Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Deneme Süresinde Fesih
Deneme Süresinde Fesih
Deneme Süresinde Fesih

Deneme Süresinde Fesih

İşveren, bir iş/meslek/görev için çalışacak işçiyi iş tecrübesine, eğitimine, kişisel özelliklerine göre değerlendirip o işe uygunluğunu tespit etmeye çalışır. Aynı şekilde yeni bir işe başlayacak işçi de, o işin kendine uygun olup olmadığına bu görüşmelerde elde ettiği izlenimlere göre karar verir. İş Kanunu bu aşamada işçi ve işverene kolaylık sağlaması açısından sözleşmelere “deneme süresi” adı altında bir süre belirlemesine izin verir. Bu süre işçi ya da işverenin iş akdini gerekçe bildirmeden ve bildirim süresi kullanmadan feshetmesine olanak tanır. Deneme süresinde fesih uygulanması belli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmelidir.

Deneme Süresi Nasıl Uygulanır?

Deneme süresi, işçi ile işveren arasında işe başlangıç tarihinden itibaren en fazla 2 aylık süre için geçerli olabilir. Sözleşmenin belirli süreli ya da belirsiz süreli olması fark etmeksizin, işçi ya da işveren bu sürede iş akdini rahatça sona erdirebilir.  Toplu iş sözleşmesi ile hakları belirlenen işçilerde ise bu süre tarafların rızası ile 4 aya kadar çıkarılabilir.

Deneme süresi, işçinin işyerini/işi değerlendirdiği; işverenin de işçiyi denediği bir süreçtir. Bu nedenle bu sürecin değerlendirilmesi için bir “deneme süresi değerlendirme formu” tutulur. Değerlendirme işçinin yöneticileri ve işçi tarafından ayrı ayrı doldurularak personel işleri ya da insan kaynakları birimine yönlendirilir. Bu form kişinin özlük dosyasında yerini alır.

Her Sözleşme Deneme Süreli midir?

Deneme süresi işçi ve işverenin isteği ile iş sözleşmesine eklenebilir. Taraflar isterse böyle bir süre kullanmaya da bilirler.

Günümüzde sözleşmelerin %90’ı deneme süresi içerir. Deneme süresi belirlenmemiş iş sözleşmeleri bildirim süresi kuralına uyarak feshedilmelidir. Örneğin, deneme süresi belirlenmemiş bir iş sözleşmesini ilk ayında feshetmek isteyen işveren bunu işçiye 2 hafta önceden bildirmelidir. Eğer bildirmediyse, bu süreyi ihbar tazminatı olarak işçiye ödemelidir.

Deneme Süresine Dahil Olmayan Haller

Tarafların isteğine bağlı olarak belirsiz süreli iş sözleşmelerinde deneme süresi belirlenebilmektedir. Ancak bu sürenin olarak 2 aylık süreyi geçmesi halinde “yasal azami” süreyi geçen kısım deneme süresi olarak kabul edilmemektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir başka husus da, personelin aynı iş yerine tekrar başlaması durumunda, işçi ve işverenin çalışmayı daha önce deneyimlemesi nedeniyle, işe yeniden başlangıç tarihi sonrasında geçen süre deneme süresi şeklinde tanımlanmamaktadır.

Deneme Süresinde Fesih

İşçi ile işveren deneme süresinde, iş akdini bildirim süresine gerek duymadan tazminatsız olarak fesih işlemi gerçekleştirilebilir. İşçi ya da işveren feshi fark etmeksizin, işçi çalıştığı günlerin ücretini almaya hak kazanmakla birlikte bildirim süresi söz konusu olmamaktadır.

Yasal olarak belirlenmiş azami deneme süresinin aşılması halinde yapılacak fesihlerde kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hesaplamaları için net-brut.com‘dan destek alabilirsiniz.

Deneme Süresi Fesih Bildirimleri

SGK işten ayrılış bildirimlerinde, deneme süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından feshi “1” çıkış kodu ile bildirilirken, işçi tarafından deneme süresinde fesih “2” çıkış kodu ile bildirilmektedir. Bu çıkış kodları kullanılmadan yapan fesihler deneme süresi feshi sayılmaz. Örneğin, deneme süresinde “04 – işverenin iş akdini haklı neden bildirmeden feshi” kodu ile çıkış yapan işveren bildirim sürelerine uymak ya da ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır.

-01 kodlu çıkış: Deneme süreli iş sözleşmelerinin işverence feshi

-02 kodlu çıkış: Deneme süreli iş sözleşmelerinin işçi tarafından feshi

Ayrıca, işten çıkış kodlarının, hepsinin detaylı bilgisine ulaşmak için “SGK İşten Çıkış Kodları ve Kıdem Tazminatı – İhbar Süreleri / Tazminatı – İşsizlik Ödeneği / Maaşı” başlıklı yazımızdaki tabloya buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Bedelli Askerler Kıdem Tazminatı Alabilecek mi?

Bedelli Askerler Kıdem Tazminatı Alabilecek mi?

Bedelli Askerliğin 7146 sayılı Kanun ile 03.08.2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle 21 günlük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir