Engelli Geçmişe Dönük Vergi Muafiyeti Uygulaması
Engelli Geçmişe Dönük Vergi Muafiyeti Uygulaması

Geçmişe Dönük Engelli Vergi Muafiyeti Uygulaması

Engelli çalışanların geçmişe dönük vergi muafiyetinden nasıl faydalandıkları ile ilgili yazımıza “engelli çalışanların nasıl bir muafiyet hakkı vardır ve bu hakkı nasıl kullanabilir” soruları üzerinden bilgilendirme yaparak başlayacağız. Ardından geçmişe dönük vergi muafiyetinin nasıl yürütüleceği konusuna değineceğiz.

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 31. maddesine göre engeli çalışanlar için engellilik derecesine göre vergi muafiyeti uygulanıyor. Engelli bir çalışan, sağlık kurulundan geçerek çalışma gücünün kaybına göre engellilik raporu alabiliyor. Bu rapora göre kurulca tespit edilen çalışma gücü kaybı oranı ile, eğer çalışma gücünü %80 kaybetmiş ise 1. derece, çalışma gücünü %60 kaybetmiş ise 2. derece, çalışma gücünü %40 kaybetmiş ise 3. derece indirim hakkına sahip oluyor.

Derecesine göre gelir vergisi indirimleri 2019 yılı için aşağıda yer almaktadır:

1. Derece Engellilik GV İndirimi ₺1.200,00
2. Derece Engellilik GV İndirimi ₺650,00
3. Derece Engellilik GV İndirimi ₺290,00

Bu rakamlar her sene başında güncelleniyor.

Asıl konu başlığımız olan “Geçmişe dönük vergi muafiyeti nasıl uygulanmaktadır?” sorusuna dönecek olursak:

Gelir İdaresi Başkanlığına vergi indirimi için başvurmuş bir engelli çalışan için, işverene “başvuru tarihinden daha ileri bir tarihte vergi muafiyeti yapılmalıdır “diye bir yazı gönderilmiş olabilir. İşveren de engelli personel için gönderilen yazıyı dikkate alarak Gelir İdaresi Başkanlığı hangi tarihten itibaren indirimden faydalandırılmasını gerek kılıyor ise o tarihten itibaren işleme alınmalıdır.

Peki bu işlemde nasıl ilerlenmelidir? Bu uygulamanın yöntemi nasıl olmalıdır?

Yöntem olarak Gelir İdaresi Başkanlığına düzeltme beyannamesi verilip, geçmiş dönemler için indirimsiz olarak alınan vergi tutarını işveren bir sonraki ay ödemekle mükellef olduğu vergi tutarından mahsup edebilir. Mahsup işleminden sonra bu tutarı işveren, personeline öder. Bu yöntem genelde tercih edilmiyor. Çünkü bu tip geriye dönük gelir vergisi indirimden faydalanmalar, geçmiş dönemleri kapsadığı için denetim olasılığını ortaya çıkarıyor.

Alternatif bir yol olarak ;

Personelin indirimden faydalanmaya başladığı tarihten itibaren son ayın bordrosuna kadar gelerek, bu bordrolarında indirimden faydalanması halinde ne kadarlık bir net tutar farkı olacağını hesaplamak daha kolay olacak. İşveren bu fark tutarını işçinin gelecek dönemdeki bordrosuna ek ödeme olarak koyarak işçiye ödeyebilir. Bu yöntem her ne kadar maliyet açısından olumsuz olsa da diğer seçeneklere nazaran en çok tercih edilen yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığından gelen yazı örneği aşağıdaki gibidir;

Vergi Muafiyeti

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Engellilerde Emeklilik Şartları

Engellilerde Emeklilik Şartları

Engelli çalışanlar için emeklilik şartları, diğer çalışanlardan farklı olarak biraz daha kolaylaştırılmıştır. Yasadaki ilgili maddeler, …

4 yorum

  1. merhaba ben yuksel kuzu…ben gözden %53 göremiyorum..engelli olma konusunda ne gbıı indiirmlerim ve nelerdenyararlanabilirim…yardımcı olduugunuz için şimdiden tşk ederim…

  2. İyi günler; engelli vergi indirimi için başvuruda bulundum. Aralık 2019 da onaylandı. Şu an sadece aralık 2019 vergi indirimimi aldım. Başlangıç tarihi ise temmuz 2019. Aradaki 5 aylık birikmiş engelli ücretimi nasıl ve nereden alabilirim. Konu ile ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz.

    • Aynı sorun bendede var . bana çalıştığım kurumun bağlı bulunduğu vergi dairesine gitmem gerektigi söylendi..

  3. Merabalar 18 09 2019 tarihinde vergi indirimi başvurusu yaptım sonuçu halen gelmedi bilgisi olan yardımcı olurmu teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir