Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Özel Sektörde Evlilik İzni
Özel Sektörde Evlilik İzni
Özel Sektörde Evlilik İzni

Özel Sektörde Evlilik İzni

Tahmini okuma süresi: 5 dk.

Evlilik izni kaç gündür?

İş Kanunu yıllık izinleri düzenlediği gibi bazı özel durumlar için işçilere mazeret izni hakkı da tanımaktadır, bu haklardan biri de sıkça karşımıza çıkan Özel Sektörde Evlilik İzni hakkıdır. İşçi evlilik durumunda ücretinden kesinti yapılmadan 3 gün mazeret izni kullanabilmektedir.  Bu izin 4857 Sayılı İş Kanunu Ek Madde 2 (Ek: 4/4/2015-6645/35 md.)’de şu şekilde düzenlenmiştir:

“İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verir.”

Bu süreler asgari sürelerdir, iş sözleşmelerinde arttırılabilir.

Evlilik izni ne zaman kullanılır?

Yasada bu iznin ne zaman ve nasıl kullandırılacağı ile ilgili açık bir hüküm bulunmamaktadır.  İznin nikâh öncesi ya da nikâh sonrası kullanılması ile ilgili de bir kural yoktur. Yalnızca bu izni kullanabilmek için evliliğin gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Evlilik izni evliliğin gerçekleştiği süreçte de kullanılabilir, evlilik sonrasında da kullanılabilmektedir. İşveren ve işçi kendi arasında anlaşarak bu sürelerin ne zaman kullanılacağına karar verebilir.

Evlilik izni kullanımında nikâh töreni için gün alınması, nikâh tarihi, nikâh davetiyesinde belirtilen gün veya düğün tarihi dikkate alınarak izin süresi başlatılabilmektedir.

Hafta Tatili/Genel Tatil/Ulusal Bayrama Denk Gelen Evlilik İzinleri

Evlilik izninin, İş Kanunu ilgili maddesinde “gün” olarak belirtilmiş olması uygulamada farklılıklara neden olmaktadır.” İşgünü” olarak belirtilmediği için genel tatil/ulusal bayram/hafta tatiline denk gelen süreleri de iznin içinde kabul eden görüşler vardır.

İzin süresinin yalnızca “gün” olarak belirtilmesi bu iznin işgünü olarak değerlendirilmeyeceği anlamına gelmemelidir. İşçinin ücretinden hiçbir kesinti yapılmadan verilen bu izin için işçinin çalıştığı günler dikkate alınmalıdır.

Evlilik izni ücretten kesilir mi? Yıllık izin hakkından düşer mi?

Evlilik izninin çalışma günlerinden sayılması 4857 Sayılı İş Kanunu 46. Madde b bendinde şu şekilde düzenlenmiştir:

“b) (Değişik: 4/4/2015-6645/35 md.) Ek 2 nci maddede sayılan izin süreleri, çalışılmış günler gibi hesaba katılır.”

Yasa ile verilen 3 günlük evlilik izni, yıllık izinden bağımsız olarak düzenlenmiş bir ücretli izindir, yıllık izin sürelerinden düşmez. Evlilik izninde olduğu süreler için işçiye çalışmış gibi ücreti ödenir.

Evlilik izni birden fazla kez kullanılabilir mi?

Yapılan her evlilik için evlilik izni kullanılabilmektedir.

Hakkında iskanunu

Göz atın

issizlik-odenegi-her-ay

İşsizlik Ödeneği Ödeme Zamanı Her Ayın Beşinde

Kamuoyunda “Torba Yasa” olarak bilinen “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik …

7 yorum

 1. Merhaba.
  1. Dereceden yakinimin düğünü icin ucretli izin kullanabiliyor muyuz. Ozel sektor icin kanunda bununla ilgili bir madde var mi acaba??

  • 1.derece yakınlarda yücretli izin kullanılmıyor.Yasada işcinin kendisi 3 güne kadar ücretli izin kullanır denilmektedir.

 2. 23 günlük Yıllık izinim var ve düğünüm bu 23 günlük izinin ortasında gerçekleşecek bu durumda 3 günlük düğün izinim Yıllık izinime ekleniyormu ? 23 günlük izinim 26 gün mü oluyor ? Yoksa düğünüm Yıllık izinlimin ortasında olduğu için 3 günlük ekstra izinden faydalanamıyor muyum ? Teşekkür derim

  • Kanunen hakkınız olan evlilik için 3 günlük ücretli izin hakkınızı ayrıca yıllık ücretli izninize ekletip kullanabilirsiniz.

 3. 15 mart 2014 de evlendim is yerim evlilik izni vermedi. Kullanabilirmiyim hala ayni yerde cakisiyorum

  • Siz çalışmaya devam edin .

  • Datassist Mevzuat Kulübü

   Merhabalar,

   Evlilik izni çalışanlara yasal olarak verilmiş bir izindir. İşverenin onayı aranmaz, nikah dönemi içerisinde 3 gün olarak kullanılır.

   İyi çalışmalar dilerim,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir