Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Rapor Alan İşçi Çalıştırılabilir mi?
Rapor Alan İşçi Çalıştırılabilir mi?
Rapor Alan İşçi Çalıştırılabilir mi?

Rapor Alan İşçi Çalıştırılabilir mi?

Geçici iş göremezlik (İstirahat Raporu); Çalışanın hastalık, analık, iş kazası ve meslek hastalığı hallerinde sağlık kurumlarında yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen sürede geçici olarak çalışamama halidir.

İstirahat raporlarında, rapor bitim tarihinde sigortalının çalışabileceği veya iş başı yapmayıp tekrar kontrol için muayene olması gerektiği belirtilmektedir.  Çalışan rapor bitim tarihinde işbaşı verilmiş ise çalışmaya başlamalı ancak kontrol ibaresi belirtilmiş ise hekim tarafından tekrar muayene edilerek, çalışamaz raporunu kapattırarak işbaşı tarihi almalıdır.

İstirahat raporu olan işçinin çalıştırılması yasak ve sakıncalıdır (aynı durum belli bir işe yönelik çalıştırılamaz raporu verilen çalışanlar için de geçerlidir). İşçi ve işveren anlaşarak rapor bitim tarihinden daha önce çalışanın işbaşı yapmasını istiyorsa, işçi tekrar sağlık kuruluşuna başvurmalı ve muayene olup çalışabilir raporu almalıdır. Çalışan rapor süresi bitmeden tekrar muayene isteme hakkına sahiptir.

Çalışanın istirahat raporu süresinde çalıştığı tespit edilmesi durumunda,
 • Çalışana Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalıştığı günler için iş göremezlik ödemesi yapılmaz, ödenmişse yersiz ödeme kapsamında kanunî faizi ile birlikte geri alınır.
 • Çalışanın hekimin bildirdiği tedbir ve tavsiyelere uymaması sonucu tedavi süresinin uzamasına veya iş göremezlik oranının artmasına ve malûl kalmasına neden olması halinde, kendisine ödenecek iş göremezlik ödeneğinin dörtte birine kadarı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından eksiltilir.
 • İşveren tarafında, istirahat süresinde sigortalısını çalıştıran işverenlere, bu nedenlerle Sosyal Güvenlik Kurumu’nca yapılan sağlık hizmetine ilişkin giderler ile yol gideri, gündelik ve refakatçi giderleri ödetilir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Gelir Vergisi Meclisten Geçti

Gelir Vergisi Meclisten Geçti

Gelir vergisi meclisten geçti. Üst sıralardan gündeme giren, Yeni Vergi Paketi Tasarısı kademeli olarak onaydan …

3 yorum

 1. Merhaba,
  Rapor alan işçinin çalışamayacağını yazmışsını. Peki Vizite giriş sisteminde rapor onaylarken rapor süresinde çalışmıştır/çalışmamıştır seçeneği var. SGK neden çalışmıştır ibaresini buraya koymuş.

  • Lütfü Doğan

   Doğum öncesi çalışır raporları 37.hafta verilir bu raporun onayı için çalışır butonu konulmuştur.

  • Örneğin çalışan sabah sekizde işe gitti akşam beşte mesaisini bitirdin mesai bittikten sonra rahatsızlanan çalışan hastaneye gitti gece henüz 12’den önce olduğu için çalışana rapor verildi ancak verilen rapor çalışanın çalıştığı gün için verildiği için aslında çalışmış olan çalışana rapor verilmiş olunuyor Bu durumda işveren çalıştığı olarak giriş yapmalı çünkü fiili olarak zaten çalışmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir