SİZİN SORDUKLARINIZ

Kısmi Süreli Çalışanlarda Yıllık İzin Kullanımı

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 3 dk. 

kismi-sureli-calisanlarda-yillik-izin-kullanimi

4857 Sayılı İş Kanununun 53. maddesine göre; işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

Yıllık ücretli izin sürelerine ilişkin kanun kapsamındaki çalışma süreleri;

• 1 ile 5 yıl arasında olanlara (5 yıl dâhil) 14 gün,
• 6 ile 14 yıl arasında olanlara 20 gün,
• 15 yıl veya daha fazla olanlara 26 gündür.

Bununla birlikte, 18 ve daha küçük yaştakilerle, 50 ve daha büyük yaştakilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamayacaktır.

Yıllık İzin Nedir?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 4 dk. 

yillik-izin-nedirT.C. Anayasa’sının 50. maddesinde güvence altına alınan dinlenme hakkı 4857 S. İş Kanunu’na tabi olarak çalışanlar açısından da önem arz etmektedir. İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir. Bu en az bir yıllık sürenin başlangıcı iş sözleşmesinin yapıldığı gün değil, maddede açıkça belirtildiği üzere, işçinin işe başladığı gündür.

Yıllık İznin İşveren Tarafından Birleştirilmesi

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 5 dk. 

yillik-iznin-isveren-tarafindan-birlestirilmesiYıllık iznin işveren tarafından yani işverenin inisiyatifi ile birleştirilmesi durumu hepimizin merak ettiği konulardan biridir. Yazımızı okuyan ziyaretçilerimiz başlığımızı görünce; “Yıllık izni işveren nasıl birleştirebilir ya da işveren yıllık izni ne ile birleştirecek ki?” tarzında sorular sorabilir. Ziyaretçilerimiz sık sık ulusal bayram ya da resmi tatilin haftanın son günlerine rastlaması halinde aradaki iş gününün birleştirilmesi hususunu bizlere sormaktadır.

19 Mayıs Perşembe Tatil ya Cuma?

Başlıktan da anlayacağınız üzere 19 Mayıs 2016 günü Perşembe gününe denk gelmektedir. Bu durumda birçok çalışan (özellikle haftalık çalışma süresi hafta içi 5 gün olan çalışanlar) Cuma gününü de yıllık ücretli izin alarak hafta sonu ile birlikte 4 günlük tatil hak etmeyi planlamaktadır.

Yıllık İzin Planlamalarında Nelere Dikkat Edilir?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 5 dk. 

yillik-izin-planlamalarinda-nelere-dikkat-edilirYaz mevsimi yaklaşırken birçok çalışan şimdiden yıllık ücretli izin planı yapmaktadır. İşverenler, özellikle yaz döneminde, yıllık ücretli izin planlamalarında hangi konulara dikkat etmeli ve çalışanlarını nasıl mağdur etmemelidir? 4857 Sayılı İş Kanununun, 53. maddesi ile 62. maddeleri arasında yıllık izin hükümleri düzenlenmiştir. Kanuna ek olarak yayınlanan Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği de usul ve esasları belirlemiştir.

Yıllık izin planlaması nasıl yapılmalıdır?

Öncelikle işçi sayısı 100’den fazla olan işyerlerinde yıllık izin kurulunun kurulması ve planlamanın da bu kurul tarafından yapılması gerekliliğini belirtelim. İşçi sayısı 100’den az olan işyerlerinde ise işveren, işveren vekili veya bu kişiler tarafından yetkilendirilmiş kişiler tarafından izin planlaması yapılabilir.

Planlamanın şekli, işyerine, sektöre, işin yapılış şekil ve usullerine göre değişkenlik gösterebilecektir. Ancak her ihtimalde kanuna ve kanun eklerine uygun olmayan bir yıllık izin kullanımı veya kullandırılması mümkün olmayacaktır.

Hukuksal Açıdan Mülteci Kavramı

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 7 dk. 

hukuksal-acidan-multeci-kavrami

Suriyeliler "mülteci" değil, çünkü Avrupa'dan gelmiyorlar, ikincil koruma statüsü nedir veya şartlı mülteci kim, ya da uluslararası koruma başvurusu sahipleri kimler oluyor ve tüm bu insanların ülkemizde çalışması veya istihdam edilmesi koşulları nelerdir? Ülkemiz mevzuatında sığınmak amacıyla gelen yabancıları yasal olarak nasıl tanımlayacağız?

Son yıllarda dünyanın tanıklık ettiği en büyük sığınmacı akınına uğrayan ülkemizde acilen hayata geçirilmesi gereken düzenlemeler nedeniyle bir kavram kargaşası yaşandığı gözlemlendiğinden bu yazımızda; "mülteci", "uluslararası koruma", "geçici koruma" gibi tanımları, bu kapsamdaki kişilerin işgücüne katılım şartlarını ve bunlarla ilgili mevzuatı kısaca fakat bütüncül olarak ele almayı uygun gördük.

Yabancıları İzinsiz Çalıştırmanın Cezası Nedir

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 3 dk. 

yabancilari-izinsiz-calistirmanin-cezasi-nedirÇalışma izni olmayan yabancıları çalıştıran işverenlere ve izinsiz çalışan yabancılara 4817 Sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanunun 21. maddesi uyarınca verilecek cezalar 2016 yılı için aşağıdaki şekilde güncellenmiştir.

BÜLTENE ABONE OL!

Yasal değişiklikler ve mevzuata ilişkin güncellemelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun

Sosyal Medya

İş Kanunu Facebookİş Kanunu Twitterİş Kanunu Google+Datassist Linkedin