Engelli Vergi İndirimi Yazısı ile Emeklilik
Engelli Vergi İndirimi Yazısı ile Emeklilik

Engelli Vergi İndirimi Yazısı ile Emeklilik

Hayatın birçok alanında diğer insanlara nazaran dezavantajlı konumda olmalarından dolayı engelli bireylere bazı ayrıcalıklar tanınıyor. Bu ayrıcalıklara çalışma hayatından verilecek örneklerin başında gelir vergisi matrahından yapılan indirimler geliyor.

Çalışma gücünün asgari %80’ini kaybetmiş olan çalışanlar birinci derece engelli, asgari %60’ını kaybetmiş olanlar ikinci derece engelli ve asgari %40’ını kaybetmiş olanlar da üçüncü derece engelli sayılıyor. Bu oranlara göre gelir vergisi matrahından indirim sağlanan çalışanlara emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi ve prim gün sayısında da farklı koşullar uygulanıyor.

Engelli Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılıyor?

Kendisi, eşi ya da çocuğu %40 veya daha fazla oranda engelli ise, engelli sağlık raporu ile bağlı bulunduğu iş yerinin vergi dairesine başvurarak engelli indirimi hakkı elde edebiliyor. Çalışanın başvurusu vergi dairesi tarafından değerlendirilerek, işverene bir yazı iletiliyor. İşveren kendisine vergi dairesinden iletilen bu yazıya istinaden, engellilik oranına göre çalışanın bordrosunda gelir vergisi matrahından engelli indirimi tutarını düşüyor. Böylece çalışanın vergisi daha düşük bir matrahtan hesaplanıyor, bu da ay sonunda çalışanın ücretine yansıyor.

Bu şekilde engelli indirimden yararlanan işçilerin, (kendisi engelli olmak şartıyla) erken emekli olma hakkı bulunuyor. Bu haktan yararlanabilmek için çalışanın ilk sigortalılığının 1 Ekim 2008’den önce başlamış olması gerekiyor.

Engelli Vergi İndirimi İle Emeklilik Süreleri

Gelir vergisi engelli indirim tutarlarında olduğu gibi vergi indirimi ile emeklilik hak edişinde de çalışan engellilik oranı önem gösteriyor. Birinci derece engelli olan çalışanlar, 1 Ekim 2008’den önce sigortalı olmak kaydıyla, 15 yıl sigortalılık 3 bin 600 prim günü şartını sağladıklarında engelli vergi indirimi ile engelli emeklilik hakkını elde ediyorlar. Yaş kriteri aranmıyor. İkinci ve üçüncü derece engellilerde ise sigortalılık yılı ve prim günü şartı ilk işe giriş tarihine göre değişkenlik gösteriyor.

Bu şartları belirtirken, sigortalılık başlangıcı olduğunda 18 yaşının doldurulmuş olması gerekiyor.

1 Ekim 2008’den sonra ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişilerde ise, engellilik nedeniyle emeklilikte vergi indirimi yazısı şartı aranmıyor. Bu kişiler engellilik oranlarına göre değişen sürelere göre prim ve sigortalılık sürelerini doldurduklarında engelli olarak emeklilik hakkını elde edebiliyorlar.

Konu ile ilgili diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Süreli Engelli Raporlarının Yenilenme Zorunluluğu

Süreli Engelli Raporlarının Yenilenme Zorunluluğu

Pandemi nedeniyle geçerli kabul edilen süresi geçmiş engelli raporları için yenileme süreci başladı.

55 yorum

 1. Merhaba.2.derece engelliyim %70 muafiyetim bulunmaktadır.5.740 gün primim bulunmaktadır.İşe giriş tarihim 01.10.1996
  Ocak ayının 2004 ünde Sigorta başlangıcım. Emeklilik hak etmem için ne zaman emekli olabilirim.Konu hakkında yardımcı olursanız memnun olurum.

  • bulundugun ilin vergi dairesine vergi indirimi için başvuru yapman gerekiyor vergi indirimin ankara merkez saglik kurulundan sureli onaylanırsa suresi bitmeden 6 ay onve saglik kuruluna tekrar rapor icin basvurman herekir eger suresiz gelir ise surekli vergi indiriminden faydalanirsin 2 sindede emekli olursun 16 yıl hizmet suresi ve 4320 gin gibi bir sey istiyor yaş şartını da vergi indirimi alırsan emekli olabilirsin

   • Merhaba 1996 ise giris tatihim fakat prim is gunu 2200 .engelli olarak ne zaman emekli olurum.Kalan prim gunumun ucretini toplu yatirip emekli olabilirmiyim.

 2. Ben %47 raporu ile vergi indirimi için başvurdum başvurudan 2 ay sonra işten ayrıldım işlemlerim devam ederim iş bulamadım ne yapmam gerekiyor

  • Hiç bir sorun yok önemli olan vergi dairesine çalışırken başvurmak ve sistemden onayın gelmesini beklemek kalıyor.onay geldikten sonra vergi dairesinden yazıyı alabilirsiniz yada mail olarak gelen çıktı ile sgk başvurarak emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 3. Vergi indirimi ile emekli olmak için 1 haftalık sigorta girişi ile başvuru yapılır mı yada emeklilik süresince sigortalı olmak zorunlu müdür hızlı bir cevap verirseniz sevinirim.??

 4. Merhaba benim babam bağkurdan emekli olcak fakat 24 bin yatırması gerekiyormuş . Nakit yatıramadığımız için kredi çekip ordan ödeme şeklinde yapalım dedik ama vergi indirim kağıdı ankaraya gitcek 4 ay sürer o gelcek anca ozaman başvuru yaparsınız dediler doğru mu acaba . Kredi çekmek için ocak 21 2021 son tarih çünkü?

 5. Şengül şahin

  Merhaba ben Şengül 28.12.2020 de süresiz olarak yüzde 50 engelli raporu aldım 1994 SGK girişim var 7810 prim günüm var 1975 doğumluyum ama vergi indiriminden yararlanmadım erken emekli olamaz mıyım daha 5 senem var

  • Merhaba kalp krizi gecirdim bide tip 2 şeker hastasiyim devlet hastanesinden %46 engelli raporu aldim 24 senelik sigortaliyim 5761 sigorta primim var SORUM ŞU ENGELLI RAPORUMU KENDIM ALDIM VERGI DAIRESI BENI YONLENDIRMEDI YİNEDE VERGI INDIRIMINDEN FAYDALANA BILIRMIYIM ÇALİŞİYORUM BI IŞYERINDE BİLGİ VERIRSENIZ SEVINIRIM TEŞEKKÜR EDERIM

   • Bireysel başvuru ile de vergi indirimi alabilir emekli olabilirsiniz. Rapor ve iş yerinizden alacağınız yazı ile vergi dairesine başvuru yapın. Onay yazısı iş yerinize gelecektir o yazı ile de emeklilik işlemleri yapılır.

  • merhaba yaşım 37 2000 de stajerlik ise girişim var ama sgk günüm yok e devlette ise giriş 2000 yazıyor normalde 2009 sigorta girişim pirim günüm yatan 2384 günüm var 4 yildir çalışamıyorum 2 gun once 76 oran geldi heyetten vergi indirimi alabilirmiyim alırsam ise girip kendimi çalışan olarakmi göstermem gerekli rapor sürem 2022 aralık da kontrol var en azından 2 yıllık vergi indirimi alma hakkkm varmi teşekkürler

  • Raporunuzla hemen vergi dairesi ne başvurun vergi indirimi için 3-5-7 ay içinde cevap gelince alın vergi indirimi raporunu da doğru SGK ya hiç vakit kaybetmeyin iyi günler

   • Özgür yaşa

    Engelli emeklilik şartları sizde var boşuna beklemeyin maaşınıda herhangi bir kesinti olmayacak aksine normal emeklilikten %5 fazla bile alacaksınız vergi indirimine başvurmanız şart

 6. Merhabalar öncelikle ben felç geçirdim. Konuya girelim heyet raporu başvurusunda bulundum raporumu aldım yüzde 81 (05/05/2020vergi indirimi başvurusunu yapım emekli olmak için 6030 gün primim var bana bugün vergi dairesinden bilgi geldi evrak eksikliği bilgisi verildi .tekrar gittim hastaneye pandemi süreci olduğu için covid hastanesi yapmışlar orayı şimdi ben sağlık kurulu aynı ilde olup başka hastaneye toplanıyor sağlık kuruluna başka hastanede girsem fark eder mi acaba sonuçta aynı il farklı hastane olcak tek bir hastanede toplanıyor bilgi verirseniz sevinirim

 7. Mehmet Nedim EREN

  İyi günler, Ben 1.1.1986 ilk sigorta tarihim ve 2015 şubat yılında emekli 4A oldum, aynı yılın 8.ayında ameliyat oldum ve maalesef engelli oldum. 2018 yılında da devlet hastanesinden almış olduğum %69 engelli raporum var, benim şimdiki maaşımdan kesilen vergileri indirmem için ne ve nasıl yapabilirim? Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler

 8. Mustafa Doğan

  Merhaba
  Ben Mustafa Doğan
  1976 Doğumluyum
  4200 gün sigortam var
  1996 da sigortalandım
  İki defa kaza geçirdimkalçamda 4 tane platin çivi var ve ameliyat için gün bekliyorum platinler alınıp protez yakacaklar.
  9,5 Yıldan beri kurumsal bir firmada Değişik taşeron firmalar altında aynı yerde Güvenlik AMİRİ olarak çalışıyor iken aynı kurumsal firmanın başka bir yeni açılan projesine atandım 6 gün sonra proje durdu Güvenlik firması beni Ücretsiz e ayırdı 1.5 ay sır ücretsiz deyim.
  Sol platinli ayağım sağ ayağımdan daha ince ve çelimsiz oldu ve ayakta çok duramıyorum. Vücutta iş kaybın var gözle yürüyüşünde sekmelerim belli oluyor.
  Bu konumda iken engelli indiriminden rapor alıp sonrası emeklilik talebinde buluna bilirmiyim.
  Teşekkürler

  • Merhaba. Ben vergi indirim yazısı başvurumu yaptıktan 1 ay sonra işten ayrıldım. Vergi indirim yazım Ankaradan minimum 6 ay sonra sonuçlanacakmış. Yeni vergi indirim yazımı vergi dairesinden 6 ay sonra teslim alıp sgk ya engelli emeklilik başvurumu yaptığım anda çalışıyor olmam gerekiyor mu? Çünkü 3.deree engellilik derecesi 15 yıl 3600 gün şartını fazlasıyla sağlıyorum. Sigorta başlangıç Ekim 2004. Prim gün sayım 4453.Engel oranım 82. Değerli cevabınızı beklicem. Saygılar

  • Eevt bulunabilirsiniz

 9. Ben %59 engelli vergiden muaf emeklilige sevk edildim 29.05.2020 tarihinde 8 aydir maas baglanmadi bu 8 aylik maasi alacakmiyim saygilar

  • Nermin Savaş

   Meme kanseriyim 1995 ocak girişliğim 5544 günüm var.raporlu geçirdiğim 14 ay primim yatmadı emeklime 7 ay kalmıştı.heyet bana ilk raporum %40 1 yıllık tekrar muayene şartı vermiş ve ikinci %60 5 yıllık.tabi ben vergi indiriminden %40laverdim 1yıl sonra heyete girmem şartıyla.ben 7 ay işyeri ödese normal 5750 günden mi emekli olursam daha iyi maaş alırım yada vergi indiriminden hemen emekliliğe mi başvurayım hangisi daha hayırlı olur benim için.%60 lık la daha işlem yaomadım ankaraya ıkınci kez göndermedim.onu da gönderip bekkeyeyimmi sonuç gelmesini.işyerim 7 ay öderim ama istifanı vermen şartıyla tazminat almaman şartıyla dio ne yapıcagımj şaşırdım.tesrkkür ederim şimdiden.

  • İyi günler.. Ben 3 ay önce by pass ameliyatı oldum 4 damarım değişti ve akciğer hipertansiyonym var, ömür boyu 3 tip ilaç kullanacam… Sorum şu Şu an çalışmıyorum vergi indirimi başvurusu için bir tadığım arkadaşın firmasında 1 ay sigortalı gösterip ondan sonra vergi dairesine vergi indirim başvurusu yapıp sağlık kurulu heyetine göründükten sonra sigorta çıkışımı yapsam başvurum zayi olur mu? Çünkü rapor ankaradan 10 ayda geliyor diyorlar!!

 10. Merhaba,
  Öncelikle sorulara samimiyetle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

  Sorum şu.

  %47 sürekli raporum var . primim 6000 bin gün hizmet 19 yılı geçti .
  Emeklilik için başvursam
  Vergi indirimi alamazssam rapor düşük gelirse daha önceden aldığım ise girebilmek için olan %47
  Raporum iptal olurmu .iptal olur korkusu ile vergi indirimi almaya gidemiyorum .170 farklı söylüyor vergi dairesi başka hastane sağlık kurulu başvuru merkezi başka söylüyor lütfen çok bunaldım yardım eder misiniz

  Teşekkür ederim iyi çalışmalar saygılarımla

 11. Nermin Savaş

  Ben nermin savaş ek olarak ta9 ocak 1969 doğumluyum ve işe giriş 1997 .ama 910 günde bulgaristan borçlanmam var ocak 1995 indi girişim aktif çalışmaktayım rapor kullanıyorum.diğer gönderimle beraber yorumlayın lütfen.tskler.

 12. Ssk 1990 579gun 01032004bagkur 4042gunbagkurdan emekli olucam yuzde 41calisma kaybi surekli sorum şu sigorta baslangici 1990 nmi 2004mudur bagkurda ssk baslangici nasil birlestirilir birlesirse bagkur baslangici ssk li gun kadar geri cekilerekmi hesaplanir 18yil4680gun ile emekli lik suresi saygilar 0203192dogum

 13. Merhabalar,

  Vergi indrimi ile 2013 yılında 41 Oran ile engelli emekli olmuştum ssk 2019 yılı sonunda yeniden rapor istedi ve 2019 kılavuzuna göre değerlendirerek oranım 33e düştü emekliliğim ve ailcek sgk güvencemizi bilgi vermesizin durdurdu, şu anda bunu heryere duyurmakla aynı zamandada mahkeme süreçleriyle ilgileniyoruz.

  Bilgi edinmeniz ricasıyla
  saygılarımızla

 14. merhaba

  Ben engelli bir vatandaşım. özel sektörde çalışmaktayım 01.03.2002 sigorta girişli 5808 prim gün sayım var 01.03.2021 de emekliliğimin sistemde dolduğunu görmekteyim.merak ettiğim emekli işlemleri nasıl yapılıyor emekli olan herhangi bir arkadaşımız varmıdır.

 15. Merhaba Sürekli engelli raporumu % 49 ankara maliye saglık kurulu onay yazısı yollamış bugün 2 yıllık kullanabilir diye mahkemeye versem devamlı alabilirmiyim kazanırmıyım lütfen yardım edin cevabın8zı bekliyorum

  • 1998 ssk girişliyim 5499 pirimim var. %49 engelli raporum la emekli olsam. Bana maaş ne kadar baglanırr

   • Önce gelir vergisi indirimden yararlanıp onaylandığı taktirde sonra sgk ya başvurun. Şuan sistemde görünen emekli aylığını alırsınız

 16. Sorularıma neden cevap vermiyosunuzzz

 17. Merhaba bizde bir hafta oldu kurula girdik yuzde 43 aldık bir yıllık vermişler raporu emekli olabılırmıyim seker tansiyon kolesterol hastayım vergı indirim den emekli olabılırmıyim yardımcı olurmu sunuz

  • Evet olursunuz. Önce vergi indirimine başvurun. Oradan gelen sonuçla sgk gidin. Fakat Rapor süreniz bitmeden önce sgk raporunuzu yenilemenizi isteyebilir.

 18. Merhaba %42 sürekli engel raporum var. 2019 Eylül ayında vergi indirimine başvuru yaptım ve 2020 temmuz ayinda 2 yıl süre ile vergi indirimine hak kazandım. Ancak başlangıç tarihi Eylül 2019 olarak belirlendi. 1996 sigorta baslangicim olduğu için. SGK ya emeklilik için başvuru yaptım ve 01.Agustos 2020 den itirabaren emekli maaşı bağlandı. Öğrenmek istediğim, vergi indirimi sürem Eylül 2021 de sona erecek. Emekliliğini devam etmesi için tekrar mi vergi indirimi almam gerekiyor yoksa vergi indirimini başka bir işlemde kullanmaya ağım icin vergi indirimi almadan emekli maaşını almaya devam edebilir miyim..

 19. 30.3.1965 dogumluyum 01.06.1989 ssk girişim 600 gün ve 480 gün askerlik yatırdım ve 2004 bagkur giriş 2324 günüm var şu anda engelli vergi indirimi aldım toplamda ve sgk lı olarak calışıyorum şu anda toplam4389 günüm var ne zaman emekli olurum

  • 2 yıl süreli raporumla vergi indirimi için başvurdum aynı oranda yani yüzde 46 oranda süresiz vergi indirimi geldi işyerinde vergi indiriminden faydalanıyorum süreli raporumun süresi dolduğunda tekrar heyet raporu almalıyım yoksa vergi indirimim süresiz olduğu için almamalı miyim cevap verirseniz sevinirim

 20. 12.10.1988 doğumluyum. İşe giriş tarihim 11.03.2008.ssk prim gün sayım 4403gün.2016 yılında MS hastalığı na yakalandım. İlk engelli raporumda süreli idi vergi indiriminden yararlandım. 2.engelli raporumda süreli idi.tekrar vergi indiriminden yararlanmak istedim bukez üroloji ye yönlendirdi vergi dairesi, fakat pandemiye denk gelince üroloji ye gidemedim ve vergi indiriminden yararlanamadım.3. kez sağlık kuruluna gittiğimde bu kez süresiz %61 engelli raporu aldım.birkere engelli indiriminden yararlanmam emekli olmak için sayılır mı? Yoksa 3. Kez aldığım süresiz raporla tekrar üroloji ye yonlendirirmi vergi dairesi bilgilendirme yaparsanız sevinirim teşekkür ederim.

 21. Merhaba,
  1 temmuz 2004 girişliyim 6052 prim gün sayım var ve engel oranım %59 her ay bordromda vergi indiriminin işlendiğini görüyorum ancak vergi indirim kartım yok. Emekli olmak için bu zorunlu bir durum mu evet ise nasıl sağlayabilirim? Temmuz ayında 17 yıl olacak sigortalılık sürem ve sistemden otomatik hesaplattığımda 20 yıl veriyor. Kalan 3 seneyi evraklarımı sgk ya bildirim bekleyip 3 sene sonunda emekliliğe başvurabiliyor muyum? Yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler.

 22. Merhabalar tüm şartlar uygun yalnız vergi dairesine başvurdugumda ssk lıydım 15 gün sonra işten ayrıldım rapor çıkana kadar ssk lı çalışmıyor görünsem raporun çıkmasına engel teşkil eder mi. Şimdiden tşk ler

 23. Mrb emeklilik için müracaat edeceğim ayın kaçında dilekçe vermeliyim 7 de günüm doluyor ay sonunu mu beklemeliyim yoksa biran önce vermeliyim

 24. Şengül Dursun

  Merhaba kby hastası iken 2010 yılında yılım dolduğu için emekli Sandığı ndan emekli oldum.2012 yılında böbrek nakli oldum %75 engelli raporum var.Şu an aldığım emekli maaşım üzerinden vergi indirimi yapılabilir mi?yapılırsa bunun için neler yapmalıyım.Teşekkürler

 25. Merhaba iyi günler benim yaşım 31 ve engelli raporum %41 oranında ortapedik vergi dairesine dilekçeyi verdim ancak başka çevreler vergi dairesi yada ankara %41 düşürür demekte yalnız raporum heyet raporu ve onaylı anlamadım ben vergi dairesi neden raporumu düşürücektir raporum süresiz olarak verildi. cevap verirseniz çok sevinirim

 26. Merhaba ilk sigorta girişim 06.10.2003 4250 gunum bar %71engelliyim .17 yıl 9 ay sigirtalilik surem emekli olmak icin 18. Yıla kadar sigortali calismam mi gerek yoksa isten ayrilirsam 18. Yilda calismadan emeklilik dilekcemi verebilirmiyim.Tesekkurler

 27. bu yazdığınız şartlar ile hertürlü emekli de olursunuz vergi indiriminden de yararlanırsınız tani en önemli nokta şu hastaneden aldığınız raporun yüzdesi %50 olması pek birşey ifade etmiyor önemli olan ankarada ki kurumun sizin raporumuza vereceği oran en az %40 olmadığı sürece bütün çabalar boşa

 28. Bahadır Atalay

  İyi çalışmalar.
  Sigortalılığa giriş tarihim 01/02/1995 olup , prim gün sayısı toplamım 8478 gündür. Kendim 02/12/1969 doğumlu olup halen çalışmaktayım ve 11/mart/2020 tarihinde bir kalp krizi geçirdim ve bypass ameliyatı oldum ve 6 damarım değişti . Bu durumda benim vergi indiriminden yararlanmam mümkün müdür?

  Konu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla

 29. Merhaba benim annem yüzde 40 engelli vergi indirimi için basvuru yaptık fakat donuç hala gelmedi bize takip edin diye verdikleri evis.com sitesinden baktığımızda bakanlığa gönderildi diyor başka bi sonuç yok bem ankaraya geldim bayramdan sonra tek başıma gitmiş olsam bi sonuc alabilirmiyim

 30. merhaba 25.03.1998 sigorta başlangıcım 42 yaşındayım bağkur ve ssk prim gün sayımın toplamı 5542 gündür tip 2 diyabet hastalığım var diyabet gözlerimi de etkiledi aynı zaman da troid hastasıyım erken emekli olabilirmiyim?

 31. merhaba sağlık kurul raporum %55 engelli süresiz bir rapor vergi dairesine vergi indirimi için müracat ettim fakat vergi indirimini sadece 1 yıllık vermişler bu nasıl oluyor. anlamadım

 32. 1992yilinda sigorta başlangıç tarihim var normalde emeklilik düşünmüyorum benim sorum şu yaklaşık 2.5yil onkoloji tedavisi gördüm.arkadas tavsiyesi üzerine vergi indiriminden yararlanmak için defterdarlığı müracaat ettim hastane %60rapor verdi ben normal emekliligime kadar vergi indiriminden faydalansam acaba emekliligim malulenmi olur emeklilik maaşım düşer mi çocuklarımı madur etmek istemiyorum ne gibi haklarım var onunda bilmiyorum çalışmama şuan engel Bir durumum yok şükür çalışacağım bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim iyimi kötümü yaptım bilmiyorum.

 33. Merhaba ismim ibrahim %67 vergi indirim yazım geldi prim 6000 calismaya devam edersem bir kac sene sonra emeklilik dilekce verirsem maaşım düşük olurmu yada calistikca emekli maaşim dusermi borclarim var.
  Emekli olursam düşük maaş yatiyormuş emekli olunca iş bulabilirmiyim yaşım 42
  Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 34. Yunus Emre Gökyıldız

  Merhaba işitme engelliyim. %68 engel oranımı. 2008 emekli vergi indirimi yazı gelmişti. Engelli vergi indirimi olan İlk işe firma çalıştım 4 sene ayrıldı. 2. Firma ayrıldım( uzun yazmadım) Sonra en son firma (Aralık 2020) başladım engelli vergi indirimi en son maaşımı(Aralık beri) bordo baktık engelli vergi indirim 0.00 TL gördüm ne yapayım? Süreli mi süresiz mi engelli vergi indirimi? Yeniden mi engelli vergi indirimi ? Teşekkür ederim

 35. MERHABA BEN EMEKLIYIM ESIM %90 ENGELLI BENDE STENT TAKILI RAPORLU SEKER HASTASIYIM.BAZI VERGI INDIRIMINDEN NASIL FAYDALANABILIRIM.

 36. Merhaba 10 yıldır coversyl 5/1.25 mg tansıyon için 10 yıldır janumet 50/1000mg şeker için 3 aydır jardiance 10mg şeker için raporlu ilaç kullanıyorum 22 yıldır hepatıt hastasıyım taşiyıcı ve gözlerde 1 numara gözluk kullaniyorum kolesturol için lıpanthyl 267 mg ilaç kullanıyorum raporlu gece çok horluyorum sirt ustu yatınca horlamamdan uyanıyorum bu durumda yuzde kaç rapor alırım ilgınıze teşekkür ederim

 37. Merhaba, babam malulen emeklilik için başvurdu. %40 engelli. Vergi indirimi onaylandı. Daha sonra sskya gidip maaş için başvurdu. Babam önce ssk sonra bağkur daha sonra tekrar ssklı olarak çalıştı. Sskya gittiğimizde bağkur’dan sonra ssklı olarak 1260 gün çalışması gerektiğini şartlara uymadığını söylediler. Konu ile ilgili bilgi verebilir misiniz ? Daha önce hiç böyle bir şey okumamıştık ve söylememişlerdi.

 38. Merhaba çocuğumun üzerinden engelli vergi indirimi ile emekli olabilirmiyim cevabınızı bekliyorum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir