Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Kısmi Süreli Çalışanlarda Yıllık İzin Kullanımı
kismi-sureli-calisanlar-yeni-iskanunu

Kısmi Süreli Çalışanlarda Yıllık İzin Kullanımı

Kısmi Süreli Çalışanlarda Yıllık İzin Kullanımı ile ilgili İş Kanunu üzerinde açık bir hüküm bulunmamaktadır. 4857 Sayılı İş Kanununun 53. maddesine göre; işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

Yıllık ücretli izin sürelerine ilişkin kanun kapsamındaki çalışma süreleri;

• 1 ile 5 yıl arasında olanlara (5 yıl dâhil) 14 gün,
• 6 ile 14 yıl arasında olanlara 20 gün,
• 15 yıl veya daha fazla olanlara 26 gündür.

Bununla birlikte, 18 ve daha küçük yaştakilerle, 50 ve daha büyük yaştakilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamayacaktır.

Yıllık ücretli izin uygulamasında işverenleri ve işçileri en çok sıkıntıya sokan konulardan biri de kısmi süreli çalışanların yıllık ücretli izin hak edişi ve kullanım sürelerinin nasıl uygulanacağıdır. Kısmi Süreli Çalışanlarda Yıllık İzin Kullanımı hakkında doğru bilgi edinmek için Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğini incelememiz gerekecek.

Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinin 13.maddesinde;

“Kısmi süreli ya da çağrı üzerine iş sözleşmesi ile çalışanlar yıllık ücretli izin hakkından tam süreli çalışanlar gibi yararlanır ve farklı işleme tabi tutulamaz.

Kısmi süreli ya da çağrı üzerine iş sözleşmesi ile çalışanlar iş sözleşmeleri devam ettiği sürece her yıl için hak ettikleri izinleri, bir sonraki yıl izin süresi içine isabet eden kısmi süreli iş günlerinde çalışmayarak kullanır.

Yukarıdaki esaslara göre izine hak kazanan kısmi süreli ya da çağrı üzerine çalışan işçilerle tam süreli çalışan işçiler arasında yıllık izin süreleri ve izin ücretleri konularında bir ayrım yapılamaz.” ifadesi yer almaktadır.

Örneğin; 4 yıldır kısmi süreli çalışan bir işçinin yıllık ücretli izin hakkı 14 gündür. 14 gün yıllık ücretli izin hesaplanırken hafta tatili günleri ayrıca dikkate alınacaktır.

Diğer yandan kısmi zamanlı çalışmalarda işçi haftanın 6 günü çalışılmıyor olsa dahi, tam zamanlı çalışan işçiler gibi değerlendirilerek çalışmadığı günlerde yıllık ücretli izin süresinden sayılacaktır.

Buna göre; haftanın 3 günü çalışan bir işçinin ( Pazartesi – Salı – Çarşamba ) 10 gün yıllık ücretli izin kullanması halinde, Pazartesi günü yıllık ücretli izne çıktığını varsayarsak, bu kişi izne çıktığı haftayı takip eden haftanın Cuma günü iş başı yapacaktır.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İşe İadelerdeki Kritik Noktalar

İşe İadelerdeki Kritik Noktalar

İşe İadelerdeki Kritik Noktalar İşveren açısından iş akdi feshinin son çare olması ilkesine paralel olarak …

8 yorum

 1. ben 01.04.2017 isten ayrılacağım.işe giriş tarihim 07.05.2012 bu senenin yıllık izin hakkını talep edebilir miyim yoksa 1 yıl tamamen dolması mı gerekiyor?

 2. Yazmış olduğunuz örnekte KISMI ÇALIŞAN İZİN kısmında,

  “Buna göre; haftanın 3 günü çalışan bir işçinin ( Pazartesi – Salı – Çarşamba ) 10 gün yıllık ücretli izin kullanması halinde, Pazartesi günü yıllık ücretli izne çıktığını varsayarsak, bu kişi izne çıktığı haftayı takip eden haftanın Cuma günü iş başı yapacaktır.”

  Bu örneğin doğru olduğuna emin misiniz siz ? Burada çalışma günleri 3 gün olan kişinin çalışmadığı günleride izin sayıyorsunuz ve avukatlar bu kullanımın doğru olmadığını söylüyor.

  Lütfen bu konuda bir açıklık getirin, örneği düzeltin yada örneği kaldırın.

  Rica ediyorum !

 3. Yıldız OĞUZ

  Ben 15 .05.2017 Antalya TEB Bankasında çalışmaya başladım günde 6 saat çalışıyorum kısmi istihdam haftanın 5 günü çalışıyorum yılınız iznim kaç gündür. Teşekkür ederim

 4. Peki kismi süreli calisanlar 10 günün mu parasini alacaklar

 5. Özel bir şirkette çeyrek time olarak çalışıyorum 5 yılımı doldurdum çalışma şeklimiz haftada iki gün çalışıp 5 gün izinliyiz yıllık izin kullanırken diyelim bir hafta çıkacağız sadec iki gün yi gözüküp diğer günler izinli gün olarak geçiyordu kullandığımız 2 gün yi ücreti ödeniyordu fakat şirket bu hafta yeni bir kural getirmiş artık bir hafta yıllık izin olarak girilecek izninizden 7 gün düşecek fakat ücret iki gün yatacak diğer günlere ücretsiz Yıllık izin gireceklermiş böyle bir hakları var mı bunu merak ediyorum Bilgi verirseniz sevinirim

  • Merhaba, benim çalıştığım firma da aynisini söylüyor şu an. Sizde son durum ne? Ne yaptiniz tam olarak?

 6. Merhaba ben 7 temmuzda yillik iznimi hakettim haftanin 6 gunu calistim.1 agustostan itibaren haftanin 2 gunu calisacagim yillik iznim kac gun olmali.bana kismi calismis gibi yillik izin vermek istiyorlar kaninen buna haklari varmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir