Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız (sayfa 50)

Sizin Sorduklarınız

İşten ayrılmak için gereken ihbar süresi nedir?

İşçinin haklı nedenle iş akdi feshinde tazminat hakkı

İstifa halinde 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesinde yer alan ihbar sürelerine uyulması gerekmektedir. İhbar süreleri çalışma süresine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İşi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin : 2 Hafta İşi 6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 4 Hafta İşi 1,5 Yıldan 3 Yıla Kadar …

Devamı »

Ücretin eksik ödenmesi nedeniyle iş akdi feshinde tazminat ödenir mi?

İşçinin haklı nedenle iş akdi feshinde tazminat hakkı

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24/II’nin E bendi işçinin ücretinin eksik ödenmesi nedeniyle haklı fesih nedenini oluşturmaktadır. Haklı nedenle iş sözleşmesi fesih edilirse  kıdem tazminatı hakkı oluşmaktadır. Ancak ihbar süresi söz konusu olmadığından dolayı ihbar tazminatı hakkından söz edebilmek mümkün değildir.

Devamı »

İhbar tazminatı süreleri ve ihbar tazminatı ödenmezse yapılması gerekenler nelerdir?

soruyorum

Kanunen belirlenen 4857 sayılı İş Kanunu İhbar sürelerini madde 17 de düzenlemiştir. İlgili maddede: “Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir. İş sözleşmeleri; a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra, b) İşi altı aydan bir buçuk …

Devamı »

Staj yaptığım tarih sigorta başlangıcı olarak sayılıyor mu?

soruyorum

Staj döneminde kısa vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortası primi ödeniyor. Emeklilikte esas alınan ve uzun vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödenmiyor. Bu nedenle de staj başlangıcı sigortalılık başlangıcı, staj süresi de sigortalılık süresi olarak kabul edilmiyor. Sigortalılık …

Devamı »

10 yıl çalışan 2 ay önceden işverene bilgi vererek kıdem tazminatı alabilir mi?

“10 yıldan fazla işçi olarak çalışmaktayım. sözleşmeye göre işverene 2 ay önceden haber verirsem kıdem tazminatımı alır mıyım?” Kıdem tazminatına hak kazanmak için 15 yıl çalışma süresi ve 3600 gün prim gün sayısını olan bir işçi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan “kıdem tazminatı hakkı vardır” yazılı belge alarak işverene başvurarak iş sözleşmesini …

Devamı »

Bir İşyeri Devredilirse İşveren Çalışan Elemanına Tazminat Vermek Zorunda mıdır?

Yasal düzenlemeler kapsamında; herhangi bir işyerinin kısmen veya tümüyle devredilmesi durumunda, söz konusu işyerinde çalışmakta olanlar aynı şartlarla çalışmaya devam edeceklerdir. İşyerinin devri çalışanların yasal haklarında herhangi bir kayba yol açmayacak, çalışanlara işyerinin devri nedeni ile herhangi bir tazminat ödenmesi gerekmeyecektir.

Devamı »

İşsizlik sigortasından yararlanma şartları nelerdir?

İşsizlik sigortasına ilişkin düzenlemeler gereği 4447/51 iş sözleşmelerinin; – İşveren tarafından iyi niyet veya ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle, – İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık veya işyerinde işin durmasını gerektiren nedenlerle, – Belirli süreli iş sözleşmelerinde süre bitimi nedeni ile feshi durumunda işsizlik ödeneğinden yararlanılabilmektedir. …

Devamı »

İşçiler deneme süresi veya başka bir gerekçe ile sigorta bildirimi yapılmaksızın çalıştırılabilir mi?

Çalışanların işe başlama tarihinden itibaren çalıştıkları sürece sigorta bildirimlerinin yapılması ve gerekli sigorta primlerinin ödenmesi esastır. İş sözleşmesinde deneme süresi düzenlenmiş olması veya başka bir nedenle sigorta bildirimi yapılmaksızın işçi çalıştırılamaz. Sigorta bildirimlerinin yapılmaması veya eksik bildirim hallerinde, bağlı bulunulan SSK müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir.

Devamı »

Çalışanların raporla belgelenmiş sağlık nedenlerine dayalı işe devamsızlıklarında işveren tarafından ücret ödenir mi?

Sosyal sigorta düzenlemeleri açısından; Çalışanların sağlık nedenlerine dayalı işe devamsızlıklarının 2 günden sonrası için yasa ile belirlenen esaslar çerçevesinde SSK tarafından geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Bu kapsamdaki devamsızlıklarda işveren tarafından ücret ödenmesi yönünde bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu konudaki uygulama iş sözleşmelerinde belirlenebilmektedir. İş sözleşmesinde bağlayıcı bir hüküm bulunmaması durumunda …

Devamı »

Çalışanlara hamilelik ve doğum hallerinde sağlanan haklar nelerdir?

4857/74 kapsamında; Kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere, toplam 16 hafta çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebeliklerde doğum öncesi izin süresine 2 hafta eklenmektedir. İşçinin isteğine ve doktor raporuna dayalı olması koşulu ile doğuma 3 hafta kalana dek çalışılabilmekte, bu durumda doğum öncesi kullanılmayan izin süresi …

Devamı »