Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Gebe İşçilerin Çalışma Süreleri
Gebe İşçilerin Çalışma Süreleri
Gebe İşçilerin Çalışma Süreleri

Gebe İşçilerin Çalışma Süreleri

İş hayatında yasalar ve yönetmelikler bazı çalışanlara yönelik pozitif ayrımcılık gözeterek özel düzenlemelere gitmektedir. Kadın işçilere yönelik gerçekleştirilen birçok özel düzenleme mevcuttur. Özellikle de gebelik halinde olan işçiler için çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve onlara tanınan korumacı mevzuat hükümleri, sadece çalışma hayatı için değil ülkenin ve toplumun yararı için de gereklidir. 

Çalışan gebelik durumu kesinleştiğinde, bu durumu işverene bildirme yükümlüğü bulunmaktadır. İşveren de gebe çalışanı için iş sağlığı ve güvenliği açısından gerekli görülen düzenlemeler ve önlemler varsa bunları gerçekleştirmekle yükümlüdür.

Hamile İşçilerin Çalışma Süreleri

Hamile işçilerin çalışma süreleri ile ilgili düzenlemeye “Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmelik” hükümlerinde yer verilmiştir:

Çalışma saatleri

MADDE 9 – (1) Gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz”.

4857 sayılı İş Kanunu, çalışma sürelerini haftalık olarak belirlemiştir, fakat gebe çalışanlar için günlük çalışma süresi limiti bu yönetmelik maddesi ile getirilmiştir.

Gebe işçi günlük çalışmasını, 7,5 saatten fazla gerçekleştiremez.

İşverenin Eşit Davranma Yükümlülüğü

Öncelikle işveren, gebe işçilere, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılan sebepler hariç olmak üzere, gebe olması nedeniyle farklı işlem uygulayamaz.

“Eşit davranma ilkesi Madde 5

İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz.”

Burada bahsedilen farklı işlem çalışanın gebe olmasından kaynaklı olarak diğer çalışanlara uygulanmayan bazı negatif ayrımcılıkların yapılmış olmasıdır. Örneğin gebe işçinin günlük 7,5 saatten fazla çalıştırılmaması esasına uygun hareket eden bir işyeri, gebe işçinin bu sebeple çalışamadığı süreleri karşılamak için, işyerinde cumartesi çalışması olmadığı halde gebe işçisini cumartesi çalışmaya zorlaması negatif bir ayrımcılık olacaktır. Bu aynı zamanda gebe işçinin çalışma şartlarında esaslı bir değişiklik olarak da değerlendirilebilir.

Hamilelik süresince Kullanılacak İzinler

 • Doktor Kontrolleri

Gebelik durumunda kullanılacak izinler 4857 sayılı iş Kanunu ve bağlı yönetmeliklerde bildirilmiştir. İşveren gebe işçisine,  gebeliği boyunca gideceği periyodik doktor kontrolleri için ücretli izin vermek zorundadır. Doktor kontrolleri için izinli olan gebe işçinin, bu sebeple ücretinden bir kesinti yapılamaz.

 • Gebelikte Ücretsiz İzin

Doktorun sağlık raporu ile gerekli gördüğü durumlarda gebe işçinin daha hafif işlerde çalıştırılmalıdır. Bu değişiklikten dolayı işçinin ücreti azaltılamaz. Hafif işte çalışması gereken gebe işçinin, daha hafif bir işe aktarılması mümkün değilse, işçinin talep etmesi durumunda İş Kanunu hükümleri çerçevesinde ücretsiz izin verilir.

 • Doğum Raporu

Gebe işçi, doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık hali nedeniyle çalıştırılamazlar. Bu sürelerde işçi istirahatlidir. Gebeliğin ikiz, üçüz gibi çoğul olması durumunda doğumdan önceki süreye 2 hafta eklenir.

Kadın işçi, sağlık durumunun çalışmaya elverişli olduğunu doktor raporu ile belgelerse gebeliğinin 37. Haftasına kadar çalışmaya devam edebilir. Bu durumda doğum öncesindeki kullanılmayan izin hakkı doğum sonrası süreye eklenir.

Gece Çalışma Koşulları

Gece çalışması, 20:00 – 06:00 saatleri arasında yapılan çalışmalardır. Çalışmanın büyük bir bölümü belirtilen bu saatlere denk geldiğinde çalışma gece çalışması kabul edilecektir.

Gebe kadınlar, gebe olduklarının doktor raporu ile tespitinin ardından gebeyken gece çalışması yapamazlar. Doğumun ardından ise 1 yıl boyuna gece vardiyasında/postasında çalıştırılamazlar. Bu süre iş yeri hekimi raporu ile 6 ay daha uzatılabilmektedir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda Kadın Olmak

İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda Kadın Olmak

Geçtiğimiz Salı günü kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle, yeri geldiğinde anne, yeri …

32 yorum

 1. Merhaba ben yeni hamileyim 3 haftalık işyerinde doktora gittiğim zaman bir iki saatliğim mi yoksa o gün mü bana ücretli izin sayılır bunu öğrenmek istiyorum ve de hamile olduğum icin beni işten cıkarırsalr napabilirim burada 3 aydın çalışıyorum

  • Isyerinde bulunmadığınız saatler izin sayilir yani kontrolden sonra ise gitmeniz gerekir.

  • Ücretli izin kısmını bilmiyorum ama kolay kolay siz istemediğiniz sürece isten çıkaramazlar yasal olarak boyle biseye hakları yok dava açarsanız onlar zararlı çıkarlar o yuzden çıkaramazlar

 2. merhaba,
  ben 7 haftalık hamileyim. iş yeri çalışma saatleri 08:30-18:30 cumartesi pazar çalışma yok. Haftanın 5 günü çalışıyoruz. Günlük 7.5 saat çalışırsam 45 saati tamamlamıyorum. Cumartesi de şirkette kimse olmadığı için beni çalıştırabilecekleri bir durum da söz konusu değil. Bu durumda nasıl bir yol izlerler sizce? İş yerine yeni bildirdim ama henüz saatlerle ilgili bir konuşma yapmadık.

 3. Hamile bayan 7 bucuk saaten fazla çalışamaz peki eşimin çalıştıgı hastanede 1saat mola hakkı diyor be bu süreyi 8 bucuk saate çıkıyor bu dogru bi uygulamamı

  • Merhaba dinlenme süreleri mesai saatinden düşer yasalara göre 7.5 saat. Çalışan her işçinin 1 saatlik bir dinlenme süresi olur hamile yada değil farketmez. Mola saatinizin düşmüş hali ile çalışma saatiniz 7.5 saati aşamaz örneğin 8.30/16.30 arası çalışan bir gebenin 1 saatlik mola haliyle 7.5 mesaisi olur toplamda iş yerinde molayla geçirdiği süre 8.5 saattir.

 4. Selamlar, 6 haftalık hamileyim. 8:30- 18:00 saatleri arasında çalışıyorum. Cumartesi 09:00-13:00 arası. Hafta içi belli bir öğlen molası yok, ne zaman istersek o zaman yemek yiyip işimize devam ediyoruz. Bu şekilde çalışmakla haftalık 45 saati aşmış bulunuyorum zaten. Hamilelik için günlük 7,5 saati nasıl ifade etmeliyim, işine gelmeyecektir bu durum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 5. Mola saatleride calisma saatinin icinde olur orneğin 08.30 18.30 arasi calisiyorsa 1.5 saat erken cikar yada 1.5 sabah gec gider bu saatler isyerine gore ayarlanir.

 6. Merhaba bende 12 saat çalışıyorum hamileyim bu kadar saat calismam doğru mu

  • Evet doğru, böyle devam edin köleliğe.

  • tabi ki değil sizin kanunen 7.5 saat çalışmanız gerek buna yemek molanız da dahil. 12 saat çok fazla ki normal çalışma saatine göre fazla zaten hamileliği bırak

   • Sinan Akkuş

    Yemek ve mola süreleri çalışma sürelerinden sayılmaz. Sizi fiili olarak en fazla günde 7,5 saat çalıştırabilirler. Yanlış yönlendirmeyin insanları.Konuyla ilgili bilgiyi 4857 Sayılı İş kanunun Madde 68’de ve madde 6’da bulabilirsiniz. Sözlü yardım olarak da 170’i arayıp bilgi alabilirsiniz.

 7. gebe oldugumuzu raporla belgeleyip bunu isyerine bildirdigimizde gerekli yedi bucuk saatlik calismayi saglamadiklari taktirde tekrar noter yoluyla ihtar cekerek gerek calisma saatini düsürmeyi düsürme olmadigi taktirde fazla calisilan ücreti mesai yapmis gbi talep etme hakkimiz olabiliyormu

 8. Ben 10 gün dur ise girdim va yeni hamileyim iş yeri sabah 7 akşam 5 30 yapıyoruz 9 saat çalıştırıyor ve 7.30 saat calistirmiyorsa ne yapmam lazim yardımcı olurmusunuz

 9. Merhaba ben gebelikten dolayı 1 hafta rapor aldım bu benim maaşımdan kesilir mi

  • merhaba bende 2 hafta rapor aldım geçen ay ve maaşımdan kesildi. ama postahaneden rapor ödemesi alabiliyorsunuz. Tam bir maaş yapmıyor ama yine geliyor biraz.

 10. Merhaba ben bi fabrikada belirsiz süreli iş sözleşmesiyle 4 yıldır çalışmakdayım. Gebeyim doktor kontolleri için saatlik izin vermiyorlar. 1 gün gelmeyincede 2 gün ücreti kesiyorlar. Kontol hakkım olduğunu söylediğimde sen günlükçüsün diyorlar böyle bi hakları varmı

  • Doktora gittiğiniz güne ait gebelik kontrolü olduğunu belirten rapor ya da belge aldığınızda kesinti yapılmaz. Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir”. …

   • Onu da teklif ettim ama günlükçüsün olmaz deyip kestirip atıyorlar. Şikayet etsen doğumdan sonra işe geri almayacak. Çalıştığım sürede de rahat vermeyecek. Mağdur oluyoruz göz göre göre teşekkürlee cevap için tekrar konuşucam kendileriyle

  • bu konuyu 170 i arayıp detaylı net bilgi alın bence. çünkü çok saçma kanunen sizin hamilelikten dolayı daha fazla haklarınız var.

   • Evet tabiki var günlük 10 buçuk saat çalışıyorum ve çoğunluk ayak işi söylüyoruz ama oralı olmuyorlar. Mecburiyetten susuyoruz bizde sağolun cevap için

    • Eğer işiniz sigortalı bir iş ise ki muhtemelen öyledir gebelerin sahip olduğu tüm haklara sizde sahipsiniz. İşinizi kaybetmekten korkmayın onlar sizde bu korkuyu gördüğü sürece mobing uygulamaya devam edecektir ki bu da suçtur. Haklarınızı alın size bu hakları iş veren değil devlet veriyor onların insayitifine kalmış bir durum yok.

 11. Dilşah Yıldız

  Merhaba 34 haftalık gebeyim, gebeliğimin başından beri şirketim haftada 62 saat çalıştırdı. 32 haftalığımdan itibaren doğum iznine çıkmamam halinde günlük çalışma saatimi 7,5 saate düşüreceğini bildirmesine rağmen düşürmedi, üstelik işim günün büyük kısmında ayakta olmamı gerektiriyor. Bu konuyla ilgili maddi ve manevi tazminat hakkım var mıdır?

 12. sizce çalışan hamile annelere hani devlet para verior yaaa 32.haftasından sonra 4 aylık maaşını yani şimdi sorum şu ben 32.haftada ayrılıcam yaa işten sigortamın iş yeri tarafından devam etmesi gerekirmi bu parayı almam için yoksa çıkmışta olsam alabilirmiyim

  • Hamilelik dolayısı ile doğum iznine ayrılma raporu aldığında çalışıyor gözükmelisin onu iş yerine verdikten sonra işten ayrılıyorsun zaten yani iş veren o raporu aldıktan sonra prim ödemesi yapmıyor artık

 13. Merhaba özel sektörde çalışıyorum koronadan dolayı şuan çalışmamı istemiyor işyerim bana izin yada rapor al diyor yani idari izin hakkım yokmu yada mazeret izni vermek zorundamı bunu nerden öğrenebilirim 15 haftalık gebeyim

  • Aynı şeyleri bende yaşadım idari izin kamu çalışanları için zorunlu özel sektör için iş verenin insayatifine kalmış bir durum olduğu söylendi bende 1 hafta ücretsiz izin kullandım sağlığım için isterseniz hafta içi 170 i arayarak daha net öğrenebilirsiniz

 14. merhaba,
  11 haftalık hamileyim .
  09:00 – 18:30 çalışıyorum.cumartesi de 12:00 e kadar çalışıyorum
  çalışma saatlerim nasıl olmalı.
  günlük 1,5 saati toplu 1 gün olarak izin talep edebilir miyim?

 15. Merhaba ben 6 nisanda 32.haftamda olucam çalışıyorum işyeri doktorum hep çok rapor aldığın için seni 32de izne çıkarıcak diyor ama ben uzatmak istiyorum iznimi erken çıkarma gibi Bi imkanı var mı acaba kendi kafasına göre

 16. Merhaba ben 1 nisan 2020 itibariyle sigortalı olarak çalışmaya başlayacağım. Hamileliğimin 16.haftasındayım (4ay). Doğum olduğunda ücretli izin hakkım olacak mı belirli bir süre çalışma şartı var mı bilgileriniz paylaşırsanız sevinirim.

 17. Merhaba ben 20 haftalık hamileyim markette çalışıyorum haftada bir defa 12 saat çalışıyorum haftalık 45 saat çalışıyorum 12 saat çalışmam yasalmi istemezsem çalışmayabilir miyim

 18. Merhaba,
  Bir bankada gişe görevlisi olarak engelli kadrosunda çalışıyorum be 23 haftalık gebeyim. Covid nedeni ile evden çalışma sistemine geçirdiler çağrı merkezi personeli mantığı ile bu alanda da saat 10:00 – 19:00 saatleri arasında yerimizden sadece 1 saat yemek molası ve 3 kez 10 dk ihtiyaç molası şeklinde kalkabiliyoruz telefonlar hiç durmadan çalıyor bir çağrı ile diğer çağrı arasında 3 sn boşluk yok bu durumda kasık ağrılarım oluyor hiç kalkmadan oturduğum için.
  Bu durumda benim hakkım nedir nasıl ititraz edebilirim hem çalışma saatlerime hemde hiç kalkmadan oruma ve sürekli sorunlu müşterilerin şikaeytlerni dinlemek oldukça insanı geriyor acil bilgi verebilrseniz ço sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir