SGK’dan Beklenen Asgari Ücret Desteği Genelgesi Yayınlandı

SGK’dan Beklenen Asgari Ücret Desteği Genelgesi Yayınlandı

Asgari ücretin 1647,00 TL olması ile birlikte işveren maliyetini azaltacak “100,00 TL” tutarında Asgari Ücret Desteği Genelgesi konulu 2016/4 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Genelgesi yayınlandı.

2016/4 Sayılı Genelge

6661 Sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun‘un 17. maddesi ile 5510 Sayılı Kanuna asgari ücret teşvikini içeren geçici 68. madde eklenmiştir.

Anılan genelge maddesi ile;

“(1) Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenlerce;

a) 2015 yılının aynı ayına ilişkin Kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde prime esas günlük kazancı 85 TL ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere, 2016 yılında cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam ödeme gün sayısının;


b) 2016 yılı içinde ilk defa bu Kanun kapsamına alınan işyerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının,

2016 yılı Ocak ila Aralık ayları/dönemleri için günlük 3,33 TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, bu işverenlerin Kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilir ve bu tutar Hazinece karşılanır…”

Günlerdir konuşulan Asgari Ücret Desteği tutarı günlük 3,33 olarak belirlenmiş oldu. Bu tutardan faydalanmak için toplam prim ödeme gün sayısı dikkate alınacak. Daha detaylı bilgiye ulaşmak için genelgeyi inceleyebilirsiniz.

2016/4 Sayılı Genelge ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında iskanunu

Göz atın

Kısa Çalışmada Uygunluk Denetimleri

Kısa Çalışmada Uygunluk Denetimleri

Pandemi döneminde zaman kaybını önlemek için birçok destek sorgusuz, sualsiz verildi. Şimdi ise, geriye dönük kontroller başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir