Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / İstirahat Raporu Ne Kadar Uzun Süreli Olabilir?
İstirahat Raporu Ne Kadar Uzun Süreli Olabilir?
İstirahat Raporu Ne Kadar Uzun Süreli Olabilir?

İstirahat Raporu Ne Kadar Uzun Süreli Olabilir?

Çalışanın kaza geçirmesi, hastalanması gibi sağlık sorununa neden olan durumlarda, doktor tarafından çalışana istirahat raporu verilebilmektedir. İş görmezlik belgesi olarak tanımlanan bu belgede görülen iş görmeme sürelerinde işveren işçiyi çalıştıramaz. Rapor süresinin takdiri doktorda olmakla birlikte, bazı yasal sınırlamalar da mevcuttur.

İşçi raporlu olduğu sürelerde, işyerine gelmek ya da çalışmaya devam etmekle mükellef değildir. Bu nedenle işçinin uzun süreli ya da sık sık raporlu olması çalışma düzenini olumsuz etkileyebilmektedir. İstirahat raporları geçmişten beri fazlaca istismar edilen bir konu olduğu için bu durumun sık sık gerçekleşmesi işverenin algısında da olumsuzluğa yol açabilmektedir. Bu nedenle alınan raporlar işveren teslim edildiğinde işveren tarafından titizlikle incelenmekte, bir doktordan alınan aynı raporların geçerliliği sorgulanmaktadır.

İşyeri Hekimi ve Aile Hekimi Rapor Süreleri

Çalışan hastalık durumlarında işyeri hekimine de başvurabilmektedir. İstirahat gerektiren hastalıklar için işyeri hekimi işçiye en fazla 2 gün rapor verebilmektedir.

Aile hekimleri ise, tek seferde 10 gün rapor verebilmektedir. Bu rapor 10 günün sonunda sona eren bir “çalışır” raporu da olabilir, 10 günün sonunda tekrar hekim tarafından değerlendirilmesi yapılacak bir “kontrol” raporu da olabilir. Aile hekimi eğer rapor sonunda “kontrol” notu belirtmişse, işçinin rapor bitiminden sonra tekrar istirahat etmesi kanaatindeyse vereceği rapor yine en fazla 10 gün olacaktır. Bu durumdan da anlaşılacağı üzere, aile hekimi tek seferde en fazla 10 gün olmak üzere toplamda en fazla 20 gün rapor verebilir.

İşyeri hekimi ve aile hekimi dışındaki doktorlara muayene olunması durumunda ise, aile hekiminde olduğu gibi tek hekim tek seferde en fazla 10 gün rapor verebilmektedir. Ek olarak Tek Hekim yılda en fazla 40 gün rapor yazabilmektedir. Tek bir hekimin bir işçiye yıl içerisinde verdiği iş göremezlik raporu 40 günü aşmışsa, SGK 40 günü aşan rapor için işçiye işgöremezlik ödeneği ödemeyecektir.

Heyet Raporları

Çalışanın daha ciddi ya da iyileşme süreci uzun sağlık sorunları oluşmuşsa, aile hekimi ya da tek hekimin verdiği raporlar yeterli gelmeyebilir. Bu durumda daha uzun süreli rapor olabilmek için birden fazla hekimin onayı gerekmektedir. Bu raporlar ise heyet raporlarıdır.

Heyet raporları en fazla 6 ay süresince olup hayati durumların söz konusu olmasında bu süreç uzatılabilmektedir.

Rapor Nedeniyle İş Akdinin Feshi

4857 sayılı İş Kanunu, işçinin uzun süreli ve kesintisiz devam eden bir raporu var ise raporlu olunan süresinin, işçinin ihbar süresini 6 hafta daha aşması durumunda, işverene sözleşmeyi haklı nedenle feshetme imkânı tanımaktadır.

Bu durum 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/I-(b) maddesi ile açıkça şu şekilde belirtilmektedir; “…işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar…”

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

3 yorum

  1. Isverene doğan haklı fesihsonucu ihbar süresini gectiginde ihbar vermiyoruz fakat işçinin kıdemi verilecek mi

  2. İşyeri de gecen yıldan kalan 50 saat fazla mesaim var
    Bu mesainin parasını isteyebilirmiyim

  3. Merhabalar ben doğum öncesi ve doğum sonrası rapor haklarımı kullandım 8 hafta bitti ve sonrasın da 10 arti 10 olarak hastaligimdan dolayı toplam da doğum izninden sonra 60 gün ayrı ayrı rapor aldım rapor param odenirmi???

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir