ipka kelimesine rastlamamız mümkün. Özellikle tapu sicil kayıtlarında ipka terimine rastlarsanız şaşırmamalısınız.

Sosyal güvenlik hukuku bakımından “iptal-ipka” terimlerini inceleyecek olursak; iptal-ipka işlemleri sigortalıların birden fazla sigorta sicil numarasına sahip olduğunda ya da bir sicil numarasının birden çok sigortalıya verilmesi durumunda özellikle karşımıza çıkmaktadır.

Özel Sektör İçin Aile Yardımı ve Çocuk Yardımı İstisnaları

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 8 dk. 

ozel-sektor-icin-aile-yardimi-ve-cocuk-yardimi-istisnalari

İşverenin çalışanlarına “Çocuk Zammı/Yardımı” ve “Aile Zammı/Yardımı” adı altında yaptığı yardımların her dönem devletçe belirlenen oranlarda SGK ve Gelir Vergi istisnaları bulunmaktadır. İlk olarak memurlara tanınan bu istisnaların bir kısmından özel sektör çalışanları için de faydalanılabilmektedir.

Çocuk Yardımı, işverenin işçilerine kendi inisiyatifinde ödediği ya da iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmesine dâhil olan hükümlerle ödemekten sorumlu olduğu yardımlardır. Adından da anlaşıldığı üzere işçinin çocuklarına karşılık verilir. İşveren ödediği bu yardımları, yaşları dikkate alınarak çocuk başına hesaplanan tutarlarda SGK ve vergi matrahından istisna edilmektedir.

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Mü?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 7 dk. 

kurban-bayrami-tatili-9-gun-mu

Kurban Bayramının yaklaşması sebebi ile kamu sektörü ve özel sektörün merakla beklediği tatil kararı başbakanlıkça açıklandı. Milyonlarca çalışan 21-22 ve 23 Eylül tarihlerinin Resmî Tatil olarak açıklanmasını dört gözle bekliyordu. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’nun 9 günlük tatil açıklaması hem Kamu hem de özel sektör çalışanlarını heyecanlandırmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Edirne’de yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması yönünde Bakanlar Kurulu'nda Başbakan Ahmet Davutoğlu’na arzının olacağını söylemişti. Topçu, Kurban Bayramı tatilinin uzatılması ile ilgili olarak "Önümüzde Kurban Bayramı var. Ben Kültür ve Turizm Bakanı olarak tatilin birleştirilmesini istiyorum. Bakanlar Kurulu'nda Başbakanımıza arzımız olacak. Sanıyorum ki inşallah gereği yapılır. İş turizmi açısından düşünüyorum" demişti.

Emzirme Ödeneği ve Doğum Yardımı Birlikte Alınabilir Mi?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 5 dk. 

emzirme-odenegi-ve-dogum-yardimi-birlikte-alinabilir-mi

Emzirme Ödeneği Kimlere Verilir?

Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. Emzirme ödeneği hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalı yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödenmektedir.

Belirli Süreli İş Sözleşmesinin Süresinden Önce Feshi

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 7 dk. 

belirli-sureli-is-sozlesmesinin-suresinden-once-feshi

Belirli süreli sözleşmeler özellikleri gereği, sürelerinin sonunda ya da tarafların birbirlerine sözleşmeyi yenilemeyeceklerini beyan etmesi durumunda, süresi sonunda fesih olur.

Süresinden Önce Fesih Türleri

Olağan sona ermesi dışında bazen süresinden erken fesih de söz konusu olmaktadır. Taraflardan birinin beyanı ile sözleşmenin süresinden önce feshedilmesi iki taraf için de cezai bir takım sonuçlar doğurabilir. Bu durumda sözleşmenin kim tarafından hangi nedenle feshedildiği önem taşımaktadır. Süresinden önce yapılan fesih 4857 Sayılı İş Kanunu Madde 24 ve 25’te belirtilen haklı bir nedene dayanılarak yapılabilir. Haklı nedenle feshedilmiş sözleşmeler için tazminatlar konusunda yasada belirlenen şartlara ve durumlara göre işlem yapılır. Bu nedenler dışında bir nedene dayandırılan fesihler geçersiz fesih olmaktadır. Geçersiz fesihler için alacak durumları Borçlar Kanunu hükümlerine göre değerlendirilir.

BÜLTENE ABONE OL!

Yasal değişiklikler ve mevzuata ilişkin güncellemelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun

Sosyal Medya

İş Kanunu Facebookİş Kanunu Twitterİş Kanunu Google+Datassist Linkedin