Ana Sayfa / Yasal Değişiklikler / Fazla Çalışma Onayında Önemli Değişiklik
fazla-mesai-onay

Fazla Çalışma Onayında Önemli Değişiklik

Fazla Çalışma sistemini düzenleyen yönetmeliğin 9. maddesine dair değişiklik, 25.08.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4857 sayılı İş Kanunumuzun 63.maddesinde işçinin çalışma süreleri belirlenmiştir.

Buna göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Bunun üzerindeki çalışmalar da fazla çalışma olarak değerlendirilir. Fazla çalışmanın sınırları; günlük 11 saati ve yılda toplam 270 saatin aşılmaması gerekir.

İş Kanunu’na göre işçinin haftada 45 saatten fazla çalışmaya zorlanamayacağı ve çalıştırıldığı durumlar ise 45 saati aşan her saat için fazla mesai ücretinin ödenmesi gerektiği belirtilmiştir.

İşverenler, haftada 45 saatten fazla çalışmasını istedikleri işçilerden her yılbaşında yazılı olarak onay (muvafakat) almaları zorunluydu.

İşte bu durum; 25.08.2017 tarih ve 30165 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle 4857 sayılı İş Kanununa ilişkin Fazla çalışma ve Fazla sürelerle çalışma yönetmeliğinin 9. maddesinde değişiklik yapıldı.

Yönetmeliğin 9.maddesi şu şekilde değiştirildi;

“Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay iş sözleşmesinin yapılması esnasında ya da bu ihtiyaç ortaya çıktığında alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır. Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapmak istemeyen işçi verdiği onayı otuz gün önceden işverene yazılı olarak bildirimde bulunmak kaydıyla geri alabilir.”

Yapılan değişikliğe göre;

*Daha önce işçilerden her yılbaşında yeniden alınması gereken yazılı onay(muvafakat) alma zorunluluğu ortadan kalktı.

*Fazla çalışma onayları iş sözleşmeleriyle birlikte alınabilecek.

*İş sözleşmeleriyle fazla çalışma onayı alınmamış ise, fazla çalışma yapılması ihtiyacı ortaya çıktığında onayın alınması mümkün hale geldi.

*Alınan onayların işçi özlük dosyasında saklanması gerektiği önceki yönetmelikle aynen korunmuş oldu.

*Yeni düzenlemede işçinin verdiği onayı geri alma hakkı bulunuyor. Eğer işçi fazla mesai yapmak istemezse verdiği onayı 30 gün önceden işverene yazılı bildirimde bulunarak geri alabilecek.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Tazminat Alacaklarında Zamanaşımı Değişti

Tazminat Alacaklarında Zamanaşımı Değişti

7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu 25.10.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Kanun, İş Mahkemelerinin kuruluş, görev, …

4 yorum

 1. İŞVEREN İŞÇİYİ KADROSUNA ALIRKEN FAZLA MESAİ YAPACAK OLARAK İŞE ALIYOR FAKAT İŞÇİ BURDA YAN ÇİZİP MESAİ YAPMAK İSTEMİYOR. 30 GÜN ÖNCEDEN BİR DİLEKÇE VERİLSEDE İŞVEREN BU KİŞİ İLE ÇALIŞMAK İSTEMEYECEKTİR. İŞ AKDİ FESİHİNDE BU MADDE KULLANILABİLİR Mİ? MAHKEMEDE İŞE İADE DAVASI AÇILABİLİR Mİ?

  VE SON OLARAK İŞÇİ BU DİLEKÇEYİ HER YIL VERMEK ZORUNDA MIDIR?

 2. Ali Osman Bağırgan

  Son sorudan başlayalım:

  İşveren her yılın başına fazla muvafakatnamesi almak zorunda değil.
  İşsözleşmesinde işe girerken alabilir ayrıca iş sözleşmesi devam ederken dönem içerisinde de alabilir. ANCAK önemli olan kısım şurası ki işçi artık bu muvafakatini 30 gün önceden haber etmek suretiyle geri alabilir.
  Asıl aorunuza gelince de; işçi ben artık fazla çalışma yapmak istemiyorum dediği vakit işverenin bunu kabul etmeyerek haklı bir fesih yapma şansı yok… buna dair aralarında yapacakları bir sözleşme de kanuna aykırı olacağından geçerli olmayacaktır.
  Av.Ali Osman Bağırgan

 3. Ayda bir yada iki gelecek şekilde sabah:8 akşam:11 öğle arasında 1 saat mola şeklinde çalışıyorum, sizce bu üst sınır 11 saati geçiyor mu yada yasal mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir