Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Kullanılmayan Yıllık İzinlerin Ücreti Nasıl Hesaplanır
Kullanılmayan Yıllık İzin Parası Nasıl Hesaplanır
Kullanılmayan Yıllık İzin Parası Nasıl Hesaplanır

Kullanılmayan Yıllık İzinlerin Ücreti Nasıl Hesaplanır

Yıllık İzin Nedir?

Ülkemizde 4857 Sayılı İş Kanunu’na bağlı olarak çalışanların dinlenme hakkı 50. madde ile güvence altına alınmıştır. Personel, işyerinde işe başladığı günden itibaren en az 1 yıl çalıştığında yıllık ücretli izin hak edecektir. 1 yılın hesabına deneme süresi de dâhildir. Yani deneme süresi ile işe başlamış bir çalışan, yıllık ücretli izin hakkını deneme süresinin başladığı tarih olan işe başladığı tarih itibariyle 1 yılı doldurduğunda hak edecektir.

Yıllık İzin Hak Edişi ve Kullanımı

4857 Sayılı İş Kanununun 59. maddesinde, “iş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmesinin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir.” şeklinde belirtilmiştir.

Sözleşme veya sözleşme eki niteliğinde olan ek sözleşmeler ile belirlenen son ücret, brüt ise son brüt ücret üzerinden, net ise son net ücret üzerinden hesaplama yaparak izin ücretinin ödenmesi gereklidir. Bu ücret hesabında, sadece çıplak ücret (asıl ücret) esas alınacak fazla çalışma, primler, hazırlama, tamamlama ve temizleme ücretleri ve sosyal yardımlar dikkate alınmayacaktır.

Kullanılmayan Yıllık İzinlerin Ücreti her türlü yasal kesintiye tabidir. Asıl ücrette hangi kesintiler yapılıyorsa izin ücreti de aynı kesintilere tabi olacaktır. Bu kesintiler, SGK işçi ve işsizlik primi, Gelir Vergisi ve Damga Vergisidir.

Avans İzin Uygulaması

İş Kanununda yer almayan, işverenin inisiyatifinde olan avans izin konusu, çalışanların, yıllık izin hak etmedikleri halde önceden yıllık izin kullanabilmeleri durumudur. Avans izin kullanan çalışanların işten çıkmaları durumunda, kullanılan izin gün sayısı ile orantılı olarak hesaplanan yıllık izin parası son ay (çıkış) bordrosunda kesinti olarak gösterilebilir fakat bu kanunen kesin ve doğru bir uygulama değildir. Çünkü işverenin kendi inisiyatifini kullanarak işçi hak etmeden yararlandırdığı avans yıllık izinlerin kesintiye söz konusu olmaması gerekmektedir. Bir başka açıdan işçi de henüz hak etmediği avans izin parasını işverenden talep edemez.

 Kullanılmayan Yıllık İzin Hakları Yanar mı?

Yıllık izinlerin hak edildikleri dönem için kullanılması esastır. Fakat farklı sebeplerden dolayı bir sonraki hizmet yılı için hak edilen izinler, anılan hizmet yılında kullanılmadıysa işçinin izin hakkı kaybolmayacak, devam edecektir. İşverenin ayrılan personeller için kullanılmayan yıllık izin ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir.

Örnek Hesaplama:

Brüt ücreti 2.500 TL ve toplam kullanılmamış izin gün sayısı 10 olan çalışanın işten ayrılması durumunda kullanılmamış yıllık izin parası aşağıdaki gibi hesaplanacaktır.

2.500/30*10= 833,33 TL (Brüt)

Son olarak, yıllık izin ücretine ilişkin zamanaşımı, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar. Zamanaşımı süresi ise 5 yıldır ve ödenmediği zamanlara ait olarak yasal faiz işletilecektir. Yani kullanmadığı izinlerinin ücreti işten ayrılırken ödenmeyen ya da eksik ödenmiş olan işçi, bu izin ücretine dair haklarını 5 yıl içinde işverenden talep edebilir.

İşçi Yıllık İzne Ayrılmak İstemezse ?

İşçi, yıllık izinlerini kullanmayarak, bu izinleri ücret ödemesi şeklinde talep etmesi sıkça karşılaşılan konulardandır. işverenler de işçinin izin hakkından vazgeçtiklerini beyanını dikkate alarak işçiye bu ödemeyi yapabiliyor. Bu kesinlikle yanlış bir uygulama olup, kazanılan ve dinlenme hakkı içerisinde yer alan yıllık izin hakkından vazgeçemezler. Sadece işten ayrılmaları durumunda kişi yıl içinde kullanılmayan izinlerinin ödemesini alabilir.

Kişi çalıştığı süre boyunca kullanmadığı izin parasını, hali hazırda çalışması devam ederken işverenden talep edemez.

Hangi Durumlarda İzin Parası Ödenmez?

Kişilerin kendi isteği veya işveren tarafından çıkarılması nedeniyle iş fesihlerinin akdi söz konusu olduğu her durumda ayrılan kişinin içeride bulunan çok hakkedilmiş tüm izin paralarının ödenmektedir. Kullanılmayan izin paraları işçinin haklı nedenle derhal işten çıkarıldığı durumlarda bile hesaplanarak işçiye ödenir.

Son olarak bordro açısından, izin parasının veya kullanılmayan yıllık izin ücretinin, işçilerin çıkış bordrolarında ilgili başlık altında ve ayrıca gösterilmesinde fayda vardır.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İşyerlerinde Toplu İzin Kullanımı

İşyerlerinde Toplu İzin Kullanımı

Yaz aylarının ortalarına geldiğimiz bu günlerde özellikle üretim sahası bulunan işyerleri işçilerine toplu izin kullandırmaktadır. …

27 yorum

  1. Merhaba maaşım 7649 tl evlilik nedeniyle işten ayrılıcam 37 gün iznim var . İzin parası ne kadar alırım

  2. İyi Sana o kadar para vermişler daha 2 işlemi yapamıyorsun… Bence hic ayrılma kal orda yoksa aç kalırsın…

  3. hayır 7649 tl para alıyor ama yıllık izninin ücretini hesaplayamıyor 😀 allahım nasıl bi adalet

  4. Mrb ben çeyrek part olarak çalışıyorum ve 28 gün yıllık izin hakkım var ham 460 lira maaş alıyorum işten ayrılınca ne kadar yıllık izin ücreti alabilirim

  5. aydın altınkeser

    kolay gelsin
    ben 03.01.1977 doğumluyum işten cıkarıldım işe giriş tarihim 05.11.2012 işten çıkış tarihim 23.01.2018 dir benim yıllık izin hakkım varmıdır 2018 yılı olarak bir ücret alacağımız varmıdır tşklr..

  6. merhaba kendi istedigimle işten ayrılmak istiyorum 21 yıldır calışıyorum gecmiş yıllarda eksik izin kullandım (1 yıl icinde 10 gün) kullandığım izin dışında kalan izinlerimin parasını alabilirmiyim işverenden

    • yıllık izin ücreti, işçinin işten nasıl ayrıldığına göre ödenip ödenmeyen bir alacak değildir. Çalıştığı süre zarfında izinlerinin tamamını kullanmayan ve işten ayrıldığında yıllık izin ücreti hak eden işçiye, hesaplanan tutarın derhal ve şartsız olarak ödenmesi gerekir.

      • Merhaba ben evlilik sebebi ile işten ayrılmak istiyorum. İşe giriş tarihim 28.06.2017 çıkış tarihini de 29.06.2018 olarak yaparsam evlilik tazminatı ve kullanmadığım yıllık izin parasını alabilirmiyim

        • 1 seneni doldurduğun için bütün haklarını evlilik sebebi ile çıktığında alabiliyorsun. dikkat et bazı firmalar evleneceğini bilirse erken çıkışını yapabilirler. anlaşmalı 😉

  7. merhaba 21 yıldır aynı işyerine calışmaktayım Kendi istedigimle isten ayrılacam gecmiş yıllarda olan izinlerimi eksik kullandım (1 yıl icinde 10 gün) kalan izin paralarımı alabilirmiyim?

  8. İyi akşamlar bişey soracaktım size ben 18 mayısta işten çıkarıldım ve 6 günlük yani bir haftalık senelik izinim kalmıştı bu bir haftalık izin parasını çalıştığım şirketten alabilirmiyim ve kaç tl alabilirim bir haftalık senelik izin parası acaba

  9. Merhaba ben evlilik sebebi ile işten ayrılmak istiyorum. İşe giriş tarihim 28.06.2017 çıkış tarihini de 29.06.2018 olarak yaparsam evlilik tazminatı ve kullanmadığım yıllık izin parasını alabilirmiyim

  10. Merhabalar doğum izni nedeniyle 04.11.2017 eşim ücretli 4 ay izne ayrıldı.bide 2017 yılı itibariyle 40 günde ilave geçmişten yıllık iznimiz vardı, izin de ekledik.04.2018 gibi iznimiz bitti.Ardından çocuktan dolayı.6 ay ücretsiz izin için talepte bulunduk.ancak 2 ay kullandıktan sonra işten ayrılmaya karar verdik.Asıl soru 2018 yılı için izin yüklemesi oldu.bu izin yüklemesini isten kıdem tazminatla birlikte.talep etmemiz gerekir mi …iyi günler

  11. 4.5 yıldır bir şirkette part time çalışıyorum. ayda 120 saatten fazla çalıştığım oldu ama bu mesai olarak gösterilmedi. Ek olarak hafta 30 saatten ve 4 günden fazla da çalıştığım oldu. Bu durumda iş akdinin kıdemiyle beraber feshine hakkım olur mu? Kıdem alacağım durumlarda da son brüt ücret x 4 yıl oluyor sanırım kıdem. 30 gün yıllık iznim var. son brüt ücretim fiili çalışmada 100 TL denk gelse de yıllık iznim de brüte katılır mı?

    • GÜNLÜK ÜCRETİNİ BRÜT OLARAK
      100X30 GÜN=3000 (BRÜT) İZİN ÜCRETİ

      KIDEM TAZMİNATINI DA TAM ÜCRETİNİN BİLGİSİNİ TAM BİLMEDİĞİMİZ İÇİN YORUM YOK

  12. Belediye işçisiyim 300 günlük izin hakkım var ayrılma durumunda bunlar ödenirmi ödenirse nekadar zamanda ödenir

  13. Merhaba kolay gelsin benim sorunum şu yıllık izin kullanmak istiyorum fakat bana yıllık izinimi kullandırmıyorlar verirlersede çok zor veriliyor 5 gün olarak veriliyor kalan yıllık iznimi paraya çevirtirebilirmiyim ve bunu yıl içerisindemi bildirmeliyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir