Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / İhbar Süresi Nasıl Kullanılmalıdır?
İhbar Süresi Nasıl Kullanılmalıdır?
İhbar Süresi Nasıl Kullanılmalıdır?

İhbar Süresi Nasıl Kullanılmalıdır?

Belirsiz süreli iş sözleşmesi, işçinin istifası ya da işverenin geçerli nedeni ile feshediliyorsa, feshetmek isteyen tarafın, diğer tarafa belli bir süre önce bildirmesi gerekmektedir. Bu süreye ihbar süresi denir. Bu sürenin ne kadar olacağını belirleyen işçinin kıdem süresidir. Asgari bildirim süreleri 4857 sayılı İş Kanunu madde 17’de, şu şekilde belirtilmiştir:

 • Hizmet Süresi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin: 2 Hafta (14 gün)
 • Hizmet Süresi 6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin: 4 Hafta (28 gün)
 • Hizmet Süresi 1,5 Yıldan 3 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin: 6 Hafta (42 gün)
 • Hizmet Süresi 3 Yıldan Fazla Sürmüş İşçi İçin: 8 Hafta (56 gün)

Sürelere uymak istemeyen taraf, bu sürenin ücretini “ihbar tazminatı” olarak karşı tarafa öder.

İhbar Süresini Hesaplarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Birçok iş yeri, işten çıkış bildirimlerini genelde mesai saati bitimine doğru söylemeyi tercih etmektedir. İşçiye iş saati başında söylenmediği müddetçe, ihbar süresi bildirimin ertesi gününden itibaren başlamış sayılır.

Süreler kanunda hafta olarak belirtilmiştir. İhbar süresi takvim günü olarak sayılır. Hafta sonları, resmi tatillerin hepsi ihbar süresinin içinde sayılır.

Örneğin iki hafta ihbar süresi olan birisi için, bildirimi yapıldığı tarihin ertesi gününden itibaren 14 gün sayılır. 14. gün iş sözleşmesi feshedilmiş olur.

İhbar süresi, bildirimin yapılacağı güne göre belirlenmektedir. İşten çıkacağının ihbar edileceği gün, işçinin kıdem süresi ne kadar ise, ihbar bildirimi de o süreye göre belirlenecektir.

İhbar Süresi Kanundan Farklı Bir Süre Olarak Belirlenebilir mi?

Kanunda belirtilmiş süreler asgari bildirim süreleridir. İşçi ve işveren bu süreleri iş sözleşmesi ile arttırabilirler. Ama azaltmaları mümkün değildir.

İhbar Süresinde İş Arama İzni

İşveren, işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur.  İş arama izninin süresi günde 2 saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. İşveren bu sürede işçiyi çalıştırır ise alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini %100 zamlı ödemekle yükümlüdür.

İhbar süresi takvim günü olarak hesaplansa da, iş arama izinleri iş günleri üzerinden hesaplanmalıdır.

İhbar Süresindeki İşçinin Rapor Alması

İşçinin raporlu olduğu süreler, ihbar süresinden sayılmaz. İhbar süresi içinde istirahat raporu alınması durumunda, ihbar süresi raporlu istirahat süresi kadar uzar.

İhbar Süresinde Yıllık İzin Kullanımı

Yıllık izin ile ihbar süresi iç içe girmemelidir. Bu durumda yıllık izinin ihbar süresinden önce kullandırılması asıl olup hiçbir şekilde ihbar süresi ile yıllık izin iç içe girmemelidir. Çalışanın ihbar süresi içerisinde yıllık izin planlamasının var olması durumunda ise, işçi ihbar süresi içinde yıllık iznini kullandığında ihbar süresi yıllık izin süresi kadar uzayacaktır.

İhbar Süresi Bölünebilir Mi?

4857 Sayılı Kanun’da bildirim süreleri bildirilmiş uyulmaması durumunda ihbar tazminatının ödenmesine hükmetmiştir. İhbar süresinin bir kısmının süre olarak kullanılması, bir kısmının ise tazminat olarak ödenmek istenmesi birçok kez hukukun konusu olmuştur. Yargıtay kararlarının birçoğu “ihbar süresinin bölünemezliği” ilkesini vurgulayarak, bu uygulamanın önüne geçecek yönde kararlar vermiştir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Ar-Ge'ye Covid-19 Düzenlemesi

Ar-Ge’ye Covid-19 Düzenlemesi

Dünya üzerindeki herkesi etkileyen yeni coronavirüs ya da diğer adı Covid-19 her kuruma önlem aldırmaya …

46 yorum

 1. ahmet arpacı

  Merhaba ihbar süresi içerisinde yılık izin hakkı kazanılırsa ne yapılır.
  (17 mayıs 2012 işe başlangıç tarihim 25 mart 2019 tarihi itibari ile 8 hatalık ihbar sürem başlıyor. 19.05.2019 pazar günü ihbar sürem doluyor. 17 mayıs 2019 tarihi itibariyle 20 günlük izin hakkım olur mu

  • evet izin hakkınız oluyor

  • Yeni bir kuruma atandım .Güvenlik soruşturmamın Ne zaman geleceğini kesin olarak bilmiyorum.ihbar öneliyi yani istifa dilekçemi yazsam .4 haftalık benim ihbar sürem bu arada ..Bu süre dolsada aynı işyerinde güvenlik soruşturmam gelene kadar çalışabilşrmiyim.Yardımcı olursanız sevinirim

 2. ağustos 2015 te özel okulda işe başladım 3. yılım bitiyor ve sözelşmem 30 haziranda bitiyor. ihbar sürem 42 gün bana 23 mayısta bildirdiler. şimdi
  1. sorum ben belirli süreli bir çalışanmıyım belirsizsürelimi ? bildiğim kadarıyla belirli süreli en fazla 1 defa yenilenebiliyormuş ama ben 3 yıldır çalışıyorum yani ben belisrsiz süreli çalışan olmalıyım.

  2. sorum 5 gün farklaihbar tazminatı alabiliyorum galiba bu nasıl olacak hesaplaması yani?

  3. sorum banahafta içi iş aramam için izin vermediler bunun karşlığını alabilecekmiyim. hatta siz direk bana mail atsanızda iletişim halinde olsak. mymhmt63@gmail.com

  • 1. sorunuzun cevabını yargıtay ictihatla sabitledi. yargıtay içtihatlarına bakmanızı öneririm. yani zincirleme iş sözleşmesi olarak kabul etmiyor.

  • Merhaba Mehmet Yıldız, ağustos 2015 den kasım 2018 e dek olan hakkınız için dava yolu açıktır. Fakat 2018 kasımda yargıtay tüm eğitim personeli için tazminat olayını kaldırmıştır, bilginize.

 3. 4857/59-2 gereğince eğer işveren işçiyi çıkartmıyorsa, yani işçi kendi rızasıyla istifa ediyorsa bu durumda anayasal hakkı olan yıllık iznini ihbar süresi içerisinde kullanamıyor mu? Çünkü ilgili kanunun fesih ile ilgili her maddesinde taraflar diye bahis geçerken. Burada yalnızca işverenden söz edilmiştir.

 4. Aşağıda yazacağım istifam konusunda yardımlarınızı talep ederim.

  08.02.2019
  ………A.Ş
  İnsan Kaynakları Departmanına,
  17.07.2018 tarihinde başlamış olduğum görevimden yeni bir iş bulduğum için istifa ediyorum.
  İş arama izinlerimi toplu olarak kullanmak istiyorum bu nedenle ayrılma tarihinin 01.03.2019 olmasını
  talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

  İSİM SOY İSİM İMZA

  1 Mart dahil şirkette çalıştım. Toplam 21 günümü doldurdum. Şirket toplu izin paramı yatırmadı sadece 1 günlük o ay ki maaşımı yatırdı, sebebi ise “Bize ayın 1’i dediğiniz için çıkışınızı o zaman yaptık” oldu. Yani ayrılma tarihini 8’i ya da 9’u her neyse o zamana yazmalıymışım (4 haftayı tamamlamak için) Bu yüzden ihbar süremin üzerine yatıldı. İstifamda belirttiğim gibi iş arama izinlerimi toplu olarak kullanmak istediğimi belirtmişim. Benim takıldığım mantık o. Avukat da aynısını söyledi 8’i yazmam gerektiğini bildirdi bu yüzden hak talep edemezmişim. Bu duruma yardımcı olabilecek kimse var mıdır? Teşekkürler

 5. Örneğin 2 haftalık ihbar süresi olan bir çalışan bu süresi zarfında toplam da ne kadar iş arama süresi vardır.En az 2 saat olması gerekir diye bir cümle okudum. O halde 14 günde 28 saate tekabül ediyor.
  Peki çalışan bu sürenin tamamını kullanmak mecburiyetinde mi. Yani bu iki haftalık süre zarfında kullansada kullanmasada işveren zaten o ücreti tahakkuk edicek. Kullanmadığı takdirde geçen iki haftalık ihbar süresinde bu hakkını bitirmiş olcak doğrumudur?

 6. Merhaba iş yerinde 10 aydır çalışmaktayım haftanın 5 günü çalışıyorum hafta sonu tatil sözleşmemde bu şekilde 19/06/2019 tarihinde 18/07/2019 tarihinde ayrılmak istediğimi bildirdim ve 19/06/2019 tarihinde dilekçem tarih sayı Numarası aldı. 20/06/2019 ile 21/06/2019 tarihlerinde istirahat raporum vardı ihbar süremin bitiş tarihi ne zaman oluyor ayrılmak istediğimi bildirdiğim tarihte sorun var mı Bilgi verirseniz sevinirim

 7. Merhabalar isverenim tarafindan isten cikarilacagimi ogrendim ve ihbar suremi kullanmam gerektigini soyledi. 14 gun boyunca 2 saat daha az calistim ve bu sureyi tamamladim. Bana bu gunlerin ucretinin ihbar tazminatim tutarinda mi yatirilmasi gerekiyor yoksa normal 14 gunluk ucretim gibimi yatirilmasi gerekiyor bunu ogrenmek istedim.

 8. :27
  oncelikle merhaba ben 01.01.2018 Yilinda girisim var yanliz ailevi sebebten dolayi 25.07.2019 son ihbar suresi kullanmak mahsadiyla is ten istifa ettim
  1 .yillik Izin kullanmadim parasini istedim kendileri beni para vermemek icin izine cikartti
  2 .ihbar surem boyunca gunluk 2 saat kullanmayi toplu sekilde istedim oyle hakkin yok dediler
  3 ihbar surem tamamlanmadan yillik izin olarak saydilar ve izine cikarttilar bu durumda beni magdur ettiler bu konularda ne yapabilirim

 9. Merhabalar şu anda çalıştığım iş yerinden sene sonu ayrılmayı düşünüyorum çünkü her sene yönetim değişiyor ve ben yeni yönetimle devam etmek istemiyorum. Şubat 12 de ise yıllık iznim geliyor ama ben ocak 15 de ayrılmayı düşünüyorum haklarımı almakta zorluk çekmiyeceğim çünkü ödeniyor merak ettiğim 42 günlük ihbar tazminatı ve yıllık izin ücretlerini taleb edebilirmiyim iş yerinden?

 10. Merhaba,
  Part time calisanim ihbar suremde ve is arama icin verilen izinlerde degisiklik olurmu

 11. İyi günler size bişey sormak istiyorum 17.07.2019 tarihinde işten cıkartildıgım bildirildi 28 günlük ihbarım oldugü söylendi bende tm dedim çaĺışmaya devam ettim günlük iki saatlik hakkımida kullanmadım devam ettim çalışmaya günlük 2 saat leri hesaplayıp düşerek 5 gün once çiķış yapoyorum işten ama muhasebe diyorki senin ihbar para hakkın yok diyor ben 28 günlük ihbarımı alabilirmiyim

 12. Ben parça parça sıklıkla rapor alıyorum iş yeri beni tazminatsız kovabilir mi ardı ardına alıyorum raporları devamsızlık yaptığın için tazminatsız Kovariz demişti muhasebe müdürü ben tazminat ala bilmem için iş yeri sıklıkla rapor aldığım için beni tazminatsız kovabilir mi kovarsa tazminat davası acsam kazanır miyim

 13. Merhaba ben 5 senedir çalışıyorum yani 8 hafta toplamda 2 ay önceden ihbar vermem gerek peki bu ihbar nasıl veriliyor yani misal şimdi 8 inci aydayız 10 uncu aya istifamı yazmam lazım

 14. Merhabalar 1 agustos 2014 is baslama gunum 2019 eylul ilk haftasi isden ayrilcagimi patronla konustuk isveren tarafindan psikolojik baski patron tarafindan isime karisilmasi nedeniyle anlasamiyoruz dedik. helalleselim tazminatni verecem dedi bilmem gozden kacirdihim yapmam gereken neler var yardimci olurmusunuz haklarimi kaybetmeyeyim tesekkurler.

 15. Ben
  pazartesi: 24 saat
  Çarşamba:24saat
  Cuma:24 saat
  Pazar:24 saat çalışıyorum haftada 96 saat yada bazen 72 saat çalışıyorum asgari ücret alıyorum bu normalmi

 16. Merhabalar kolay gelsin bugün işten çıkarıldım ihbar süresi verdiler 14 gün bu günler için de hafta sonu da işe gitmek zorundamıyım cumartesi pazar saten birisi normal hafta tatilim diğer günde gitmem mi gerekiyor veya gitmesem ne olur lütfen en kısa zamanda cevap alabilirsem çok teşekkür ederim

  halil_ibrahim.43@hotmail.com

 17. Merhabalar
  3,5 senedir çalıştığım şirketimden 25.10.2019 tarihinde ayrılacağım fakat kullanmamış olduğum yıllık izin günleri mevcut. Yukarıda belirtilen maddeler gereğince yıllık izin ile ihbar süresi iç içe geçmemeli diyor. Bu durumda yıllık izinler iptal mi olmuş oluyor?

  Bilgisi olan cevaplayabilir mi?
  Teşekkürler

 18. Evlilik nedeniyle istifa ediyorum ihbar süresi varmı yoksa dilekceyi verip hemen ayrılabilirmiyim teşekkürler şimdiden

 19. Evlilik nedeniyle istifa ediyorum. İhbar süresi varmı yoksa dilekceyi verip hemen ayrılabilirmiyim

 20. Merhaba bir yılımı doldurma 3 gün kala ihbarım doluyor ama içeride 5 günlük mesai izinim var (pazar ve Bayram günleri çalıştım) bunlar ihbar izini içinde kullanılır mı saygılar

 21. Merhaba
  Çalıştığım yer ihbar süresi boyunca çalıştırmazsa onun ücretini ödemek durumunda mıdır. Bilgilendirirseniz çok sevinirim… Teşekkürler…

 22. Bize 2 hafta ihbar izini toplu halde verdiler ! Sonradan cikisimi verdiler ve çıkış tarihle izin hak kazanma tarih arasında sadece 3 gün var ! Şimdi hiç bir şekilde izini hakkım yokmu ? Birde Ekim 15. Te cikisimi verdiler 31.kasim çıkış tarihli ! Kasım 3 . De 3 senem doluyordu ! Nasıl bir yol izlemem gerekir ?

 23. Merhaba,
  2 yıl 11 aydır çalışıyorum. Su an isten cikartilirsam 6 haftalik ihbar suresi ile 3 yili doldurmus olacagim icin 3. yilim icin yillik izin suresi ve 3 yillik kidem tazminati kazanmis olacagim. Ancak is veren ihbar suresini beklemeden ihbar tazmimatini odeyerek isten cikartirsa 3 yilimi doldurmamis ve yillik izin ve ek bir yillik kidem tazminati alamamis olacagim. Bu duruma itiraz etme hakkim var mi ? Boyle bir sey olmasi durumunda ne yapmami tavsiye edersiniz.

 24. merhaba iyi günler ihbar süresinde aklıma takılan birşey var ihbar tazminatı ödenen işçiye ekstra maaş ödenirmi yoksa sadece ihbar tazmınatımı alır

 25. Benim 2 haftalık ihbar sürem var. Bu ihbar sürem içerisinde gunluk 2 saat is arama hakkım var. Peki çalıştığım işte hafta sonu tatil.2 saat is arama saati hafta sonu içinde geçerli mi yoksa sadece çalıştığım günler için mi geçerli.. teşekkür edrim

 26. Merhaba bugun işten cıkarıldım dediler yarın ihbar suresi başlayacak ve ben işimi bugun den buldum ihbar tazımanat gün sayım 42 gundur ihbar tazmınatımı alabılırmıyım

 27. Merhaba günlük 2saat izin yerine ücreti vermeleri gerekir mi 2saati kabul etmez isem?

 28. Merhaba işe giriş tarihim 08.05.2018 işten ayrılış tarifi 30.11.2019. isyerim işten ayrılış tarihinden 2 hafta önce yani 14.11.2019 da bildirim yaptı bu durumda nasıl bı yol izlemem gerekiyor.
  aydinlatirsaniz sevinirim …

 29. Merhaba işyerimde tam 7 yıldır çalışmaktayım üstelik şuanda toplamda 22gün yıllık iznim de mevcut.
  Diyelim ki Devlet memurluğu sınavlarına girdim ve kazandım. (Çarşı ve Mahalle Bekçiliği ) benden 10 günlük süre içinde gelip kayıt yaptırmam isteniyo kurumdan.
  Çalışmış olduğum işyerimde de en az 42gün ihpar sürem çıkıcak. Bu durumda ne yapmam gerekir..

 30. Merhabalar kolay gelsin
  Ben 08/11/2019 tarihinde işe başladım
  31/01/2020 tarihinde şirketin sözleşmesi bittiğinden işten çıkartacağını söylerdi
  24/12/2019 tarihinde yıllık izin kullandım yıllık izinim bitmesine 10/01/2020 tarihinde yıllık izinim bitiyor
  Ve daha halen ihbar kağıdı ne zaman imzalamam gerekiyor yıllık izindeyken ihbar kağıdı bana imzalata bilirlermi

 31. 01 03 2017 de ise başladım 07 01 2020 da yıllık izininim basladi 10 02 2020 de yillik izinim bitiyor ise basliyorum ihbar surem kac gundur ihbar suresi calismis sayılır mı

 32. Merhaba 6 aydır bi iş yerinde çalışıyorum 3 ay İŞKUR sürecim oldu İŞKUR süreci ihbar süresine dahil olur mu ?

 33. Kardeşim 2,5 yıldır bilinen bir markette çalışıyor. Geçen pazar akşamı dışarıdan birisi markette olay çıkarıyor. Kardeşimin üzerine yürüyor, tehdit hakaret vb. karakola ifade verdik, şikayet ettik. İş çıkışı istiyoruz can güvenliği yok diye (güvenlik de yok). Ancak işveren diyor ki tedbir olarak başka şubeye gönderelim falan. Ne yapılması gerekiyor çıkış alınması için? Bugün yıllık izin istedik. İzin bitiminde can güvenliği yok diye noterden ihtar mı çektirmeliyiz?

 34. Merhaba ben ozel bir kurumda calismaya basladim. 1 yillik sozlesme imzaladim. Ancak ailevi sebeplerden dolayi 3 gun sonra ayrilamam gerekti. Fakat isyeri kabul etmiyor. 2 hafta ihbar suresini doldurmam gerektigini soyluyor. Doldurmadan ayrilirsam sonuc ne olur.

 35. Zorunlu beskesintim oluyor ve busadece maaş bodromda gözüküyor 18 aydir kesiyorlar ve bunu bana odemediler bunun için ne yapmam gerekiyor

 36. Merhaba
  4yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım işveren iş hakkımı feshetti
  Bu süre zarfında 8hafta çalışma sürem ve iş arama iznim var
  Bu 8haftalık süreyi çalışmak istemesem işten ayrılsam kıdem tazminatini alabilirmiyim yada işten kendimmi çıkmış olurum

 37. Merhaba. 14 Temmuz 2014 tarihinde işe başladığım iş yerim işlerin kötü gitmesi nedeni ile kesin olmamakla beraber ya devir yapılacak yada kapanacak mış. Bu durumu 20 Şubat 2020 de sadece sözlü olarak söyleyen patronumuz ihbar süresini başlatmış oluyor mu? Kesinlik kazanamyan bir durum olduğunu ucu açık bir şekilde söylediği için muallak bir durum yaşıyoruz. Farzı misal 1 ay sonra kapansa iş yerimiz ihbar tazminatı hakkım oluyor mu?

 38. ihbar süresi başladıktan sonra iş aramak için verilecek iznin saatlerini çalıştığım kurum mu belirliyor.Misal mesai saatim sabah 8:45 akşam 16:45 arası. Bana çalıştığım kurum sen 14:45 de çıkamazsın sabah 10:45 te gelebilirsin diyebilir mi?
  Bu 2 saatlik iş arama iznini ben kullanmak istiyorum; işverenim kullandırtmak istemezse biz sana çalıştırdığımız 2 saat için mesaini fazlaca verelim dese dahi bunu reddetme hakkım var mıdır?Cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler.

 39. Merhaba,
  Özel hastane sağlıkçı olmayan pozisyonundan istifa etmiş oldum ve 42 günlük ihbar süresindeyim.
  Gündem olan pandemi nedeniyle işyeri sağlıkçı olmayan çalışanlara mesai izin kullandirmaktadir. Sorum şu ki, ihbar süresinde işyeri şartlarından doğan izin günleri (or: karantina) süreyi uzatır mi? Yasal zemininde karantina nedeniyle işyerinden uzaklaştirma günleri ihbar sure dahilinde sayılabilir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir