Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / İşsizlik Ödeneği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
İşsizlik Ödeneği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
İşsizlik Ödeneği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İşsizlik Ödeneği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İşsizlik Maaşı olarak da telaffuz edilen İşsizlik Ödeneği, zorunlu olarak işsizlik sigortası kapsamında olan çalışanlara işsiz kalmaları durumunda yapılan ödeneğe verilen bir isimdir. “İşsizlik Sigortası” adından da anlaşılacağı üzere bir sigortadır. Yani işçi bu ödenekten işsiz kaldığında şartları sağlaması koşuluyla faydalanır. Çalışan, primleri ödenmesine rağmen çalışma hayatı boyunca işsizlik ödeneği şartları oluşmadığı için hiç ödenek almadan da iş yaşamını tamamlayabilir.

İşsizlik Sigortasının kapsamını ve şartlarını düzenleyen Kanun 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’dur.

İşsizlik Sigortası Kimleri Kapsar?

İşsizliğin söz konusu olabilmesi için bir hizmet akdine bağlı çalışmış olmak gerekir.

  • 5510 sayılı Kanunun 4 . maddesinin 1. fıkrasının (a) bendi ile 2. fıkrası kapsamında olanlardan bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar,
  • 506 sayılı Kanunun geçici 20. maddesinde açıklanan sandıklara tabi sigortalılar,
  • İstekleri halinde;
    – 4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılar,
    – Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma aracı işyerleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içerisinde çalışma gün sayısı 10 günden az olan kişiler,

işsizlik sigortasının kapsamında bulunmaktadır.

İşsizlik sigortası kapsamında olmayan çalışanların ücretlerinden işsizlik sigortası primi kesilmez. Bu kişilere işsizlik ödeneği de hesaplanmaz. Mesela emekli personeller işsizlik sigortası kapsamına dâhil olmadıkları için işsizlik durumunda ödenekten de yararlanamazlar.

Yabancı Sigortalılar İşsizlik Ödeneği Alabilir mi?

İşsizlik ödeneğine hak kazanmak için vatandaş olma şartı aranmamaktadır. Çalışma izni ile ülkemiz sınırları içerisinde bir hizmet akdine bağlı olarak çalışmaya başlamış, 5510 sayılı kanuna tabi olarak sigorta primleri ve beraberinde işsizlik sigortası primleri ödenen yabancı çalışanlar da işsizlik ödeneğinden faydalanabilirler.

İşsizlik Sigortası Primi Nasıl Ödenir?

İşsizlik sigortası primleri; hem işçi, hem işveren hem de devlet tarafından ödenir. Her katılımcının payı İşsizlik Fonuna aktarılır. Yani işçiye ödenecek işsizlik ödeneği üçlü katılım ile oluşturulan İşsizlik Fonu üzerinden karşılanır.

İşçinin ücretini hesaplayıp yasal kesintilerini kurumlara bildiren kişi bağlı çalıştığı işverendir. İşveren, işçinin prime esas kazanç matrahı üzerinden işçinin ödemekle yükümlü olduğu işsizlik sigortası prim payını hesaplar ve ilgili kuruma bildirir. Aynı matrah üzerinden işveren kendi sorumlu olduğu işsizlik prim payı tutarını da hesaplar. Primler, SGK prim paylarının da hesaplandığı SGK Matrahı / Prime Esas Kazanç Matrahı üzerinden hesaplanır. Bu matrahın hesabı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 80 ve 82 nci maddelerinde belirtilmiştir.

İşsizlik Sigortası Primleri;

  • % 1 sigortalı,
  • % 2 işveren
  • %1 Devlet payı

olmak üzere toplam %4 oranındadır.

İşsizlik Ödeneğine Hak Kazanma Şartları Nelerdir?

İşsizlik ödeneği alabilmek için öncelikle işten çıkışın işsizlik ödeneğini hak eder şekilde gerçekleşmiş olması gerekir. Bu şartı sağlayarak işten ayrılan işsizlik sigortası kapsamındaki çalışan;

  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün kesintisiz olarak primleri ödenmişse,
  • Son 3 yıl içinde en az toplam 600 prim günü çalışması varsa

işsizlik ödeneği alabilecektir.

Son 120 gün kesintisiz çalışmış olma şartını aşağıdaki durumlardan dolayı primleri eksik bildirilmiş çalışanlar ihlal etmiş sayılmayacaktır.

  • Hastalık,
  • Ücretsiz izin,
  • Disiplin cezası
  • Gözaltına alınma,
  • Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
  • Kısmi istihdam,
  • Grev,
  • Lokavt,
  • Genel hayatı etkileyen olaylar,
  • Ekonomik kriz,
  • Doğal afetler.

Hangi Nedenlerle İş Aktinin Son Bulması Sonucu İşsizlik Ödeneği Alınabilir?

İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler diğer tüm şartları sağlamak koşulu ile işsizlik ödeneğine hak kazanırlar.

İşten çıkış koduna göre işsizlik ödeneğine hak kazanma durumu ile ilgili yazımızı ve listeyi incelemek için tıklayınız.

SGK İşten Çıkış Kodları ve Kıdem Tazminatı – İhbar Süreleri / Tazminatı – İşsizlik Ödeneği / Maaşı

İşsizlik Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

İş akdi feshini takip eden gün itibariyle 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvuru yapılması gerekmektedir.

Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik Ödeneği Tutarı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik Ödeneği, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanır.

İşsizlik ödeneği hesaplaması örneklerini içeren yazımızı incelemek için tıklayınız.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır

Ödeneği Ne Zaman ve Nereden Alabilirim?

İşçi Kuruma İşsizlik ödeneği başvurusu yaptıktan sonra, İŞKUR tarafından değerlendirmeye alınır. İŞKUR, işçinin ödeneğe hak kazandığı tarihi takip eden ayın sonuna kadar işsizlik ödeneğini yatırır. Ödenek PTT Şubelerinden nüfus cüzdanı ile başvurarak alınabilir.

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Stajyer Çalıştıran İşverene Devlet Katkısı Nasıl Ödenecek

Stajyer Çalıştıran İşverene Devlet Katkısı Nasıl Ödenecek

09.12.2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun …

11 yorum

  1. Merhaba daha önce çalıştığım yerdeki yeterliszlikten dolayi başka bir işyerine geçiş yaptım ancak 3 hafta sonunda yasal olmayan bahanelerle işten çıkarıldım bu durumda işsizlik maaşı alabilir myim?

  2. 20 nisan 2017 tarihi itibarı ile 11 yıldır çalışmış olduğum iş yerinden çıkarılıyorum,fakat 21 nisan tarihinde ise başka bir iş yerinde işe başladığımı farz edelim.Bu durumda iken yeni girmiş olduğum iş yerin dende 20 gün sonra çıkarıldığım düşünülürse İş kurdan işsizlik aylığı alırmıyım?Herhangi bir kaybım olurmu

  3. İşsizlik maaşı almaya başladıktan sonra başka bir yere iş başı yapıldığı taktirde haliyle işsizlik maaşıda son buluyor. Peki oldu ki bu işyerinden 6 ay sonra çıkarıldık o zaman yeniden işsizlik maaşı na başvuru hakkımız oluyormu oluyora şartları nedir yani şartlar değişiyormu.

  4. merhaba ben son 3 yılda 900 gün üstünde ssk günüm var asgari 5 ay boyunca işsiz kaldım sonrasında 4 aylığına okulda yemekhane işinde çalıştım asgari ücretle işten çıkmama son 1 ay kala aşçıbaşıda olduğum için brüt maaşım 1777den 2600e çıktı ben işsizlik maaşı alırsam son ayın brüt maaşıda ortalamaya girermi yoksa son dört ayın tamamı 1777 olarakmı hesaplanır 5 ayın öncesindede asgari ücretin %30 ile çaışıyordum

  5. Merhaba
    2012 yilinda isten cikarildigim icin issizlik hakettim.
    2 ay aldim ve tekrar ise basladim. 5 yil calistim 3600 yasasindan yararlanarak tekrar tazminatli cikis yapildi. Ancak 2012 yilinda 650 tl aldigim issizlik maadi 2017 yilinda yine 650 tl. Alo 170 sgk yi aradim. Olamaz dediler yanlışlık olmus iskura git dediler. Bu konuda bilgisi olan varmi

  6. İşsizlik maaşına başvurdum fakat son 4ay doğum izninde olduğum için sigortam 0 tl yatırım görünüyor. Bundan dolayı günlerim dolmaya bilirmiş. Doğum iznindeki süre sigortalı sayılıyor mu

  7. Ben ayni şirkette 2 buçuk yıldır çalışıyorum. 600 günün üstündeyim ama patronumuzun şubeleri var ve ben yer değiştiririyorum her yer değiştirdiğimde çıkışım oluyor aynı gün içerisinde de girişim oluyor hiç eksik günüm yok ama şubelerin is yeri nosu farkli ama hepsi aynı kişiye ait bu benim işsizlik maaşı almamı engeller mi

  8. mrb ben 11 temmuz 2017 de isten cikarildim issizlik maasina basvurmada gec mi kaldim simdi basvursam alabilirmiyim 2005 ten beri sigortam var

  9. Merhabalar.
    Ben 4 aydir esimin isi sebebi ile yurtdisinda yasamaktayim. 4 ay oncesine kadar isten cikarilmis ve issizlik maasi almaya hak kazanmis olup 3 ay issizlik maasi aldim. yurtdisina cikarken iskur a giderek dondurma talebinde bulundum. onumuzdeki ay Turkiye ye donecegim kalan issizlik maasim icin tekrar iskura gidip dilekce mi vermem gerekiyor ne kadar sure icinde yeniden baglanir acaba? bilgilerinizi rica ederim. Sayg.

  10. neşe balcı

    merhabalar ben bu ay sonu calıstıgım ıs yerının kapanmasından dolayı ısten çıkarılacagım işssizlık maası alabılmem ıcın 600 gun ve son 120 gunumde sıkıntı yok işssizlık maası ıcın basvuruda bulunacagım fakat 4 ay sonra evlenıyorum evlendıgım takdırde ısszılık maasım kesılır mı tesekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir