Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / 2019 Asgari Ücretinin İşverene Maliyeti
2019 Asgari Ücretinin İşverene Maliyeti
2019 Asgari Ücretinin İşverene Maliyeti

2019 Asgari Ücretinin İşverene Maliyeti

Asgari ücret yalnızca asgari ücretli çalışanları değil, tüm çalışanları etkilemektedir. Ücret skalasının asgari ücrete oranlanarak belirlenmesi nedeniyle işverenlerin maliyet unsurları yalnızca asgari ücretliler üzerinden değil tüm çalışanlar üzerinden bir artış gösteriyor.

2019 yılında sene sonuna kadar tek asgari ücret tutarı geçerli olacak. Enflasyon rakamının üzerinde bir zamla brüt tutarı 2.558,40 ₺’ye ulaşan asgari ücret, asgari ücretli çalışanların beklentilerini ne kadar karşıladığı tartışma konusu iken işverenler de kendi maliyetleri açısından duruma bakmaktadır.

Asgari Ücretin İşveren Maliyeti

%26,05 oranında bir artışla net 414 ₺ artış gösteren asgari ücret tutarı işveren maliyetlerine yüksek oranda yansıyacak.

Bu oran işveren maliyetlerinde 621,46 ₺’lik bir artışa neden olmaktadır.

Brüt Asgari Ücret 2.558,40 ₺
İşveren Maliyeti Teşviksiz
SGK İşveren Primi    %20,5 524,47 ₺
İşsizlik İşveren Primi    %2 51,17 ₺
Toplam İşveren Maliyeti 3.134,04 ₺
İşveren Maliyeti Teşvikli
SGK İşveren Primi     %15,5 396,55 ₺
İşsizlik İşveren Primi  %2 51,17 ₺
Toplam İşveren Maliyeti 3006,12 ₺
İşveren Maliyeti Emekli
SGK İşveren Primi     %24,5 626,81 ₺
İşsizlik İşveren Primi   %0 0
Toplam İşveren Maliyeti 3.185,21 ₺

 

Asgari ücret artışının ardından işverenlerin beklentilerinden biri de asgari ücret desteği ve işveren teşvikleri oldu. Asgari ücret desteğinin 2019 yılında uygulanacağı beklenmektedir.

Asgari Ücretin Diğer Ücretlere Yansıması

İşverenler, işyerlerindeki ücret politikalarını yoğunlukla asgari ücret üzerinden planlamaktadırlar. Artışın %26 oranında olması, diğer ücretlerde de bu orana yakın bir zammın beklentisini doğurmaktadır. Bu beklentiyi işverenlerin karşılayıp karşılamaması yeni yılın bütçe planlamasına bağlı olarak değişecektir.

Geçtiğimiz yıl, brüt tutarı 2.029,50 ₺ olan asgari ücretin, işçinin cebine giren net tutarı 1.603,12 ₺ iken, işverene olan maliyeti 2.384,66 ₺ idi. İşveren maliyetlerindeki artışlar, devletin sağladığı işveren desteği ve teşviklerle kompanse ediliyordu. Yeni dönemde asgari ücret desteğinin hangi tutarlar üzerinden uygulanacağı, yeni işe giren ilave istihdamlara verilecek teşvikler işveren maliyetini azaltacak önemli unsurlar olacaktır.

Tavan Ücretlerin İşveren Maliyeti

Yüksek ücretli çalışanların, ücretlerine herhangi bir zam uygulanmasa da işveren maliyetlerinde bir artış söz konusu olacaktır. Bu artışın en önemli sebebi prime esas kazanç matrah tavanının yeni asgari ücretle birlikte değişmesidir.

Prime esas kazanç matrahının tavanı, 2.558,40 ₺ olan asgari ücretle birlikte, 19.188 ₺ olmuştur. Tavan ücretli çalışanların net ücretleri artan sigorta primleri ile daha düşük bir rakama gelecektir. İşveren maliyetleri de artacaktır.

Örnek olarak Tavan ücreti baz alırsak net ücret ve işveren maliyeti aşağıdaki gibi olacaktır.

Brüt Ücret (Tavan Ücret) 19.188 ₺
İşveren Maliyeti Teşviksiz
SGK İşveren Primi 3.933,54 ₺
İşsizlik İşveren Primi 383,76 ₺
Toplam İşveren Maliyeti 23.505,30 ₺
İşveren Maliyeti Teşvikli
SGK İşveren Primi 2.974,14 ₺
İşsizlik İşveren Primi 383,76 ₺
Toplam İşveren Maliyeti 22.545,90 ₺

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

2020 Tahmini Asgari Ücret

2020 Tahmini Asgari Ücret

Datassist Mevzuat Kulübü olarak, her sene olduğu gibi bu senede de asgari ücret tahminimizi sizlerle …

17 yorum

 1. Bu oran işveren maliyetlerinde 621,46 ₺’lik bir artışa neden olmaktadır.

  USTAD MERHABALAR BU FARKIN DETAYLI ACILIMINI PAYLAŞIRMISINIZ

 2. MALİ MÜŞAVİR

  İNSANLARI YANLIŞ YÖNLENDİRİYORSUNUZ ! SSK İŞVEREN PAYINIDA İŞVEREN ÖDÜYOR, İŞÇİ PAYINIDA İŞVEREN ÖDÜYOR, İŞÇİ PAYI PRİM TUTARLARINIDA EKLEMENİZ GEREK.

  “2019 YILINDA BİR İŞÇİNİN İŞVERENE SGK MALİYETİ +135 TL VERGİSİ İLE BİRLİKTE 1 000 TL ‘DİR”

  SSK YA ÖDENECEK NET TUTAR 867,18 MUHTASARLA MALİYEYE ÖDENECEK TUTAR 135 TL ‘DİR.

  İNSANLAR SİZİN VERDİĞİNİZ EKSİK BİLGİLER YÜZÜNDEN BİRBİRİNE GİRİYOR, MALİYETLERİNİ EKSİK HESAPLAYIP ONA GÖRE İŞ ALIP SONRA BATIYOR. LÜTFEN BİR BİLGİ VERECEKSENİZ PİYASA REALİTESİNİ GÖZ ÖNÜNDE DE BULUNDURARAK BİLGİ VERİN.

  • üstad peki ben 700 tl ödüyorum diyenler nasıl yapıyor bunu?

  • Bir asgari ücretliye 2000 TL maaş veriyorsanız, işçi payını işveren değil işçi ödemiş oluyor, yok ama 2500 lira maaş verirseniz bu sefer gerçekten işçi payını işveren ödemiş oluyor. Dolayısı ile siz de insanları kandırıyorsunuz bir mali müşavir olarak. Birde işveren agi vermeyince işçiye yaklaşık 200 TL daha azalıyor maliyeti.

  • Kesinlikle doğru. 4a sigortası vergisi dahil 1000 tl

  • merhaba, 2018 ve 2017 yılları için de bilgi verebilir misiniz lütfen
   ssk ya ödenecek net tutar ve muhtasar maliyeti olarak
   şimdiden teşekkür ederim

  • Asgarî ücret vermeden çalıştırılanlarda işverenin kazancini hesablamasini yapabilen beşeri akıllı varmi?
   Hiç iş başvurusu yaptınız mı?
   Özel sektör işverenleri ile, çalışan işçilerin nasıl maaşlarını çekip, cektirilip anlaştığı ücreti alıp üzerini gasp ettiğine, hiç mi rasladiniz?

  • Mali Müşavir’im diyen bey; hiç elinizdeki mükellefleriniz içinde yada piyasada hiç bir tane olsada, asgarî ücret almadan çalışanlar olduğunu Biliyormusunuz?
   Şahsen sormak istiyorum; böylesi bir durumda çalışan mi, Suçludur?
   Size göre; o zaman çalışmaması mı gereklidir?
   Neden çalışır bu insanlar acaba diye düşünceye sahipmisiniz?
   Size göre nedir bilmiyorum, ama bana göre, baştan sorumlu vede vebali olanları bırakıp,
   Enalt iki tanesini diyim size;
   1- sondan işveren.
   2- onun resmî evrakların yapanlar (ister yeminli, ister yeminsiz.) Çünki sonuçta aynı amaçları oLanka.

 3. merhabalar.ben yabanciyim ev islerde calisiyorum yasli hasta bakicitim.son iki ay icerisinde saglik sigortam cok artti.odemeye zorlaniyorum.herkes 570oduyor benimkide 800 ve 903 teleye ulasti.sebeb ne dir acaba ve nereye kadar artacak sigortam.zaten akdigim maasim 3000tl sigortami odesem elimde birsey kalmiyor.lutfen bana bir cevap verın. neden bukadar artti sigortam.ve daha nekadar artacak.saygilarimla.tsk ederim simdiden.

 4. SİBEL ONGİNER

  MERHABA ASGARİ ÜCRETE ZAM GELMEDEN ÖNCE İŞVERENE MALİYETİ NE KADARDI.2018 DE MESELA STOPAJLA BERABER. CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER

 5. Ben 26 gün çalışıyorum ayda ve bana 1.600 tl maaş veriyorlar şimdiki asgari ücret ile benim alacağım maaş ne kadar olmalı ve sigortam kaç tl dir bu hesaba göre

 6. merhaba ben elektrik ustasıyım inşaatlarda kırım yaparım kablo cekerim kanal döserim pano montajı vs işler yaparım benim sgk kodum 7412.17 olarak kayıt ettirmişler sizce bu meslek kodu dogrumudur bir tanede kalfam var bunun meslek koduda 7412.22 dir bu konu ile bilgi alabilirmiyim acaba

 7. Merhaba 2200 tl maaş alıyorum part time sigortam var sigortamı full time yapmayı düşünüyorum kendi payımdan işverene kaç tl ödemem gerekiyor bilgisi olan varmı

 8. Asgarî ücret vermeden çalıştırılanlarda işverenin kazancini hesablamasini yapabilen beşeri akıllı varmi?
  Hiç iş başvurusu yaptınız mı?
  Özel sektör işverenleri ile, çalışan işçilerin nasıl maaşlarını çekip, cektirilip anlaştığı ücreti alıp üzerini gasp ettiğine, hiç mi rasladiniz?

 9. Neyin onayı yapılıyor? Varsa bir hukuksuz luk, yorum sahibinin değilmi dir?

 10. Özlem Yörük

  Asgari ücretli olarak gösterildiğim işyerinde tüm masraflar benden kesiliyor 1.177 tl kesiliyor. Bu normalden fazla geldi bana doğru olup olmadığı konusunda bilgi verebilir misiniz

 11. Arkadaşlar slm işveren beni 4 ay sigortasız çalıştırdı ve ben bu hakimi istedim yaptıramıyoruz sigortayı dediler istersen nakit verelim dediler simidi benim İsverden ne kadar alacağım var hi bilginiz varmi ? Teşekkür ederim:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir