SİZİN SORDUKLARINIZ

2016/3 Sayılı SGK Genelgesi Ayrıntıları

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 7 dk. 

2016-3-sayili-sgk-genelgesi-ayrintilari

“Prime esas kazançların alt ve üst sınırları ile bazı işlemlere esas tutarlar” konulu 2016/3 Sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Genelgesi yürürlükte.

4857 Sayılı İş Kanununun 39. Maddesine istinaden Asgari Ücret Tespit Komisyonunca 2016 yılı için uygulanacak olan asgari ücret, 1/1/2016 ila 31/12/2016 tarihleri arası için tespit edilerek, 31/12/2015 tarihli ve 29579 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunca milli seviyede tek asgari ücret uygulamasına karar verilmiş olup alınan karara istinaden;

— 1/1/2016 ila 31/12/2016 tarihleri arası bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücret 54,90 (ellidört lira doksan kuruş) Türk Lirası, olarak tespit edilmiştir.

Emzirme Ödeneği

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 8 dk. 

emzirme-odenegi

Sigortalı kadın çalışanın doğum yapması ya da sigortalı çalışan erkeğin sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde ilgili koşulları sağlayan her çalışan emzirme ödeneği almaya hak kazanır.(5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 16)

Emzirme ödeneği çalışan için değil, çalışanın yeni doğan çocuğu için verilen bir ödenektir ve bu ödenek her bir çocuk için alınabilir.

Emzirme ödeneği, doğum sonrası yaşayan her bir çocuk için doğum tarihinden itibaren geçerli olur.
Hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalılar emzirme ödeneğinden faydalanabilir. Kamu kuruluşunda sigortalı olarak çalışan kişilere emzirme ödeneği çalıştıkları kurum tarafından ödenir.

2016 SGK Cenaze Yardım Tutarı

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 8 dk. 

2016-sgk-cenaze-yardim-tutari

Cenaze ödeneği, Kurum Yönetim Kurulunca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanan tarife üzerinden, ölen sigortalının ailesine bir defaya mahsus olmak üzere ödenir.

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli iken ya da sigortalı iken vefat edenlerin hak sahiplerine gerekli şartların sağlanması halinde cenaze yardımı ödemesi yapmaktadır.

Asgari Ücret İşveren Prim Desteği Hesaplama Örnekleri

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 9 dk. 

asgari-ucret-isveren-prim-destegi-hesaplama-ornekleri

TBMM’de 14 Ocak 2016 tarihinde görüşülen ve kabul edilen 6661 Sayılı “Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 17. Madde düzenlenmesi ile işverenlerin rekabet gücünün açıklanması ve kayıtlı istihdamın teşviki, asgari ücretle çalışanların yoğunlukta olduğu küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi amacıyla, 5510 Sayılı Kanuna Geçici 68. Madde eklenerek işletmelere sigorta primi desteği sağlandı.

Kanun 01.01.2016 tarihinden geçerli olmak üzere Resmî Gazetede yayınlandığında yürürlüğe girecektir.

Yapılan düzenleme ile işverenler tarafından bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının 3,33 TL (aylık 100 TL) ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, bu işverenlerin kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek ve Hazine tarafından karşılanacaktır. Hazine tarafından karşılanacak tutarın nasıl uygulanacağı konusu önem taşımaktadır.

SGK İş ve İşlemlerinde Bilinmesi Gerekenler-2

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 8 dk. 

sgk-is-ve-islemlerinde-bilinmesi-gerekenler-2Sosyal Güvenlik Kurumu iş ve işlemlerinde bilinmesi gerekenler, sigortalı tanımı, sigortalı sayılan ve sigortalı sayılmayanlar, sigorta hak ve yükümlülükleri ile sigortalı işe giriş bildirimleri hakkında detaylı bilgileri  SGK İş ve İşlemlerinden Bilinmesi Gerekenler yazımızla siz değerli ziyaretçilerimiz ile paylaşmıştık. Bugünkü yazımızda ise işyeri tescili süreçlerine değineceğiz.

110 TL Teşvik Ayrıntıları Nelerdir?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 7 dk. 

110tl-tesvik-ayrintilari-nelerdir2016 yılında çalışma hayatının en çok konuşulan hususlarının başında asgari ücret ve işverene maliyeti olmuştur. Bakanlıktan yayınlanan bilgi notunu değerlendirecek olursak, işverenin maliyetini azaltmak adına 110,00 TL tutarında prim teşviki uygulanacağı beklenmektedir. İşverenin maliyeti ve bu 110,00 TL’lik teşvik indirimi nasıl olacak kısaca değerlendireceğiz.

İşverene Maliyet ve 110 TL’lik indirim

2016 yılı için asgari ücretin AGİ dâhil net 1.300 TL olması ile birlikte brüt asgari ücret tutarı 1.647,00 TL olacaktır. 1.647 TL’lik brüt asgari ücretin işverene maliyeti hesaplandığında 1.935,23 TL tutarında bir maliyet ile karşılaşıyoruz.
Asgari ücret tespit komisyonu kararını açıklarken, artan işveren maliyetinin 110 TL’lik tutarının Hazine tarafından karşılanacağını ve bunun şartlarını da açıklamıştır. Bu 110 TL’lik teşvikten, işyerinde 2015 itibariyle 1.300 TL ücret düzeyinin altında çalışan tüm işçiler ve asgari ücret düzeyinden yeni işe alınacak işçilerin de %10’u yararlanacaktır.

BÜLTENE ABONE OL!

Yasal değişiklikler ve mevzuata ilişkin güncellemelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun

Sosyal Medya

İş Kanunu Facebookİş Kanunu Twitterİş Kanunu Google+Datassist Linkedin