Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Özel Sektörde Evlilik İzni
Özel Sektörde Evlilik İzni
Özel Sektörde Evlilik İzni

Özel Sektörde Evlilik İzni

Tahmini okuma süresi: 5 dk.

Evlilik izni kaç gündür?

İş Kanunu yıllık izinleri düzenlediği gibi bazı özel durumlar için işçilere mazeret izni hakkı da tanımaktadır, bu haklardan biri de sıkça karşımıza çıkan Özel Sektörde Evlilik İzni hakkıdır. İşçi evlilik durumunda ücretinden kesinti yapılmadan 3 gün mazeret izni kullanabilmektedir.  Bu izin 4857 Sayılı İş Kanunu Ek Madde 2 (Ek: 4/4/2015-6645/35 md.)’de şu şekilde düzenlenmiştir:

“İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verir.”

Bu süreler asgari sürelerdir, iş sözleşmelerinde arttırılabilir.

Evlilik izni ne zaman kullanılır?

Yasada bu iznin ne zaman ve nasıl kullandırılacağı ile ilgili açık bir hüküm bulunmamaktadır.  İznin nikâh öncesi ya da nikâh sonrası kullanılması ile ilgili de bir kural yoktur. Yalnızca bu izni kullanabilmek için evliliğin gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Evlilik izni evliliğin gerçekleştiği süreçte de kullanılabilir, evlilik sonrasında da kullanılabilmektedir. İşveren ve işçi kendi arasında anlaşarak bu sürelerin ne zaman kullanılacağına karar verebilir.

Evlilik izni kullanımında nikâh töreni için gün alınması, nikâh tarihi, nikâh davetiyesinde belirtilen gün veya düğün tarihi dikkate alınarak izin süresi başlatılabilmektedir.

Hafta Tatili/Genel Tatil/Ulusal Bayrama Denk Gelen Evlilik İzinleri

Evlilik izninin, İş Kanunu ilgili maddesinde “gün” olarak belirtilmiş olması uygulamada farklılıklara neden olmaktadır.” İşgünü” olarak belirtilmediği için genel tatil/ulusal bayram/hafta tatiline denk gelen süreleri de iznin içinde kabul eden görüşler vardır.

İzin süresinin yalnızca “gün” olarak belirtilmesi bu iznin işgünü olarak değerlendirilmeyeceği anlamına gelmemelidir. İşçinin ücretinden hiçbir kesinti yapılmadan verilen bu izin için işçinin çalıştığı günler dikkate alınmalıdır.

Evlilik izni ücretten kesilir mi? Yıllık izin hakkından düşer mi?

Evlilik izninin çalışma günlerinden sayılması 4857 Sayılı İş Kanunu 46. Madde b bendinde şu şekilde düzenlenmiştir:

“b) (Değişik: 4/4/2015-6645/35 md.) Ek 2 nci maddede sayılan izin süreleri, çalışılmış günler gibi hesaba katılır.”

Yasa ile verilen 3 günlük evlilik izni, yıllık izinden bağımsız olarak düzenlenmiş bir ücretli izindir, yıllık izin sürelerinden düşmez. Evlilik izninde olduğu süreler için işçiye çalışmış gibi ücreti ödenir.

Evlilik izni birden fazla kez kullanılabilir mi?

Yapılan her evlilik için evlilik izni kullanılabilmektedir.

Hakkında iskanunu

Göz atın

Yarım Gün Yıllık İzin Kullanılabilir Mi?

Yarım Gün Yıllık İzin Kullanılabilir Mi?

Dini bayramlarda en çok merak edilen konulardan birisi de çalışanların “arife” günleri yarım günlük çalışma süresini, yıllık …

19 yorum

  1. Merhaba.
    1. Dereceden yakinimin düğünü icin ucretli izin kullanabiliyor muyuz. Ozel sektor icin kanunda bununla ilgili bir madde var mi acaba??

    • 1.derece yakınlarda yücretli izin kullanılmıyor.Yasada işcinin kendisi 3 güne kadar ücretli izin kullanır denilmektedir.

  2. 23 günlük Yıllık izinim var ve düğünüm bu 23 günlük izinin ortasında gerçekleşecek bu durumda 3 günlük düğün izinim Yıllık izinime ekleniyormu ? 23 günlük izinim 26 gün mü oluyor ? Yoksa düğünüm Yıllık izinlimin ortasında olduğu için 3 günlük ekstra izinden faydalanamıyor muyum ? Teşekkür derim

    • Kanunen hakkınız olan evlilik için 3 günlük ücretli izin hakkınızı ayrıca yıllık ücretli izninize ekletip kullanabilirsiniz.

  3. 15 mart 2014 de evlendim is yerim evlilik izni vermedi. Kullanabilirmiyim hala ayni yerde cakisiyorum

    • Siz çalışmaya devam edin .

    • Datassist Mevzuat Kulübü

      Merhabalar,

      Evlilik izni çalışanlara yasal olarak verilmiş bir izindir. İşverenin onayı aranmaz, nikah dönemi içerisinde 3 gün olarak kullanılır.

      İyi çalışmalar dilerim,

  4. Merhaba,

    Nikahın kıyıldığı gün bu 3 günlük izne dahil midir? Nikah günü izinli olmak bu iznin dışında mı tutulur? Teşekkürler..

  5. Merhaba,
    Özel kurum çalışanı olarak sormak istiyorum, evlilik iznini nikahın olduğu gün mü kullanmak zorundayız? Evlilik izni uygulaması özel kurumdan bir başka özel kuruma göre farklılık gösterebilir mi?

  6. Nikahım 5 nisan düğünüm temmuzda nikah izni mi nisanda değilde temmuz da kullanabiliyormuyum..?

  7. Kızım özel sektörde çalışıyor nişanlanacak izin hakkı varmı? Varsa kaç gün? Tşkler

  8. merhaba, ben bir kamu kurumunda sendikalı işçi olarak çalışıyorum.
    Evlilik izni hakkımız sendikalı olsak dahi 3 gün müdür ?

  9. Evlilik iznimi ve yıllik izinlerimi kullanmadann isden ayrildm.yillik izin paralari gibi evlilik iznimin parasinida alabilirmiyim?8 yıl calisdm.evlilik nedeni ile isden ayrildm.ama evlilik iznini kullanmadm

  10. Evlilik iznimi ve yıllik izinlerimi kullanmadann isden ayrildm.yillik izin paralari gibi evlilik iznimin parasinida alabilirmiyim?8 yıl calisdm.evlilik nedeni ile isden ayrildm.ama evlilik iznini kullanmadm

  11. Merhaba benim 29 marta dügünüm var 1mayıs resmi tatili evlilik izinim 3gün oluyor 1mayısla 4gün mü kalır yoksa 3gün olarak mı sayılır

  12. Evlilik tazminatı alan da evlilik izni yapabirimi 5 gün

  13. Yeni iş yerinde 2 ay çalışmış olanlarda evlilik izninden yaralanabilir mi?

  14. Özel sektör çalışanıyım.
    27 Ekim Cumartesi günü düğünüm var ve işverenim utanmasa hiç evlilik izni kullandırmayacak.
    İş kanununda evlilik izninin hafta sonu veya resmi tatilde kullanılamayacağı ile ilgili bir detay belirtilmemiş ve 28 Ekim Pazar (hafta tatili), 29 Ekim (resmi tatil) + 1 gün izin kullanmamı istiyor. İş kanunu da durumu işveren ile işçinin anlaşmasına bağladığı için nasıl ilerleyebilirim bilmiyorum.

  15. Merhaba. Ben çift vatandaşıyım. Ramazan ve Kurban Bayramı Romanya gittim. Senelik izinli olarak kabul ettiler.Kendim senelik izinli kullandım maaşımdan kestiler 500 TL.Fazla günleri kullandın diye 500 TL kestiler. 20 seneder burdayım böyle bir şeyi duymadım.Türkiye olsaydım saymazdı dedi.Ben bu durumda napabılırım?Haksızlık bu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir