Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / İhbar Süresi Nasıl Kullanılmalıdır?
İhbar Süresi Nasıl Kullanılmalıdır?
İhbar Süresi Nasıl Kullanılmalıdır?

İhbar Süresi Nasıl Kullanılmalıdır?

Belirsiz süreli iş sözleşmesi, işçinin istifası ya da işverenin geçerli nedeni ile feshediliyorsa, feshetmek isteyen tarafın, diğer tarafa belli bir süre önce bildirmesi gerekmektedir. Bu süreye ihbar süresi denir. Bu sürenin ne kadar olacağını belirleyen işçinin kıdem süresidir. Asgari bildirim süreleri 4857 sayılı İş Kanunu madde 17’de, şu şekilde belirtilmiştir:

  • Hizmet Süresi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin: 2 Hafta (14 gün)
  • Hizmet Süresi 6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin: 4 Hafta (28 gün)
  • Hizmet Süresi 1,5 Yıldan 3 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin: 6 Hafta (42 gün)
  • Hizmet Süresi 3 Yıldan Fazla Sürmüş İşçi İçin: 8 Hafta (56 gün)

Sürelere uymak istemeyen taraf, bu sürenin ücretini “ihbar tazminatı” olarak karşı tarafa öder.

İhbar Süresini Hesaplarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Birçok iş yeri, işten çıkış bildirimlerini genelde mesai saati bitimine doğru söylemeyi tercih etmektedir. İşçiye iş saati başında söylenmediği müddetçe, ihbar süresi bildirimin ertesi gününden itibaren başlamış sayılır.

Süreler kanunda hafta olarak belirtilmiştir. İhbar süresi takvim günü olarak sayılır. Hafta sonları, resmi tatillerin hepsi ihbar süresinin içinde sayılır.

Örneğin iki hafta ihbar süresi olan birisi için, bildirimi yapıldığı tarihin ertesi gününden itibaren 14 gün sayılır. 14. gün iş sözleşmesi feshedilmiş olur.

İhbar süresi, bildirimin yapılacağı güne göre belirlenmektedir. İşten çıkacağının ihbar edileceği gün, işçinin kıdem süresi ne kadar ise, ihbar bildirimi de o süreye göre belirlenecektir.

İhbar Süresi Kanundan Farklı Bir Süre Olarak Belirlenebilir mi?

Kanunda belirtilmiş süreler asgari bildirim süreleridir. İşçi ve işveren bu süreleri iş sözleşmesi ile arttırabilirler. Ama azaltmaları mümkün değildir.

İhbar Süresinde İş Arama İzni

İşveren, işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur.  İş arama izninin süresi günde 2 saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. İşveren bu sürede işçiyi çalıştırır ise alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini %100 zamlı ödemekle yükümlüdür.

İhbar süresi takvim günü olarak hesaplansa da, iş arama izinleri iş günleri üzerinden hesaplanmalıdır.

İhbar Süresindeki İşçinin Rapor Alması

İşçinin raporlu olduğu süreler, ihbar süresinden sayılmaz. İhbar süresi içinde istirahat raporu alınması durumunda, ihbar süresi raporlu istirahat süresi kadar uzar.

İhbar Süresinde Yıllık İzin Kullanımı

Yıllık izin ile ihbar süresi iç içe girmemelidir. Bu durumda yıllık izinin ihbar süresinden önce kullandırılması asıl olup hiçbir şekilde ihbar süresi ile yıllık izin iç içe girmemelidir. Çalışanın ihbar süresi içerisinde yıllık izin planlamasının var olması durumunda ise, işçi ihbar süresi içinde yıllık iznini kullandığında ihbar süresi yıllık izin süresi kadar uzayacaktır.

İhbar Süresi Bölünebilir Mi?

4857 Sayılı Kanun’da bildirim süreleri bildirilmiş uyulmaması durumunda ihbar tazminatının ödenmesine hükmetmiştir. İhbar süresinin bir kısmının süre olarak kullanılması, bir kısmının ise tazminat olarak ödenmek istenmesi birçok kez hukukun konusu olmuştur. Yargıtay kararlarının birçoğu “ihbar süresinin bölünemezliği” ilkesini vurgulayarak, bu uygulamanın önüne geçecek yönde kararlar vermiştir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İşbaşı Eğitim Teşviki Devam Ediyor mu?

İşbaşı Eğitim Teşviki Devam Ediyor mu?

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 15’inci maddesinde (6645 teşviki) yer alan İşbaşı Eğitim Teşviki …

11 yorum

  1. ahmet arpacı

    Merhaba ihbar süresi içerisinde yılık izin hakkı kazanılırsa ne yapılır.
    (17 mayıs 2012 işe başlangıç tarihim 25 mart 2019 tarihi itibari ile 8 hatalık ihbar sürem başlıyor. 19.05.2019 pazar günü ihbar sürem doluyor. 17 mayıs 2019 tarihi itibariyle 20 günlük izin hakkım olur mu

  2. ağustos 2015 te özel okulda işe başladım 3. yılım bitiyor ve sözelşmem 30 haziranda bitiyor. ihbar sürem 42 gün bana 23 mayısta bildirdiler. şimdi
    1. sorum ben belirli süreli bir çalışanmıyım belirsizsürelimi ? bildiğim kadarıyla belirli süreli en fazla 1 defa yenilenebiliyormuş ama ben 3 yıldır çalışıyorum yani ben belisrsiz süreli çalışan olmalıyım.

    2. sorum 5 gün farklaihbar tazminatı alabiliyorum galiba bu nasıl olacak hesaplaması yani?

    3. sorum banahafta içi iş aramam için izin vermediler bunun karşlığını alabilecekmiyim. hatta siz direk bana mail atsanızda iletişim halinde olsak. mymhmt63@gmail.com

    • 1. sorunuzun cevabını yargıtay ictihatla sabitledi. yargıtay içtihatlarına bakmanızı öneririm. yani zincirleme iş sözleşmesi olarak kabul etmiyor.

  3. 4857/59-2 gereğince eğer işveren işçiyi çıkartmıyorsa, yani işçi kendi rızasıyla istifa ediyorsa bu durumda anayasal hakkı olan yıllık iznini ihbar süresi içerisinde kullanamıyor mu? Çünkü ilgili kanunun fesih ile ilgili her maddesinde taraflar diye bahis geçerken. Burada yalnızca işverenden söz edilmiştir.

  4. Aşağıda yazacağım istifam konusunda yardımlarınızı talep ederim.

    08.02.2019
    ………A.Ş
    İnsan Kaynakları Departmanına,
    17.07.2018 tarihinde başlamış olduğum görevimden yeni bir iş bulduğum için istifa ediyorum.
    İş arama izinlerimi toplu olarak kullanmak istiyorum bu nedenle ayrılma tarihinin 01.03.2019 olmasını
    talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

    İSİM SOY İSİM İMZA

    1 Mart dahil şirkette çalıştım. Toplam 21 günümü doldurdum. Şirket toplu izin paramı yatırmadı sadece 1 günlük o ay ki maaşımı yatırdı, sebebi ise “Bize ayın 1’i dediğiniz için çıkışınızı o zaman yaptık” oldu. Yani ayrılma tarihini 8’i ya da 9’u her neyse o zamana yazmalıymışım (4 haftayı tamamlamak için) Bu yüzden ihbar süremin üzerine yatıldı. İstifamda belirttiğim gibi iş arama izinlerimi toplu olarak kullanmak istediğimi belirtmişim. Benim takıldığım mantık o. Avukat da aynısını söyledi 8’i yazmam gerektiğini bildirdi bu yüzden hak talep edemezmişim. Bu duruma yardımcı olabilecek kimse var mıdır? Teşekkürler

  5. Örneğin 2 haftalık ihbar süresi olan bir çalışan bu süresi zarfında toplam da ne kadar iş arama süresi vardır.En az 2 saat olması gerekir diye bir cümle okudum. O halde 14 günde 28 saate tekabül ediyor.
    Peki çalışan bu sürenin tamamını kullanmak mecburiyetinde mi. Yani bu iki haftalık süre zarfında kullansada kullanmasada işveren zaten o ücreti tahakkuk edicek. Kullanmadığı takdirde geçen iki haftalık ihbar süresinde bu hakkını bitirmiş olcak doğrumudur?

  6. Merhaba iş yerinde 10 aydır çalışmaktayım haftanın 5 günü çalışıyorum hafta sonu tatil sözleşmemde bu şekilde 19/06/2019 tarihinde 18/07/2019 tarihinde ayrılmak istediğimi bildirdim ve 19/06/2019 tarihinde dilekçem tarih sayı Numarası aldı. 20/06/2019 ile 21/06/2019 tarihlerinde istirahat raporum vardı ihbar süremin bitiş tarihi ne zaman oluyor ayrılmak istediğimi bildirdiğim tarihte sorun var mı Bilgi verirseniz sevinirim

  7. Merhabalar isverenim tarafindan isten cikarilacagimi ogrendim ve ihbar suremi kullanmam gerektigini soyledi. 14 gun boyunca 2 saat daha az calistim ve bu sureyi tamamladim. Bana bu gunlerin ucretinin ihbar tazminatim tutarinda mi yatirilmasi gerekiyor yoksa normal 14 gunluk ucretim gibimi yatirilmasi gerekiyor bunu ogrenmek istedim.

  8. :27
    oncelikle merhaba ben 01.01.2018 Yilinda girisim var yanliz ailevi sebebten dolayi 25.07.2019 son ihbar suresi kullanmak mahsadiyla is ten istifa ettim
    1 .yillik Izin kullanmadim parasini istedim kendileri beni para vermemek icin izine cikartti
    2 .ihbar surem boyunca gunluk 2 saat kullanmayi toplu sekilde istedim oyle hakkin yok dediler
    3 ihbar surem tamamlanmadan yillik izin olarak saydilar ve izine cikarttilar bu durumda beni magdur ettiler bu konularda ne yapabilirim

  9. Merhabalar şu anda çalıştığım iş yerinden sene sonu ayrılmayı düşünüyorum çünkü her sene yönetim değişiyor ve ben yeni yönetimle devam etmek istemiyorum. Şubat 12 de ise yıllık iznim geliyor ama ben ocak 15 de ayrılmayı düşünüyorum haklarımı almakta zorluk çekmiyeceğim çünkü ödeniyor merak ettiğim 42 günlük ihbar tazminatı ve yıllık izin ücretlerini taleb edebilirmiyim iş yerinden?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir