Engelli Vergi İndirimi Yazısı ile Emeklilik
Engelli Vergi İndirimi Yazısı ile Emeklilik

Engelli Vergi İndirimi Yazısı ile Emeklilik

Hayatın birçok alanında diğer insanlara nazaran dezavantajlı konumda olmalarından dolayı engelli bireylere bazı ayrıcalıklar tanınıyor. Bu ayrıcalıklara çalışma hayatından verilecek örneklerin başında gelir vergisi matrahından yapılan indirimler geliyor.

Çalışma gücünün asgari %80’ini kaybetmiş olan çalışanlar birinci derece engelli, asgari %60’ını kaybetmiş olanlar ikinci derece engelli ve asgari %40’ını kaybetmiş olanlar da üçüncü derece engelli sayılıyor. Bu oranlara göre gelir vergisi matrahından indirim sağlanan çalışanlara emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi ve prim gün sayısında da farklı koşullar uygulanıyor.

Engelli Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılıyor?

Kendisi, eşi ya da çocuğu %40 veya daha fazla oranda engelli ise, engelli sağlık raporu ile bağlı bulunduğu iş yerinin vergi dairesine başvurarak engelli indirimi hakkı elde edebiliyor. Çalışanın başvurusu vergi dairesi tarafından değerlendirilerek, işverene bir yazı iletiliyor. İşveren kendisine vergi dairesinden iletilen bu yazıya istinaden, engellilik oranına göre çalışanın bordrosunda gelir vergisi matrahından engelli indirimi tutarını düşüyor. Böylece çalışanın vergisi daha düşük bir matrahtan hesaplanıyor, bu da ay sonunda çalışanın ücretine yansıyor.

Bu şekilde engelli indirimden yararlanan işçilerin, (kendisi engelli olmak şartıyla) erken emekli olma hakkı bulunuyor. Bu haktan yararlanabilmek için çalışanın ilk sigortalılığının 1 Ekim 2008’den önce başlamış olması gerekiyor.

Engelli Vergi İndirimi İle Emeklilik Süreleri

Gelir vergisi engelli indirim tutarlarında olduğu gibi vergi indirimi ile emeklilik hak edişinde de çalışan engellilik oranı önem gösteriyor. Birinci derece engelli olan çalışanlar, 1 Ekim 2008’den önce sigortalı olmak kaydıyla, 15 yıl sigortalılık 3 bin 600 prim günü şartını sağladıklarında engelli vergi indirimi ile engelli emeklilik hakkını elde ediyorlar. Yaş kriteri aranmıyor. İkinci ve üçüncü derece engellilerde ise sigortalılık yılı ve prim günü şartı ilk işe giriş tarihine göre değişkenlik gösteriyor.

Bu şartları belirtirken, sigortalılık başlangıcı olduğunda 18 yaşının doldurulmuş olması gerekiyor.

1 Ekim 2008’den sonra ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişilerde ise, engellilik nedeniyle emeklilikte vergi indirimi yazısı şartı aranmıyor. Bu kişiler engellilik oranlarına göre değişen sürelere göre prim ve sigortalılık sürelerini doldurduklarında engelli olarak emeklilik hakkını elde edebiliyorlar.

Konu ile ilgili diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

2021 Engelli Vergi İndirimi Tutarları

2021 Engelli Vergi İndirimi Tutarları

Bordrosunda engelli vergi indirimi uygulanan çalışanlara 2021 yılında uygulanacak engelli vergi indirimi rakamları açıklandı. Engelli …

8 yorum

 1. Merhaba.2.derece engelliyim %70 muafiyetim bulunmaktadır.5.740 gün primim bulunmaktadır.İşe giriş tarihim 01.10.1996
  Ocak ayının 2004 ünde Sigorta başlangıcım. Emeklilik hak etmem için ne zaman emekli olabilirim.Konu hakkında yardımcı olursanız memnun olurum.

  • bulundugun ilin vergi dairesine vergi indirimi için başvuru yapman gerekiyor vergi indirimin ankara merkez saglik kurulundan sureli onaylanırsa suresi bitmeden 6 ay onve saglik kuruluna tekrar rapor icin basvurman herekir eger suresiz gelir ise surekli vergi indiriminden faydalanirsin 2 sindede emekli olursun 16 yıl hizmet suresi ve 4320 gin gibi bir sey istiyor yaş şartını da vergi indirimi alırsan emekli olabilirsin

 2. Ben %47 raporu ile vergi indirimi için başvurdum başvurudan 2 ay sonra işten ayrıldım işlemlerim devam ederim iş bulamadım ne yapmam gerekiyor

 3. Vergi indirimi ile emekli olmak için 1 haftalık sigorta girişi ile başvuru yapılır mı yada emeklilik süresince sigortalı olmak zorunlu müdür hızlı bir cevap verirseniz sevinirim.??

 4. Merhaba benim babam bağkurdan emekli olcak fakat 24 bin yatırması gerekiyormuş . Nakit yatıramadığımız için kredi çekip ordan ödeme şeklinde yapalım dedik ama vergi indirim kağıdı ankaraya gitcek 4 ay sürer o gelcek anca ozaman başvuru yaparsınız dediler doğru mu acaba . Kredi çekmek için ocak 21 2021 son tarih çünkü?

 5. Şengül şahin

  Merhaba ben Şengül 28.12.2020 de süresiz olarak yüzde 50 engelli raporu aldım 1994 SGK girişim var 7810 prim günüm var 1975 doğumluyum ama vergi indiriminden yararlanmadım erken emekli olamaz mıyım daha 5 senem var

 6. Merhabalar öncelikle ben felç geçirdim. Konuya girelim heyet raporu başvurusunda bulundum raporumu aldım yüzde 81 (05/05/2020vergi indirimi başvurusunu yapım emekli olmak için 6030 gün primim var bana bugün vergi dairesinden bilgi geldi evrak eksikliği bilgisi verildi .tekrar gittim hastaneye pandemi süreci olduğu için covid hastanesi yapmışlar orayı şimdi ben sağlık kurulu aynı ilde olup başka hastaneye toplanıyor sağlık kuruluna başka hastanede girsem fark eder mi acaba sonuçta aynı il farklı hastane olcak tek bir hastanede toplanıyor bilgi verirseniz sevinirim

 7. Mehmet Nedim EREN

  İyi günler, Ben 1.1.1986 ilk sigorta tarihim ve 2015 şubat yılında emekli 4A oldum, aynı yılın 8.ayında ameliyat oldum ve maalesef engelli oldum. 2018 yılında da devlet hastanesinden almış olduğum %69 engelli raporum var, benim şimdiki maaşımdan kesilen vergileri indirmem için ne ve nasıl yapabilirim? Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir