Rapor Alan İşçi Çalıştırılabilir mi?
Rapor Alan İşçi Çalıştırılabilir mi?

Rapor Alan İşçi Çalıştırılabilir mi?

Geçici iş göremezlik (İstirahat Raporu); Çalışanın hastalık, analık, iş kazası ve meslek hastalığı hallerinde sağlık kurumlarında yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen sürede geçici olarak çalışamama halidir.

İstirahat raporlarında, rapor bitim tarihinde sigortalının çalışabileceği veya iş başı yapmayıp tekrar kontrol için muayene olması gerektiği belirtilmektedir.  Çalışan rapor bitim tarihinde işbaşı verilmiş ise çalışmaya başlamalı ancak kontrol ibaresi belirtilmiş ise hekim tarafından tekrar muayene edilerek, çalışamaz raporunu kapattırarak işbaşı tarihi almalıdır.

İstirahat raporu olan işçinin çalıştırılması yasak ve sakıncalıdır (aynı durum belli bir işe yönelik çalıştırılamaz raporu verilen çalışanlar için de geçerlidir). İşçi ve işveren anlaşarak rapor bitim tarihinden daha önce çalışanın işbaşı yapmasını istiyorsa, işçi tekrar sağlık kuruluşuna başvurmalı ve muayene olup çalışabilir raporu almalıdır. Çalışan rapor süresi bitmeden tekrar muayene isteme hakkına sahiptir.

Çalışanın istirahat raporu süresinde çalıştığı tespit edilmesi durumunda,
 • Çalışana Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalıştığı günler için iş göremezlik ödemesi yapılmaz, ödenmişse yersiz ödeme kapsamında kanunî faizi ile birlikte geri alınır.
 • Çalışanın hekimin bildirdiği tedbir ve tavsiyelere uymaması sonucu tedavi süresinin uzamasına veya iş göremezlik oranının artmasına ve malûl kalmasına neden olması halinde, kendisine ödenecek iş göremezlik ödeneğinin dörtte birine kadarı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından eksiltilir.
 • İşveren tarafında, istirahat süresinde sigortalısını çalıştıran işverenlere, bu nedenlerle Sosyal Güvenlik Kurumu’nca yapılan sağlık hizmetine ilişkin giderler ile yol gideri, gündelik ve refakatçi giderleri ödetilir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Çalışan Anneye 300 Avro'luk Bakıcı Desteği

Çalışan Anneye 300 Avro’luk Bakıcı Desteği

Çalışan anneye 300 Avro'luk bakıcı desteği verilecek. Peki kriterler neler?

8 yorum

 1. Merhaba,
  Rapor alan işçinin çalışamayacağını yazmışsını. Peki Vizite giriş sisteminde rapor onaylarken rapor süresinde çalışmıştır/çalışmamıştır seçeneği var. SGK neden çalışmıştır ibaresini buraya koymuş.

  • Lütfü Doğan

   Doğum öncesi çalışır raporları 37.hafta verilir bu raporun onayı için çalışır butonu konulmuştur.

  • Örneğin çalışan sabah sekizde işe gitti akşam beşte mesaisini bitirdin mesai bittikten sonra rahatsızlanan çalışan hastaneye gitti gece henüz 12’den önce olduğu için çalışana rapor verildi ancak verilen rapor çalışanın çalıştığı gün için verildiği için aslında çalışmış olan çalışana rapor verilmiş olunuyor Bu durumda işveren çalıştığı olarak giriş yapmalı çünkü fiili olarak zaten çalışmış

  • Çalışır çalışamaz şoyle hocam. Raporunuzda rapor bitiminde çalışır yazıyorsa raporunuz bittiği tarihten itibaren çalışırsınız,çalışamaz yazıyorsa eğer rapor bitiminde mutlaka önce doktorunuza tekrar muayene olup işe başlayabiliceğiniz tarihle ilgili bilgi almanız gerekir.

 2. Merhaba.
  Yaklaşık bir ay önce burun ameliyati oldum ve dolayısıyla da 10 gün rapor kullandım. İşverenlerim bu raporu SGK’ya bildirirken “çalışmadı” yerine “çalışıyor” olarak bildirdiler. Bu yüzden param yatmadı. İşverenin hatasını düzelteceğim dedi. Acaba hata düzeltildikten kaç gün sonra param yatar.

  • Raporlu olmama rağmen us veren beni rapirumu hiçe sayarak gelmemi istedi ve ben raporlu olmama rağmen ise gitmek zorunda kaldi aksi takdirde beni isten cikarmakla tehdit etti bu durumda ne yapmalıyım

 3. Askeri personelim . Ayağımda oluşan çatlak sonucu rapor süresi kadar nöbet tutamaz ve göreve gidemez diye rapor aldım ve idareye raporu verdim. Ancak raporlu olduğum halde
  Bölük komutanının sözlü emri ile nöbet faaliyetine yazıldim. Bu süreç içinde başıma bi olay geldi ve sözleşmem fesih edildi. Raporlu olduğum halde çalıştırıldım ve nöbet tutturuldum. Raporda yasak demesine rağmen. Şimdi ben bölük ve birlik komutanına tazminat davası açabilirmiyim. Açar ve kazanırsam ne kadar tazminat alabilirim. Ve eğer şimdi hastaneye gitsem aygımdaki çatlak iyileşmediyse bu tazminat yükselirmi. Benim icin çok önemli yardımcı olursanız sevinirim.

 4. Merhaba
  Ben sokağa çıkma yasağı olan günde yani çalıştığım iş yeri kapalı olduğu halde aniden rahatsızlanmam sonucu hastaneye gittim ve farkında olmadan dalgınlıkla zaten evde olduğum 2 güne rapor aldım 2 günlün maaşımdan kesildi ay sonu maaşımdan kurumsal bir şirkette çalışıyorum
  Benm 2 günlük maaşımdan kesilen rapor günümü farklı bir gün de alacak olarak kullanabiliyor muyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir