Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Bayram Mesaileri Nasıl Hesaplanmalı?
Bayram Mesaileri Nasıl Hesaplanmalı?
Bayram Mesaileri Nasıl Hesaplanmalı?

Bayram Mesaileri Nasıl Hesaplanmalı?

İşçilerini bayram günlerinde, resmi tatillerde çalıştıran işverenler bunun maliyetine de katlanmak zorundadırlar. İşçiler de bu özel günlerde çalıştıklarında karşılığını işverenden beklerler. Bayram Mesaileri ücretlerinin nasıl hesaplandığı konusu İş Mevzuatında açıkça belirtilmiştir.

Ulusal Bayram ve Genel Tatillerde Çalışma

Ulusal Bayram; 29 Ekim, 30 Ağustos gibi milli bayramlar ile kurban bayramı, ramazan bayramı gibi dini bayram günlerini ifade etmektedir. Genel tatil ise, 1 Mayıs ve 1 Ocak günlerini ifade etmektedir.

Tam zamanlı çalışan, aylık, günlük ya da saatlik ücretli olması fark etmeksizin, çalışsalar da çalışmasalar da resmi tatil günlerinde ücretlerini alırlar. Aylık maktu ücretlilerde resmi tatil günlerinin hesabı ücretlerine dâhilken, günlük, saatlik ücretlilerde normal mesai günü gibi tatil günleri için günlük ücretleri ödenir.

Resmi tatilde tatil yapmayıp çalışan işçilere ise ayrıca bir günlük ücret hesaplanır. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 47. Maddesinde düzenlenmiştir.

“Genel tatil ücreti

MADDE 47

Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir.”

Örneğin; aylık ücreti 2.250 TL olan bir işçiyi düşünelim. 30 Ağustos Zafer Bayramında  1 gün çalışmış. Ücretini nasıl hesaplarız.

İşçi çalışmasa bile 2250 TL aylık ücretinin içinde resmi tatile denk gelen günlerin ücretini alacaktır. Resmi tatilde çalıştığı için kendisine ayrıca 1 günlük ücret daha hesaplanmalıdır.

*Günlük ücretini bulmak için; 2250 TL /30 gün = 75 TL

1 gün çalıştığı için Genel Tatil Mesaisi Ücreti olarak 75 TL ödenecektir. Ay sonu brüt kazancı 2250 + 75 TL = 2.325 TL olacaktır.

Resmi Tatillerde İşçilerin Çalıştırılması Yasal mıdır?

İşyerleri haftalık çalışma günleri, mesai saatleri gibi resmi tatillerde çalışıp çalışılmayacağı ile ilgili konularda da kendi kurallarını oluştururlar. Ama bu kuralları oluştururken yasanın çizdiği çerçevede hareket etmek zorundadırlar.

Resmi tatillerde çalışılacağı ile ilgili iş sözleşmesine ya da toplu iş sözleşmesine bir hüküm konduysa işçi çalıştırılabilir. Sözleşmede böyle bir hükme yer verilmediyse, resmi tatillerde işçinin onayını almadan çalıştırmak mümkün değildir. Bu hüküm İş Kanunu Madde 44’te düzenlenmiştir.

“MADDE 44

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

Bu günlere ait ücretler 47 nci maddeye göre ödenir.”

Çalıştırılmanın yasak olduğu tek ulusal bayram cumhuriyet bayramıdır. 28 Ekim öğlen 13:00’ten sonra ve 29 Ekim tarihlerinde çalışmak yasal değildir.

Resmi Tatilde Haftalık Çalışma Süresini Aşan Çalışmalar

Resmi tatillerde çalışan işçiler, normal mesai saatlerini de aşarak çalışmışlarsa bunun için de ayrıca ücret hesabı gerekmektedir. Örneğin haftalık 45 saat çalışılan bir işyerinde bayramdaki çalışmasıyla 45 saati de aştıysa fazla mesai ücreti alacaktır. Bayramda normal mesaisi kadar çalıştığı süreyi bayram mesai ücreti gibi 1 katı olarak alırken, normal mesaisini aşan kısımların ücretini ise fazla süreli çalışma ya da fazla çalışma gibi alacaktır.

Örneğin; haftalık 45 saat çalışılan bir işyerinde aylık ücreti 2250 TL olan işçi, 30 Ağustos Zafer bayramında günlük çalışma süresinin üzerine 2 saat de fazladan çalışmış olduğunu varsayalım.

İşçiye bayramda çalıştığı için aylık ücretine ek olarak 1 günlük genel tatil mesaisi ücreti öderiz.

2250/30*1= 75 TL Genel Tatil Mesaisi Ücreti

2 saatlik fazla çalışmasının karşılığı için de fazla süreli çalışma ücretini ödememiz gerekir. Haftalık45 saati aşan fazladan çalışmalar %50 zamlı olarak ödenir. Çalışanın 2 saatlik ücretini %50 arttırarak hesaplayıp, fazla süreli çalışma ücretini öderiz.

 1. 250 /225 saat (aylık çalışma saati)= 10 TL İşçinin 1 saatlik ücreti.

%50 zamlı olarak ödememiz gerektiğinden 10*1,5=15 TL zamlı ücreti olacaktır. 2 saat çalıştığı için 15*2=30 TL fazla çalışma ücreti ödenmelidir.

Ay sonunda işçinin brüt kazancı ise;

Aylık ücreti 2250 TL + Genel Tatil Mesaisi Ücreti 75 TL + Fazla Çalışma Ücreti 30 TL =2.355 TL olacaktır.

Haftalık 45 saatin altında çalışma süresi belirlemiş olan işyerlerinde ise, fazladan çalışmanın 45 saate kadar olan kısmı %25 zamlı hesaplanmalıdır.

Bayram Çalışmaları Serbest Zaman İzni Olarak Kullanılabilir mi?

Bayram çalışması İş Kanunu’nda fazla mesaiden ayrılmıştır. Fazla mesai, haftalık çalışma sürelerini aşan çalışmalardır. Ama Resmi tatil çalışmaları haftalık çalışma süresi içinde gerçekleştirilir.

Serbest zaman izni fazladan çalışmalar için, yani haftalık çalışma sürelerini aşan çalışmalar içindir. Dolayısıyla bayram çalışmalarının ücret yerine serbest zaman izni ile karşılanması yasal bir uygulama değildir.

Serbest zaman izni hakkı 4857 sayılı İş Kanunu madde 41’de düzenlenmiştir.

“…Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçi isterse, bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat onbeş dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir…”

Fazla Mesai hesaplamaları ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Fazla Mesai Nasıl Hesaplanır?

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Cumhuriyet Bayramında Çalışmak Yasak Mı?

Cumhuriyet Bayramında Çalışmak Yasak Mı?

29 Ekim 1923 günü Atatürk, milletvekilleri ile görüşerek hazırlanan önergeyi Türkiye Büyük Millet Meclisine sunarak …

1 yorum

 1. Süleyman Sert

  “Bayram Mesaileri Nasıl Hesaplanmalı?” isimli makalede geçen aşağıdaki bilginin yanlış olduğunu düşünüyorum. Düzeltilmeli.

  “Ulusal Bayram; 29 Ekim, 30 Ağustos gibi milli bayramlar ile kurban bayramı, ramazan bayramı gibi dini bayram günlerini ifade etmektedir. Genel tatil ise, 1 Mayıs ve 1 Ocak günlerini ifade etmektedir.”

  Doğrusu aşağıdaki gibidir:

  Ulusal Bayram 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  Genel Tatil Günleri 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  Genel Tatil Günleri 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
  Genel Tatil Günleri 30 Ağustos Zafer Bayramı
  Genel Tatil Günleri Ramazan Bayramı
  Genel Tatil Günleri Kurban Bayramı
  Genel Tatil Günleri 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  Genel Tatil Günleri 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
  Genel Tatil Günleri 1 Ocak Yılbaşı Tatili
  Hafta Tatili Pazar Günü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir