SİZİN SORDUKLARINIZ

2016 Bütçe Çalışması İçin Tüyolar

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 7 dk. 

2016-butce-calismasi-icin-tuyolar

Firma yöneticileri, şirket plan ve stratejilerini belirleyip şirketin yönetimi ve geleceği ile ilgili gerekli kararları verebilmek için şirketlerini bütçe ve gerçekleşen verilerden yola çıkararak elde edilen sonuçları yorumlayıp, yönetime raporlamak sureti ile yönetmek zorundadırlar. Birçok şirkette cari ve gelecek yıl planlaması olmaması, nakit sıkışıklığına sebebiyet vermekte ve şirketi arzu edilmeyen cezalı ve itibarı zedeleyici durumlara düşürdüğü görülmektedir. Şirketlerin ileriyi görebilmeleri ve gelecek planlamasını doğru yapabilmeleri için her yılın başında şirket bütçelerini yaparak gelecek yılın finansal planlamalarını yapmaları gerekmektedir.

Ülkemizde işveren giderlerinin büyük bir kısmını personel ücret maliyetleri oluşturmakta olduğundan, bütçe planlamalarında ücret giderlerinin projeksiyonunun isabetli yapılması büyük önem arz etmekte, bu nedenle 2016 yılının ücret bütçesini yaparken hesaplamalara nelerin dâhil edileceği ve hangi yasal parametrelerin kullanılacağı merak edilmektedir.

2016 Yılı Tahmini Vergi Parametreleri ve AGİ Tutarları

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 5 dk. 

2016-yili-tahmini-vergi-parametreleri-ve-agi-tutarlari

Gelir vergisi, kümülatifgelir vergisi matrahı dikkate alınarak, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 103. Maddesinde belirtilen ve her yıl yeniden belirlenen dilimler üzerinden kesilir.

2016 yılı gelir vergisi dilimlerinin belirlenmesinde asgari ücretin brüt 1.645,80 TL AGİ dâhilnet 1.300 TL olacağı düşünülerek, hesaplamalar yapılmıştır.

Yine tahmini AGİ tutarlarının belirlenmesinde de asgari ücretin brüt 1.645,80 TL AGİ dâhil net 1.300 TL olacağı düşünülerek, hesaplamalar yapılmıştır.

Asgari ücretin işverene maliyeti ne olacak

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 7 dk. 

asgari-ucretin-isverene-maliyeti-ne-olacak

2016 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı yönünde, toplumumuzda oldukça merak edilen bir beklenti oluşmuştur. Asgari ücretin Asgari Geçim İndirimi hariç net 1.300,00 TL olarak hesaplama varsayımlarını  siz değerli ziyaretçilerimize sunmuştuk. Şimdiki yazımızda asgari ücreti AGİ hariç net 1.300,00 TL ve AGİ dâhil net 1.300,00 TL olarak hesaplayıp muhtemel parametreleri ve işveren maliyetlerini ele alacağız.

Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Esasları

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 7 dk. 

cocuk-ve-genc-iscilerin-calistirilma-esaslari

Çocuk Hakları Bildirgesi'nin 1959 yılında BM Genel Kurulu tarafından kabul edildiği tarih olan 20 Kasım, Evrensel Çocuk Günü olarak kutlanmaktadır.

ILO, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün 1999 yılında kabul ettiği "En Kötü Şartlardaki Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Acil Önlemler Sözleşmesi"2001 yılında Türkiye tarafından da onaylanmıştır.

Sözleşmenin 3/d MaddesiEn Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğini oluşturan çalışma türlerinden biri olarak "doğası veya gerçekleştirildiği koşullar itibariyle çocukların sağlık, güvenlik veya ahlaki gelişimleri açısından zararlı olan işi"tanımlar.

Müteakip makalelerimizde, çocuk ve genç işçilere güvenli ve adil çalışma koşulları sağlamayı, onların emeğinin istismarını ve fiziksel ve ruhsal tehlikelere maruz kalmasını engellemeyi hedefleyen yasal düzenlemelere göz atacağız.

Çocuk ve Genç İşçi İstihdamında Kısıtlamalar ve Yasaklar

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 8 dk. 

cocuk-ve-genc-isci-istihdaminda-kisitlamalar-ve-yasaklar

Uluslararası sözleşmelerin kabul edilmesi ile çalışma mevzuatımızda çocuk işçilere yönelik bazı koruyucu düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan düzenlemelerin amacı, ağır ve tehlikeli işlerde çalışmalarında sakınca bulunan çocuk işçilerin belirli bir yaşa gelinceye kadar gelişimlerini sağlamak, güçlerine uymayan işlerde çalıştırılmalarını önleyebilmektir.

Çocuk işçi 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişidir. Genç işçi ise 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişidir.

Genç ve Çocuk İşçilerin Çalışma Saatleri ve Tatilleri

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 6 dk. 

genc-ve-cocuk-iscilerin-calisma-saatleri-ve-tatilleri

İş kanununda çalışma süreleri, genç ve çocuk işçilerineğitimlerine engel olmayacak ve ekonomik açıdan istismara uğramayacakları şekilde düzenlenmiştir.

İş kanununda genç ve çocuk işçilerin günlük ve haftalık çalışma süreleri ile ilgili kısıtlamalar getirilmiştir. Genç ve çocuk işçi çalıştırmakla ilgili kısıtlamalar işçilerin yaşlarına göre değişkenlik göstermektedir.

BÜLTENE ABONE OL!

Yasal değişiklikler ve mevzuata ilişkin güncellemelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun

Sosyal Medya

İş Kanunu Facebookİş Kanunu Twitterİş Kanunu Google+Datassist Linkedin