SİZİN SORDUKLARINIZ

Şubat Ayı İçin Eksik Gün Bildirimi Nasıl Yapılır?

Aktif .

subat-ayinda-eksik-gun-bildirimiŞubat ayındaki prim gün sayıları hep sorun olmuştur. Şubat ayında işe girenlerde veya çeşitli nedenlerle şubat ayında eksik günü olanların SSK gün sayısının nasıl hesaplanacağı kafaların karışmasına neden olmaktadır. Konu ile ilgili olarak "Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna Verilmesine ve Primlerin Ödenme Sürelerine Dair Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ"de durum açıklağa kavuşturulmuştur.

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 3 dk. 

asgari-gecim-indiriminden-kimler-faydalanabilirBu yazımızda, ülkemizde belki de milyonlarca çalışanın bihaber olduğu ve işveren ile personeli arasında anlaşmazlıklara neden olan asgari geçim indirimi konusuna değineceğiz.

Asgari Geçim İndirimi Tutarı

Çalışanların ücret gelirlerinin vergilendirilmesi sırasında dikkate alınmak üzere 01.01.2008 tarihinden geçerli olarak “Asgari Geçim İndirimi” düzenlenmiştir. Bu düzenleme kapsamında, ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyükler için uygulanan asgari ücret esas alınmaktadır.

Komisyon Ücreti (Provizyon) Nedir?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 3 dk. 

komisyon-ucreti-nedirBugünkü yazımızda çalışma hayatında var olan ücret türlerinden “komisyon ücreti” kavramına değineceğiz. Ücretin hayatımızdaki varlığına kısaca değinmek gerekirse, Ücret; işçi ve geçindirmekle yükümlü olduğu kişiler için hayati öneme sahiptir. Dolayısı ile ücretin miktarı, ödeme şekli daha edim yerine getirilmeden belirlenmektedir. Yapılan işin niteliği ile ücret şekillenmektedir. Örneğin parça başı ücret, Yüzde usulü ücret, komisyon ücreti vs… Yazımızda komisyon ücreti konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Kıdem Tazminatı İşçinin Banka Hesabına Yatacak

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 5 dk. 

kidem-tazminat-iscinin-banka-hesabina-yatacak

Kamu kurum veya kuruluşlarınca yapılacak kıdem tazminatı ödemeleri, doğrudan işçinin banka hesabına yapılacak; işçinin hesabında daha önce kıdem tazminatı ödenmiş süreler dikkate alınmayacak, aynı kıdem süresi için 1 defadan fazla kıdem tazminatı ödenmeyecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından, Kamu İhale Kanununa Göre İhale Edilen Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımları Kapsamında İstihdam Edilen İşçilerin Kıdem Tazminatlarının Ödenmesi Hakkında Yönetmelik, 11 Eylül 2014'ten geçerli olmak üzere Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, yapılan ihaleler kapsamında, alt işverenlerce çalıştırılan işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesinde hizmet sürelerinin hesaplanması, alt işverenle alt işveren işçisinden istenecek belgeler, merkezi yönetim kapsamı dışındaki kamu, kurum veya kuruluşları arasındaki hizmet sürelerine tekabül eden tutarların tahsil ve ödeme işlemleriyle ilgili diğer hususlara ilişkin usul ve esaslar düzenleniyor.

Mazeret İzni Koşulları Nelerdir?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 3 dk. 

mazeret-izni-kosullari-nelerdirİşçilerin, işin gereklerinden kaynaklanmayan, kendi özel yaşamlarını ilgilendiren nedenlerle, işe gelmemeleri durumu “mazeret”, bu anlamda kullanılan izinler de “mazeret izni” olarak adlandırılmaktadır. İşçilerin mazeret izni kullanabilmeleri için, söz konusu mazeretlerinin haklı bir gerekçesinin olması zorunludur. Mazeret izni, genellikle yasayla düzenlenen bir izin hakkı olmayıp, iş sözleşmelerini ve toplu iş sözleşmelerini ilgilendiren bir konudur. Bununla birlikte, bazı özel durumlara yönelik olarak çalışanlara sağlanmış yasal mazeret izinlerinden söz etmek mümkün olabilecektir.

Çalışma Hayatında Psikolojik Taciz (Mobbing)-1

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 3 dk. 

calisma-hayatinda-psikolojik-taciz-mobbing-1Çalışma hayatında son zamanların en moda terimi “mobbing”e, yani çalışanların psikolojik tacize uğramaları konusuna, değineceğiz. Tüm kültürlerde ve ülkelerde; yaş, cinsiyet, kıdem, hiyerarşik konum ayrımı olmadan çalışanların karşılaşması muhtemel bir iş yeri sorunu olan iş yerlerinde psikolojik taciz (mobbing) iş ahlakına aykırı sistematik yürütülen bir iş yeri sorunudur.

BÜLTENE ABONE OL!

Yasal değişiklikler ve mevzuata ilişkin güncellemelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun

Sosyal Medya

İş Kanunu Facebookİş Kanunu Twitterİş Kanunu Google+Datassist Linkedin