Ana Sayfa / Haberler / İşsizlik Ödeneği Ödeme Zamanı Her Ayın Beşinde
issizlik-odenegi-her-ay

İşsizlik Ödeneği Ödeme Zamanı Her Ayın Beşinde

Kamuoyunda “Torba Yasa” olarak bilinen “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” çalışma hayatında birtakım değişiklikleri de beraberinde getirecek.

Torba yasa ile getirilen düzenlemelerden biri, işsizlik maaşı ile ilgili. Mevcut durumda işsizlik maaşı ödemesi her ayın sonunda yapılıyor. Torba yasa ile işsiz maaşları artık her ayın beşinde ödenecek.

İşsizlik ödeneği yani işsizlik maaşı alan sigortalı işsizler, T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanları ile birlikte PTT şubelerine başvurarak ödemelerini alabilecekler.

Yersiz Ödemelerin Önüne Geçilecek

Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 50.maddesinde değişiklik yapılarak işsizlik maaşının ödeme dönemi her ayın beşinde ödenecek.

Yapılan düzenleme ile, ödeme yapılacak döneme ilişkin, işe giriş, emeklilik ve benzeri durumların tespit edilerek yersiz ödemelerin oluşmasını önemli ölçüde azaltacak.

İşsizlik Ödeneği Ödeme Zamanı Gerektiğinde Erkene Alınabilecek

İşsizlik maaşının erken ödenmesinin gerektirdiği durumlarda erken ödeme yapma yetkisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na verilmektedir.

Uygulamada birliği sağlamak adına, maddenin yürürlüğe girdiği ayda işsizlik maaşı alanlar için de mükerrer ödemeye sebebiyet vermemek için aynı uygulama yapılacak.

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı şartları 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda düzenlenmektedir. 4447 sayılı Kanun’a göre;

  • İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıliçinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.

Bu şartların sağlanması halinde işsizlik maaşından yararlanılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Şartları hakkında detaylı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Şartları

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Hangi İşten Çıkışlarda İşsizlik Ödeneği Alınabilir?

Hangi İşten Çıkışlarda İşsizlik Ödeneği Alınabilir?

İşten çıkmış ve henüz iş bulamamış kişiler, bu süreçte hayatını idame ettirebilmek için işsizlik ödeneği almak …

5 yorum

  1. İssizlik odenegini ayin 5 iinde cekemeyecegim herhangi bir gun cekebilirmiyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir