Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / İşe Başlatmama Tazminatı
İşe Başlatmama Tazminatı
İşe Başlatmama Tazminatı

İşe Başlatmama Tazminatı

İşçinin işe iade davasını kazanması sonucu işe başlatılmaması halinde işvereni tarafından kendisine ödenecek tazminat, İşe Başlatmama Tazminatı / iş güvencesi tazminatı / işe iade tazminatı gibi isimlerle anılır.

İşe iade davasını kazanan işçi, işe iadesini bildiren mahkeme kararının kendisine posta yolu ile tebliğ edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde işverene işe iade talebinde bulunmalıdır. Bu talebe karşılık işveren işçisini 1 ay içinde işe başlatmalıdır. İşveren işe başlatsa da başlatmasa da işçiye 4 aya kadar boşta geçen süre için ücret ve yan haklarını ödemek ve gerekli yasal bildirimleri yapmakla yükümlüdür.

İşverenin işçiyi işe başlatmaması durumunda boşta geçen süre ücretine ek olarak emsal ücret üzerinden fesih sebebine ve kıdemine göre 4 – 8 aylık işe başlatmama tazminatına hükmedilmektedir. İşe başlatmama tazminatının kaç aylık tazminata tekabül edeceği hâkim kararıdır.

Emsal Ücret Kavramı

Emsal ücret,

 • aynı işverene bağlı ya da ayrı işverenlere bağlı çalışan;
 • benzer ya da aynı işi/mesleği yapan,
 • aynı ya da yakın kıdem süresi olan,
 • benzer yetenek ve tecrübeye sahip,
 • aynı ya da benzer unvanda

işçilerin ücreti birbirine emsal teşkil eden ücret olarak kabul edilebilir. İşe başlatmama tazminatı hesabında dikkate alınacak emsal ücrette birinci öncelik aynı işyerindeki emsal işçinin ücretidir. Aynı işyerinde benzer görev, unvan, tecrübe ve kıdem süresi olan işçi yoksa aynı sektörde başka işyerlerindeki işçilerin ücreti dikkate alınır. Emsal ücret belirlenirken işçinin mensup olduğu bir meslek kuruluşu varsa bu kuruluştan da görüş talep edilebilir.

Emsal ücret, işçinin sadece çalışması karşılığı ödenen asıl ücreti /çıplak ücretidir ve brüt tutar dikkate alınmalıdır. Yan haklar, ek ödemeler emsal ücret hesabında dikkate alınmaz.

İşe Başlatmama Tazminatı Hesabı

İşe başlatmama tazminatına esas olacak ücret işverenin işçiye işe başlatmama kararını tebliğ ettiği tarihteki emsal işçinin ücreti üzerinden hesaplanacaktır. İşe başlatmama tazminatı / İş güvencesi tazminatı yalnızca emsal ücret üzerinden hesap edilir, işçiye yapılan ek ödemeler/yan haklar bu tazminatın hesabında dikkate alınmaz.

İşe Başlatmama Tazminatı tıpkı kıdem tazminatı gibi aylık prim ve hizmet belgesine dâhil olmaz, üzerinden gelir vergisi hesap edilmez. İşe başlatmama tazminatı yalnızca damga vergisine tabi olur.

Örnek Hesaplama

Bir işçi 04.05.2009 tarihinde işe girmiş ve 15.09.2015 tarihinde haklı sebep bildirilmeden işten çıkarılmıştır. Çalışanın en son ücreti aylık brüt 2900 TL olup, ayrıca aylık yol ücreti brüt 180 TL, yemek ücreti ise brüt 350 TL’dir.

Bu işçinin işe iade davasını kazandığını ve mahkemenin işe başlatılmaması halinde ise 5 aylık ücreti tutarında tazminata hükmettiğini varsayalım.

_____________________________________________________

İşçinin ücreti ne olursa olsun bizim tazminat hesaplarken dikkate alacağımız ücret mahkeme kararının tebliğindeki emsal işçinin brüt ücreti olacağından hesaplamamızı şu şekilde yapmalıyız:

Emsal işçinin brüt ücretinin 3300 TL olduğunu varsayarsak;

İşe başlatmama tazminatı 3300 TL x 5 = 16.500 TL olacaktır.

İşe başlatmama tazminatı SGK primi ve gelir vergisinden muaf olup sadece damga vergisine tabi olacağı için;

Net olarak ödenecek işe başlatmama tazminatı damga vergisi kesildikten sonra kalan tutardır:

Damga Vergisi = 16.500 TL x 0,00759 (DV oranı) =125,24

Net işe başlatmama tazminatı ise 16.500 – 125,24 = 16.374,77 olacaktır.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İşçi İşveren Uyuşmazlıklarında Arabulucuya Başvurma Zorunluluğu

İşçi İşveren Uyuşmazlıklarında Arabulucuya Başvurma Zorunluluğu

Son yıllarda işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıkların Türk Hukuk Sistemi içerisinde dava edilen dosya sayısı …

22 yorum

 1. Merhaba,
  Burada isciye ödenen miktar boşa gecen süre icin 4 ay + mahkemece verilen 5 ay midir yoksa toplam hersey dahil 5 ay midir?
  Teşekkürler

 2. hasan sansar

  merhaba benzeri bir durumda 2009 ekim ayında başladığım iş yerinden nisan 2010 da işten çıkarıldım. işe iade ve 4 aylık hakların ödenmesi koşuluyla mayıs 2013 te işe geri döndüm.Şimdi 3600 kullanmak istiyorum alacagım tazminat nasıl hesaplanır . mahkeme süresince boşta geçen zaman düşülerek mi kıdem hesaplanır.Teşekkür ederim.

 3. Merhaba ben 2016 mart ayinda is yerinden 18 ve 19 cu maddeden çıkarıldım dava açtım hakim 5 + 4 maas bağladı çalıştığım yerin bütün sosyal hakalri vardi 4 ikramiye yakacak yol yemek izin aylik alışveriş çeki benim alacağım net para ne kadar olur sizce.
  Teşekkürler

 4. Merhaba bende ozel firmada 21 05 2014 tarihinde ise basladim 28 01 2016 tarihinde hic bir hakli sebeb gosterilmeden isten cikartildim tazminat ve ihbatlarimi aldim ise geri donus davasi actim ve kazandim simdi ise baslatmiyor ne kadar tazminat ödeyecek acaba yardimci olursaniz sevinirim

 5. baska isyerinde unvanim yukseldi.bu emsal ucreti etkilermi?yoksa cikarildigim sirketteki kidem durumuna gore mi hesaplanir

 6. Merhaba,
  Çalıştığım işyeri hamileliğim süresi boyunca işten yılmam ve istifa etmem için çeşitli yöntemler denedi. Hatta açıkça istifa et bile dediler. Ancak ben tüm baskılara rağmen doğumdan kaynaklanacak haklarımı kaybetmemek için bana yaptıkları illegal hiç bir teklifi kabul etmedim ve doğum iznine kadar çalıştım.
  Doğumdan sonra döndüğümde hiç bir gerekçe göstermeksizin işime son verildi. Bende manevi kaybımı biraz olsun hafifletmek için mahkemeye başvurdum.
  Burada da mantık ve iyi niyet dışı tutumlarını devam ettirdiler. Daha celp ellerine gider gitmez 7 gün içinde işe geri başlamanı kabul ediyoruz şeklinde bir talep verdiler mahkemeye. Avukatım bunun iyi niyet kapsamında olmadığını iyi niyet içerseydi işe kabulün mahkemeden önce yapılabileceğini karşı tarafın mahkemeden çıkacak kararlardan ve yükümlülüklerden kaçmak için bu yola başvurduğunu ve mahkeme sonucuna göre işe iade sürecinin standartlara uygun olmasını talep etti. Talebimiz kabul gördü ve mahkeme kararı lehimize oldu.
  İşe iade için yasal süre içerisinde başvurumuzu yaptık ancak davet etmediler. Davet süresi dolduktan hemen sonra “biz sizi mahkemenin başında çağırdık tekrar çağırmamıza gerek yoktu ama siz samimi değilsiniz ve bu yüzden işe iade koşulları kapsamında ki haklarınızı kaybettiniz” mahiyetinde bir bildirimleri oldu.
  Alacak davası açtık, ve bu süreç yaklaşık iki yıldır devam ediyor. Olmayan hakimler, ertelenen kararlar derken işverenin çalışanını süründürme tekniği işler durumda maalesef…
  Size danışmak istediğim şey; yukarıda işverenin bahsettiği durumun yasal bir zemini olup olmadığı?
  Çünkü ben işçi olarak mahkemenin kararını bekledim, karar işe iade edilmem yönünde olunca da talebimi yaptım.
  Burada karşı tarafın yasal zeminde hak iddiası cevap bulabilir mi?

 7. Emin karadağlı

  merhaba,

  işe iade tazminatı hesaplanırken kıdem tazminatı tavan ücreti dikkate alınır mı.? (Örneğin brüt ücretim 12.000 tl ise bunun üzerinden mi hesaplanır)

  Teşekkür ederim

 8. Merhaba;
  .
  Ben 2015 senesinde işten çıkartıldığımda brüt 7.243,47 TL maaş alıyordum. Emsal işçinin brüt ücreti şu an 8.448,78 TL. Mahkeme 4 maaş işe başlatmama tazminatına hükmetti. Bu durumda, 8.448,78*4=33.795,13 TL mi alacağım? Yoksa işe başlatmama tazminatı hesabında da şu an geçerli olan kıdem tazminatı tavanı 4.426,16 TL mı esas alınacak? Yani, 4.426,16*4=17.704,64 TL mi ödeme alacağım? Böyle bir durumda yüksek maaşlı işçiyi atmak her halükarda işverenin lehine olmuyor mu? İşçi mağdur duruma düşmüyor mu?

  Teşekkür ederim.

 9. iyi günler
  4.5 yıl süren işe iade davam var. En son duruşmada bilirkişi raporu geç gönderdiği için 5 ay daha uzadı.
  01.09.2010 da işe girip haksız nedenden dolayı 31.10.2013 tarihinde işten çıkartıldım. çıkartıldığım tarihte net 6.325 tl+73,4 agi ve brüt de 9.800 tl idi. 09.102017 tarihli bilirkişi raporunda, 4 ay boşta geçen zaman için 4 ay net maaş ve işe başlatmama tazminatı olarak da 4 maaş brüt hesaplamıştır. çıkartıldığım tarihteki brüt maaş 9.800 den değil, netten brüt maaşı hesaplamış (internetten) Ocak 2013 deki brüt rakam 8.470 tl den hesaplama yapmış.
  şimdi bilirkişi raporuna henüz cevap vermedik.birkaç sorum olacak yardımlarını bekliyorum

  1) işe başlatmama tazminatını 2013 ekim brüt maaş rakamı 9.800 tl den yapması gerekmezmiydi.
  itiraz etsek işe başlatmama tazminatı 4+4 brüt maaş olma imkanı varmıdır.
  2) işe başlatmama tazminatını hesaplarken mahkeme kesinleşme tarihi 05.04.2016 tarihinteki brüt maaşı hesaplayıp mı belirler. eğer böyle hesaplanır ise 2014 ve 2015 maaş zamlarını nasıl belirler.
  yardımcı olabilirmisin
  saygılarımla

 10. Ben ise iade davasını kazandım ama işe başlatmsdilar bugün ama hala tazminat alamadım işten cikarildigimda işsizlik maaşı dahil hiç bi hakkımı vermediler bundan sonraki süreç nasıl olacak en son aldığım brüt ücret 2010 tl di 3.5 sene çalıştım herkez farkı şeyler soyluyo benim alacağım para ne kadar kaç gün içinde verecekler yardimci olurmusunuz

 11. Merhabalar,
  Sorum iki aşamalıdır,
  Olay: 15 Ocak 2014 de 16 ay çalışılan yerden işten çıkarılmış, kıdem ve ihbar ödenmemiş, 18 Ocak 2014 de dava açılıp 10 Ocak 2016 da kesinleşen işe iade hükmü işletmeye tebliğ edilmiştir. İşletme 15 Ocak 2016 da 4 aylık maaş, 20 aylık kıdem ve ihbar ve 4 aylık işe başlatmama ücreti ödemiştir.
  (4 aylık maaşta ikramiye giyim yardımı gibi ödemeler giydirilip 15 Şubat, 15 Mart, 15 Nisan ve 15 Mayıs gibi bordrolar hazırlanmış, ardından kıdem 2014 deki kıdem tavanından, ihbar 2014 deki giydirilmiş ücretten hesaplanmış ve 15 Ocak 2016da ödeme yapılmıştır.)
  İlk sorum: Bu ödenen maaş, ihbar ve kıdem tazminatlarına yasal faiz işler mi? Yani maaşlarda 23 aylık, 22 aylık, 21 aylık ve 20 aylık faiz hesaplaması; ihbar ve kıdem tazminatında ise 20 aylık yasal faiz ödenmeli midir?
  İkinci sorum: İşe başlatmama tazminatı pozisyonun 2016 daki maaşından hesaplanması gerekli midir?
  Bu cevaplara ilişkin emsal yargıtay kararları var mıdır?
  Şimdiden Teşekkür ederim.

 12. Merhabalar
  İşe dönüş davasını kazandım ancak beni Gebze fabrikadayken Rize fabrikaya göndermek istiyorlar. Böyle bir hakları var mı ? Böyle bir teklife Nasıl cevap verilmeli ve Hakkım ne olur

 13. hasan karakaya

  işe iade istemli dava.dava karara bağlandıktan sonramı uzlaşma yasası devreye girecek.uzlaşma devreye girince tazminat hakkımız ne olacak.

  • Datassist Mevzuat Kulübü

   Merhabalar,

   Yeni yasaya göre işe iade istemi ilk olarak arabulucu üzerinden ilerleyecektir. Arabuluculuk aşamasında uzlaşma sağlanamadığı takdirde, iş mahkemesine ya da özel hakeme başvuru yapılarak hak arayışı süreci devam edecektir.

   İyi çalışmalar dilerim,

 14. Merhaba 2 yıl 4 ay çalıştığım işletmede 26 aralık 2017 tarihinde işyeri haklı sebeb bildirilmeden (04kodu) işhaklarımı fesih etti, buna istinaden işe iade davası açtım. İlk duruşma 20 mart 2018 tarihinde dava ilk duruşmada karara bağlanır mı? Bu davayı kaybetme olasılığım varmı? Kaybedersem tazminat ödermiyim ? Kazanırsam iş yeri işe almak zorundamı ?

 15. Kenan Türkmen

  Merhaba

  İşe dönüş mahkemesi kazandım fakat benim merak ettiğim konu şudur… İş veren benim girişimi yapacak fakat 4 aylık maaş tazminat vb tüm ödemelerimi ne zaman yapacak kanunen xxxx güne kadar yapılması şartı kanunu varmıdır yoksa iş veren kafasına göremi ödüyor ? yada iş sgk girişini yaptığı günmü ödemek zorunda bilgi alablir miyim acaba teşekkürler,

 16. Merhabalar,
  Bilgisayar mühendisiyim, yazılım firmasında son 2-3 ay kalite koordinatörü olarak görev yapıyordum. İşten çıkartıldım ve mahkemem işe 4+4 işe iademi kabul etti, tebligat geldi yarın da başlamak için ihtarname göndereceğim.
  Sormak istediğim, 2017 mart ayında maaşım 2000 tl di, sigortam asgeri ücretten yatıyordu, elimde aralık 2016 dan antetli imzalı mühürlü 2000 tl lik maaş yazım var, ama tazminat hesaplanırken emsal ücret olarak alabilirmiyim?
  Mart 2018 de işe başlatmayacaklarını duygum,
  28/03/2016 tarihinde işe girdim
  04/04/2017 tarihinde işten atıldım,
  Hiç bir hakkım tazminatım verilmedi,
  Mahkeme kararı 4+4 çıktı,
  Aynı o sürede şirkette başka kalite koordinatörü yoktu, benden sonra alındıysa asgari ücretten gösterirler,
  Aynı mesleği kalite koordinatörlüğü yapanlar net ortalama 3000 tl alıyor,
  Benim maaş hesaplamam 3000 tl üstünden mi olur yoksa asgari ücrettenmi yoksa maaş yazımdaki gibi mi olur acaba ? Şirket yol ve yemek bize vermiyordu, resmi olarak 2018 ücretleri olarak alacakmıyım?
  Sizden ricam bana bir hesaplama yapıp gönderirmisiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim,

 17. Kolay gelsin ben 2 şubat 2017 tarihinde isten cikardildin ise iade davası açtım kazandim dava 16 ay surdu is yeri gel başla dedi bana ne kadar tazminat vericekler

 18. Merhaba bürüt ücret sgk ya yatan en son ay ki ücretlidir bilen var mı, tazminat bu ücret üzerinde mi ödeniyor

 19. işe iade davası açtım ve kazandım ve suresinde işe başlamak için muracaatda bulundum fakat 1 aylık işe başlatma suresinin son gunu bana 4 gun sonra gel işe başla dendi bende 1 aylık işe başlatma suresini geçtiğinden dolayı gitmedim
  iş veren tazminatlarımı odemedi suresinde davet ettiklerini dile getirdiler

  benim işe muracaatım 09.08.2018
  beni işe davet ettikleri tarih 10.09.2018 ve bana 13.09.2018 tarihinde iş başı yapmam gerektiğini soylediler

  sizce ben haksızmıyım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir